VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
20 Ağustos 2013 Salı | Anasayfa > Haberler > Taraftarın on başucu kitabı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Taraftarın on başucu kitabı

Futbol ülkemizin en istikrarlı aşkı; kimi zaman çok sevilen, kimi zaman çok eleştirilen ancak daima ilgi çeken… İşte sizler için derlediğimiz futbol taraftarının on başucu kitabı. Elbette Simon Kuper’e hürmet ve selamla.


Futbol! Bir Aşk
Halit Kıvanç
İletişim Yayınları
Türkçe
448 sayfa
İstanbul – 2004
5 TL

Konu Türkiye'de futbolun tarihi ve kültürü ise; onun adı akla gelebilecek ilk adres olmalı. Halit Kıvanç, bir futbol aşığı... Tam 60 yıldır futbol yazıyor, 50 yıldır anlatıyor ve 40 yıldır ekranlarda seyircisiyle buluşuyor... Dünya Kupası'nın öyküsünü onun sesinden dinlemeyen kuşak yok. Türkiye futbol tarihini onun gibi yazan da yok sanki! Belki onun kadar seyreden, onun kadar seven, onun kadar önemseyen de... (Arka Kapak'tan)


Futbol Asla Sadece Futbol Değildir
Simon Kuper
İthaki Yayınları
Çeviren: Sinan Gürtunca
409 sayfa
İstanbul- 2012
24 TL

1994 yılında İngiltere’de yayımlandığında büyük ilgi gören Futbol Asla Sadece Futbol Değildir. 1996 yılında Türkçe’ye çevrildi. Kısa sürede bir ‘kült kitap’a dönüşen çalışmanın başlığı da futbolseverlerin sloganlarından biri oldu.

Futbol Asla Sadece Futbol Değildir'in ikinci baskısı, önemli bir farklılık içeriyor. Simon Kuper, kitabının Türkçe'de yeniden basılması nedeniyle, aslında Türk futboluna yönelik bir bölüm olarak da düşünülebilecek hacimli bir önsöz kaleme aldı. Artık 'kült kitap' bizden de bir parça taşıyor.

Simon Kuper'in neredeyse bir dünya turu yaparak futbolun politika ve çeşitli kültürlerle ilişkisini araştırdığı Futbol Asla Sadece Futbol Değildir, güzel oyunun alanlarını şiddetin işgal ettiği bir zamanda yine futbolseverin sığınağı. (Arka Kapak’tan)


Gölgede ve Güneşte Futbol
Eduardo Galeano
Can Yayınları
Çeviren: Ertuğrul Önalp, Mehmet Necati Kutlu
324 sayfa
İstanbul – 2011
25 TL

Şampiyonanın bir başka sürprizi de Türkiye'ydi. Hiç kimse bu ülkenin önemli bir başarı elde edeceğine inanmıyordu. Türkiye, dünya kupalarından elli yıldır uzaktı. Brezilya'ya karşı oynadığı ilk maçta hakemin kararıyla göz göre göre haksızlığa uğradı; ama yoluna devam etti ve sonunda üçüncü oldu. Enerjik ve kaliteli futboluyla kendisini küçük gören uzmanların ağzını açık bıraktı.

Yeni bölümleriyle birlikte yayınladığımız Gölgede ve Güneşte Futbol, futbol coşkusuna yaşama sevincini de katan bir kitap. Kucaklaşmanın Kitabı'nın, Ateş Anıları'nın yazarı, kendisini bir 'iyi futbol dilencisi' olarak niteliyor ve futbolun destansı kahramanlarına, ağları sarsan gollere ticaret ve siyaset açısından değil, kültürel açıdan yaklaşıyor. Galeano, futbolun şiirini yazıyor. (Tanıtım Bülteninden)


Futbol Ateşi
Nick Hornby
Sel Yayıncılık
Çeviri: Bağış Erten
240 sayfa
İstanbul – 2010
15 TL

Sonraları kadınlara nasıl âşık olduysam, futbola da öyle âşık oldum: Ansızın, açıklanamaz bir şekilde, üzerine kafa yormadan, getireceği acı ve kafa karışıklığını bir nebze bile düşünmeden.

