VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ocak 2018 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Sömestr tatilinde ne okumalı?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sömestr tatilinde ne okumalı?

Okulların yarıyıl tatiline girmesine az bir zaman kaldı. Bu 15 günlük tatil, çocukların okumaktan kopmamaları ve hayallerindeki kitaplarla tanışmaları için de bir fırsat aynı zamanda. Dilediklerince hayal kuracaklrı, imkânsız gibi görünen olayların gerçekleştiğine tanıklık edecekleri, yeni bilgiler edinecekleri ve keşfedecekleri eğlenceli maceralarla dolu, öğretici, resimli en yeni çocuk kitaplarını derledik. İşte alternatifler:Yoksa sizin çocuğunuz hiç sek sek oynamadı mı?

Sek sek, lastik atlama, yakar top, isim-şehir- hayvan... Dijital çağla birlikte mahalle kültürü neredeyse kayboldu. Ancak çocukluğumuzda oynanan bu oyunların modası ne olursa olsun geçmemeli. Defne Ongun Müminoğlu “Renkgiller” adını verdiği kitabında tam da bu konuya eğiliyor ve günümüz çocuklarına eski oyunları tanıma imkânı sunuyor.


Amazon Ormanı’nda mis kokulu bir serüven

İtalyan Andersen ödüllü yazar Anna Lavatelli’nin yetim bir çocuğun, aşçılığa uzanan yaşamını ve ailesini ararken başından geçen komik maceraları anlatan kitabı, Amazon Bölgesi’nin etkileyici coğrafyasında, korsanlarla iç içe, mis kokulu bir serüvene davet ediyor. Sevginin iyileştirici gücünü anımsatan kitap, renkli karakterleri ve eğlenceli anlatımıyla her yaştan okur için keyifli bir okuma deneyimi sunuyor.


Doğa bilinci üzerine ödüllü kitap

Kasvetli bir şehirde yaşayan Liam adında bir erkek çocuk vardır. Mahallesinde keşif gezilerine çıkmaya bayılan Liam bir gün olmadık bir yerde küçücük bir yeşillik görür. Bu yeşilliği oluşturan bitkilere bakmaya karar verir. Bitkiler gösterilen bu ilgiyi karşılıksız bırakmaz. Liam’ın dokunuşuyla şehir bambaşka bir havaya bürünür. New York Times Bestseller Listesi’nden düşmeyen çocuk yazarı Peter Brown’ın yazdığı ve resimlediği, Sevin Okyay’ın Türkçeleştirdiği ödüllü kitap “Meraklı Bahçe”, okul öncesi çocuklara göre.


Bırakın yaratıcılığını keşfetsin

Y’nin canı bazen gerçekten çok sıkılıyordu. Özellikle de şu hiç hoşlanmadığı aile buluşmalarından sonra. Çünkü başarılarıyla öve öve bitirilemeyen kuzenlerinin yanında sus pus beklemek zorunda kalıyordu, hem de saatlerce! Y kuzenleri gibi değildi ki, herhalde sadece, “dünyanın en işe yaramaz çocuğu” madalyasını kazanabilirdi. Bu yüzden de anne ve babasının Y hakkında anlatacak hiçbir şeyi olmuyordu. En azından Y böyle düşünüyordu. Belki de tek yapması gereken kendi yeteneğini keşfetmekti. Nazlı Deniz Güler’in kitabı çocuklara içlerindeki yaratıcılıklarını keşfetmelerini teşvik eden hem eğitici hem de geliştirici bir öykü sunuyor.


Yaramaz bir minik

Tim hiç yerinde durmuyor, bol bol ilgi istiyor, hayaller kuruyor, kendine bir masal alemi kurarak oyunlar oynuyor. Hemen her çocuk gibi... Eve Coy’un kaleme aldığı “Tim’lr Bir Gün” büyüdüğünde muhteşem işler başaracak yaramaz bir çocuğun serüven dolu maceralarını anlatan eğitici bir kitap.


Küçük ejderhanin büyük hedefleri

Vahşi ve cesur bir ejderha olan Aventurine’in tek sorunu çok genç olmasıdır. Ailesine ve kardeşlerine ne kadar tehlikeli olduğunu ispatlamak için yanıp tutuşan Aventurine, kendisini kanıtlamaya karar verir. Bunun için altınlarla dolu dağdaki güvenli mağarasından ayrılarak tehlikeli bir av yakalama görevi üstlenir; bu av tabi ki doğadaki en tehlikeli canlı olan insandır. 2017 yılında yayımlanan Amazon.com’da çok ses getiren “Çikolata Kalpli Ejderha”, Aventurine’nin hedeflerinin peşinden gitmesini anlatan yaratıcı ve serüven dolu bir kitap. Aventurine size kendini anında sevdirecek, güçlü yardımcı karakterlerle renklenen olaylar sizi renkli bir hayal dünyasının içine sokacak. Daha fazla keyif almak için bir elinizde sıcak çikolata ile okuyun.Bir dostluk hikâyesi

