VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Temmuz 2012 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Süper acıklı ve süper güzel
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Süper acıklı ve süper güzel

“Süper Acıklı Gerçek Bir Aşk Hikayesi” Amerikalı, İtalyan, Rus ve Koreliler’den oluşan dünyayı küçük bir köye döndürmeyi başarıyor.

Ömer Özgüner

Kaderin bitmek bilmez oyunlarından biri, bu yazıda beni buldu. Uzun süredir müdavimi olduğum Mephisto kitabevinde hep aynı yazarın yeni bir kitabı çıkıp çıkmadığını soruyordum. O arada sevgili Buket Aşçı, ki bu iki ay önce oluyor, bana bir kitap adı yolladı, yazmam için: “Süper Acıklı Gerçek Bir Aşk Hikayesi.” Araya başka şeyler girdi o kitabı yazamadım.

Ve Mephisto’da yazarın adını hatırlayamadığımdan bir önceki kitabı “Absürdistan”ı referans vererek sorduğumda ise bir kez daha “Evet son kitabı çıktı” yanıtını aldım. Tahmin ettiğiniz gibi o kitap, Buket’in bana önerdiği “Süper Acıklı Gerçek Bir Aşk Hikâyesiydi.” Yanılmıyorsam Times’ın bu zamanlardaki en iyi on yazar listesine girmiş bir isim Gary Shteyngart.

Kendisi Rusya’dan Amerika’ya göç eden Yahudi bir ailenin çocuğu. Her iki kitapta da bu otobiyografik özellikler var. Gerçi bizim Gürcü Lali, Shteyngart diye bir Rus soy isimi hatırlamadığını söyledi. Okunuşundan bu yüzden hâlâ emin değilim. Neyse.

APARAT KİMLİKLER
Shteyngart, “Süper Acıklı Gerçek Bir Aşk Hikâyesinde” alışık olmadığımız olaylarla her gün karşılaşacağımız olayları birleştiriyor.

Kitaplarına bilimkurgu demek isterseniz diyebilirsiniz. Çünkü hangi zamanda geçtiğinin ipuçları çok net olmasa da bugünkünden ileri bir dünyada olduğunuzu anlıyorsunuz. İnsanlar bir tür aparatla tanımlanıyorlar, bütün bilgileri, iletişim kurma biçimleri bununla sağlanıyor. Kitap okumak, neredeyse suç, ayıp ve aşağılanacak bir şey. Alışveriş ise en yüksek zevk. Bir de sağlık saplantısı var tabi. Bütün bunlar gerçeğe yakın ama uzağında. Kitabın iki kahramanı var. Biri 1.75 boyunda, 73 kilo ağırlığında hafifçe tehlikeli 23,9 beden-kitle endeksinde, sinirli ortalama bir Rus göçmeni Lenny Abraham. Diğeri yine bir göçmen Koreli Euni Zek. Biri yaşlı diğeri genç. Biri melankolik diğeri çılgınlığın sınırlarında. Biri umarsız, diğeri sorgulayıcı ama sonuçta ikisi de derin bir yalnızlıkta yüzen bir aşk hikayesi.
Shteyngart’ın her iki kitabında beni gerçekten büyüleyen şey, öyle bilim kurgu filan olması değil. Tam tersine kurduğu kurgusal dünyanın bütün uçuculuğuna karşın duyguların, müthiş bir şekilde ayaklarının yere basması. Eğer trajedi ilk bulunduğundan beri içinde ironi, karamsarlık, umut ve uzlaşmaz çelişkiler taşıyorsa hepsini Shteyngart’ın kitaplarında bulmanız mümkün. “Süper Acıklı Gerçek Bir Aşk Hikayesi” Amerikalı, İtalyan, Rus ve Korelilerden oluşan dünyayı küçük bir köye döndürmeyi başarıyor. Herkesin farklı okumalar yapacağı, kiminin bilim kurgu, kiminin “aparatlı” yeni dünya düzeni, kimin de dokunaklı bir aşk hikayesi bulacağı bir eser. Gerçekten bir markanın adıyla onun algılanma biçimi arasındaki açı ise müthiş etkileyici.

Benim naçizane önerim bu kırk yaşındaki Rus göçmenin dünyasını daha iyi anlamak için okumaya önce, yine Everest Yayınları’ndan çıkan “Abdürdistan” ile başlayın. İkinci naçizane olmayan önerim ise neresinden olursa olsun Gary Shteyngart ile mutlaka tanışın...
SüperSüper Acıklı Gerçek Bir Aşk Hikayesi

Gary Shteyngart

Detay için tıklayın

Paylaş