VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Kasım 2013 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Taç Dergisi tekrar yayınlanıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Taç Dergisi tekrar yayınlanıyor

Türkiye’nin sanat ve kültür varlıklarını korumak amacıyla kurulan Taç Vakfı tarafından yayımlanan Taç Dergisi, yeniden yayımlanmaya başladı. Derginin ilk sayısında mimar Dr. Sinan Genim, Köksal Anadol ve Mehmet Demirer gibi önemli isimlerin makaleleri yer alıyor.


Türkiye'nin ve Anadolu'nun tarihi, doğal ve mimari değerlerimizi korumak amacıyla kurulan Taç Vakfı, aynı amaca hizmet etmek üzere Taç Dergisi adıyla bir dergi yayınlıyor. TAÇ Dergisi, mimarlık, restorasyon, şehircilik, koruma, müzecilik, arkeoloji, sanat tarihi, kültürel miras ve ilgili diğer disiplinlerle ilgili akademik ve özgün makalelerle bu alanda bilgi ve veri oluşturmayı amaçlıyor.

Dergi ayrıca, TAÇ Vakfı üyelerinin daha önce az sayıda basılmış ve yaygın olarak topluma ulaşmamış yazılarına da yer veriyor. Kültür ve sanat alanında serbest veya bir kuruma bağlı olarak görev alan herkese açık olan TAÇ Dergisi yılda dört kez yayınlanacak.

İlk sayıdaki makaleler arasında Köksal Anadol ve Mehmet Demirer: Boğaziçi’nde Türk Kaleleri ve Tabyaları, Dr. M. Sinan Genim: Bostancıbaşı Defterleri’nde Ondokuzuncu Yüzyılın Başında Kuzguncuk Sahili, Doç. Dr. Özgül Yılmaz Karaman: Kent İmgesi Olarak Opera Yapıları, Yrd. Doç. Dr. Muhammet Güçlü: Antalya Saat Kulesi’nin İnşası, Doç. Dr. Elif Özer ve Mustafa Çimen: Aizanoi Tiyatrosu ve 2012 Yılı Ön-Restorasyon Çalışmaları bulunuyor. Türk Yüksek Mimarlar Birliği tarafından hazırlanan 1948 tarihli bir tip mimarlık sözleşmesinin tıpkıbasımı da derginin eki olarak yer alıyor.

Paylaş