Mowgli, Shere Khan adlı kötü bir kaplanın pençelerinden kurtulduktan sonra, bir kurt sürüsü tarafından evlatlık alınır ve kendine yeni bir ev bulur. Fakat orman hakkında hiçbir bilgisi olmayan Mowgli’nin öğrenmesi gereken çok şey vardı. Yardımına ise iyi kalpli Ayı Baloo ve Panter Bhageera yetişecek ve Mowgli’ye ormanın kanunlarını öğretecekti. Daha önce defalarca sinemaya, tiyatroya ve çizgi romana uyarlanmış olan ve klasikler arasında yer alan kitabın Yabancı Yayınları’ndan çıkan çocuk edisyonu insan ve hayvan arasındaki dostluk üzerine.


Pollyanna ve David Copperfield yeniden

Annesini ve babasını küçük yaşta kaybederek teyzesinin yanına gönderilen “Pollyanna” ve doğar doğmaz çok zor koşullarla karşılaşan ancak kendine ait bir yaşam kurmayı başarabilen bir gencin macerasını anlatan “David Copperfield”ın kısaltılmış yeni edisyonları da okunması gerekenler arasında.Çılgın kralın bitmeyen macerası

Sevilen çizgi film Kral Şakir şimdi de kitaplarıyla çocuklarla buluşuyor. Kral Şakir’in çılgın ve bir o kadar da komik aile üyeleri Remzi, kardeşi Canan, yemek âşığı Fil Necati maceradan maceraya koşarken meraklı çocukları da peşinde sürüklüyor.


Peter Pan'ın gizli koyu

Küçük bir çocukken hayvanları daha iyi anlayabilmek için onlar gibi yaşamaya kalkışan, bir süre uzaydan geldiğine inanan ve sonuçta birçok doğaüstü beceri edinen bir yazar, istiridyeden çıkmış inci kız ve ölümsüz peri Peter Pan’la maceraya hazır mısınız? Peter Pan, yazar arkadaşını özel bir tozla periye dönüştürür ve hiçbir insanın keşfedemeyeceği gizli bir koya götürür. Ve gerçek macera burada başlar.Ayakkabısız futbolcu

Brezilyalı Çiçiko, arkadaşları Anna ve Davi ile her gün plajda buluşup futbol oynar. Yeteneği sayesinde ünlü bir futbol kulübünün yetenek avcılarının dikkatini çekmesi uzun sürmez. Yalnız küçük bir sorun vardır: Plajda çıplak ayakla oynamaya alışmış Çiçiko’nun, davet edildiği oyuncu seçmelerinde giyebileceği futbol ayakkabısı yoktur. Neyse ki Anna ile Davi’nin bir planı vardır... Ödüllü çocuk kitapları yazarı Geraldine McCaughrean’ın yazdığı hikâyeyi Tom Percival resimledi.Hayal dünyasında yolculuk

"Düş Yolcusu", sessiz sakin ama hayal gücü bir hayli geniş, on yaşındaki Peter Fortune’ın elinde olmadan sürüklendiği hayal dünyasına götürüyor okuru.


Arkadaşlığın önemi

Nazlı gıcıklık okuluna gidiyor olabilir mi? Sınıfa Yeni Gelen Çocuk kaç tost ısmarlatmıştır? Arkadaş dediğin gazeteye ilan verilerek mi yoksa internette mi aranır? Ömer'in maceralarını anlatan Tuş Beyinli serisinin arkadaşlığın önemi üzerine kurulu beşinci kitabı "Tuş Bakışı", çocuklarınızın arkadaşlığın önemini daha iyi anlamasını sağlayacak.


Dünyayı keşif

Dünyadaki büyülü güzellikleri ve zenginlikleri keşfedeceği 15 resimli harita ile çocuklar uzun bir dünya turuna çıkacak. Minik kaşifler, ülkeleri, kıtaları, okyanusları, dağları ve buzulları görseller aracılığı ile öğrenecek, birçok hayvanın evinin neresi olduğunu bulacak ve dünya üzerinde yaşayan insanları tanıyacak. Her ülkenin birbirinden ilginç yanlarını öğrenirmesinin yanı sıra ülkelerin bayraklarını ve başkentlerini bulabilecekleri bu kitapla kitap dünyayı keşfetmek ile çok kolay ve eğlenceli olacak.

Resimli Dünya Atlası
Emily Bone
Mikado Yayınları
Paylaş