VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
02 Ekim 2013 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Strateji dehası yaşamını yitirdi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Strateji dehası yaşamını yitirdi

66 yaşındaki Tom Clancy Baltimore'da bir hastanede dün gece yaşamını yitirdi.

12 Nisan 1947'de doğan Thomas Leo Clancy Jr. soğuk savaş döneminden beri yazdığı askeri, politik ve polisiye romanları ile ünlendi. Yapıtları gerçekçiliği ve teknik detaylara gösterilen özen açısından dikkat çeken yazar, aynı zamanda askeri ve teknolojik konularla ilgili bir dizi dokümenter yaptı. Bilgisayar oyunları için danışmalık da yapan Clancy, ismini bu yapıtlara bir marka olarak verdi. ABD Büyük Beyzbol Ligi'nde mücadele eden Baltimore Orioles takımının da ortağı olan yazar, takımın halkla ilişkiler yöneticiliğini de yürütüyordu.

Henüz açıklanmayan bir sebepten ötürü Baltimore'da bir hastanede dün gece yaşamını yitirdiği doğrulandı. Clancy 66 yaşındaydı.

Biyografisi
Tom Clancy, ABD'nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde doğdu. Loyola Blakefield Katolik Lisesinden 1965 yılında mezun olan yazar, Loyola College üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. Buradan da 1969 yılında mezun oldu ve ABD Ordusu'nda hizmet etmek için başvuruda bulundu, ancak görme bozukluğu sebebiyle orduya alınmadı. Yazarlığa adım atmadan evvel kısa bir süre sigortacılık ile uğraştı, 1993 yılında bir grup yatırımcı ile ortaklık kurarak Baltimore Orioles beyzbol takımını satın aldı. Clancy, 26 Haziran 1999 tarihinde 32 yaşındaki (kendisinden 21 yaş küçük) Alexandra Marie Llewellyn ile evlendi. Llewellyn, daha sonra ABD Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenecek olan Colin Powell'ın kuzenidir.

Daha önce de askeri ve teknolojik konularla ilgili bir dizi dokümenter yaptı. Bilgisayar oyunu için danışmalık görevi yürütmüş olan Tom Clancy'nin isim hakları, 2008 yılında Fransız bilgisayar oyun yapımcısı Ubisoft tarafından açıklanmayan bir meblağ karşılığı satın alındı.

11 Eylül 2001 saldırısı sonrasında başta NBC olmak üzere pek çok televizyon kanalında görüşlerine başvurulan Clancy, pek çok insan için şaşırtıcı bir şekilde saldırıların İslam dini ile bağdaştırılmaması gerektiğini savundu ve olaylardan başta CIA olmak üzere istihbarat örgütlerinin yetki ve kaynaklarını sınırlayan ABD politikalarını sorumlu tuttu. Daha sonraki dönemde de sık sık George W. Bush ve özellikle de eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'e yönelik eleştirilerde bulundu. Yapıtlarında ABD'ye düşman ülkeler olarak genellikle Sovyetler Birliği (Rusya), Çin, Hindistan, Japonya ve İran'a yer veren yazar, buna karşılık İngiltere, Pakistan ve Suudi Arabistan'ı ABD'nin yakın ve sadık müttefikleri olarak betimledi.

Romanları

Kızıl Ekim (The Hunt for Red October) (1984)

Kızıl Fırtına (Red Storm Rising) (1986)

Tehlikeli Oyunlar (Patriot Games) (1987)

Kremlin'in Şeytanı (Cardinal of the Kremlin) (1988)

Beyaz Tehlike (Clear and Present Danger) (1989)

Savaşın Bedeli (The Sum of All Fears) (1991)

Pişmanlık Olmadan (Without Remorse) (1993)

Onur Borcu (Debt of Honor) (1994)

Kesin Emirler (Executive Orders) (1996)

Nükleer Denizaltı: Denizaltı Savaşı Taktikleri (SSN: Strategies of Submarine Warfare) (1996)

Gökkuşağı Altı (Rainbow Six) (1998)

Ayı ve Ejderha (The Bear and the Dragon) (2000)

Kızıl Tavşan (Red Rabbit) (2002)

Kaplanın Dişleri (The Teeth of the Tiger) (2003)

Ölü yada Diri (Dead or Alive) (2010, Grant Blackwood ile birlikte)

Tüm Düşmanlara Karşı (Against All Enemies) (2011, Peter Telep ile birlikte)

Kilitlenip Kalan (Locked On) (2011, Mark Greaney ile birlikte)

Bul ve Yok Et (Search and Destroy) (2012, Peter Telep ile birlikte) (Basılmadı)

Tehdit Vektörü (Threat Vector) (2012, Mark Greaney ile birlikte)

Emir Yetkisi (Command Authority) (2013, Mark Greaney ile birlikte)

Paylaş