Futbol tutkusu bir insanın diğer tutkularını ne kadar etkileyebilir?.. "Futbolda dolu dolu bir hayat var"la, "hayat futboldan ibarettir" arasında gidip gelen bir roman Futbol Ateşi. Ve bu soruları soranlara başka bir hayat anlatıyor.

Bu kitap bir ilk. Hem Nick Hornby severler için de koleksiyonun kıymetli bir parçası. Oysa futbolseverler bu kitaba bakınca başka birşey görüyor. Çünkü gerçekten futbol bir dinse, bu da onun kitabı olmalı.(Arka Kapak)


Taşradan Futbol Hikayeleri
Necdet Özkazancı
İletişim Yayınevi
Türkçe
272 sayfa
İstanbul – 2013
19,50 TL

Anılarımın taraftarıyım," diyor Necdet Özkazancı: "Yalnızca falanca futbol takımının taraftarı değil, anılarımın taraftarıyım diyebilirim. Anılarının taraftarı olan birçok futbolsever gibi..." Taraftarlarının üstten bagajlı, burunlu otobüsler, minibüsler ve traktörlerle maça geldiği köy takımları etrafında dönen hikâyeler var bu kitapta. Angara'nın kenar mahallelerinin ve Polatlı'nın takımlarının sarmaladığı hayatlar var. Polatlıspor, Malıköy, Esentepespor, Gülverenspor, Kayaşspor, Altınokspor, Çalışkanlar Spor Kulübü ve diğerleri, karakter oyuncularından ibaret aslında. Mahalle aralarında kurulan "Ataryemez" "Yeratamaz" familyasından takımların ruhunu yaşatan
karakter oyuncuları...

Başka karakter oyuncuları da var: Hayalî ve gerçek gol kralları, Gençlerbirliği ile Yaşlılarbirliği arasında tereddütte kalan küçük taraftarlar, ismini ilkokuldayken babasının "Oku, oku, oku!" diye baskı yapmasından alan amigo Ogu... Hepsi, çamurlu sahaların eziyetli heyecanıyla ve futbol tutkusunun en naif haliyle beraber, Ankara taşrasının günlük hayat folklorunu da hikâye ediyorlar bize.

Necdet Özkazancı'nın anı öykülerinde futbol, yazlık sinemaları, eski Türk filmlerini, mahalle hayatını, çocukluk hayallerini kuşatan çok basit ve çok büyük bir oyun... (Tanıtım Bülteninden)


Bu Maçı Alıcaz
Can Kozanoğlu
İletişim Yayınları
Türkçe
303 Sayfa
İstanbul - 1996

Futbol, Türkiye'nin en istikrarlı aşkı. Kökü yüz yıl öncesine giden ve ucu görünmeyen bir büyü... Bu ülkede çoğu gün futbolla yatılır, futbolla kalkılır; bir gol olur, beş can gider; seçimlerde futbol destekli oy hesapları yapılır; birileri 47 ay 'millî birlik-beraberlik' diye yırtınır, millî birlik-beraberlik 48. ayda, Dünya Kupası başlayınca, 'Brezilya taraftarlığı' üzerinden sağlanır... 'Futbolsever toplum' olmak iyidir de, o sınır sıklıkla ihlâl edilir, 'futbol toplumu' topraklarına geçilir. Niçin? Bu Maçı Alıcaz!, o niçin'in yüzyıllık izini süren bir kitap. Niçin, nasıl, kim?.. Transfer hikâyelerinden sürgünle sonuçlanan mağlubiyetlere, çocukluk umutlarından emeklilik yıllarına, futbolcu kimdir, 'hoca' kimdir? Bir insan niçin hakem olur, bir hakemin başına neler gelir? Sonra tribünler, taraftar kimliği, 'alaturka hooliganlar', Anadolu-İstanbul çekişmesi... Talât Paşa'dan bugüne devlet-kulüp ilişkileri, iktidar-futbol ilişkileri; İnönü'den Menderes'e, Demirel'den Evren'e, Özal'dan Çiller'e asker-sivil futbol darbeleri; 'militarist futbol'dan 'polis devleti' futboluna geçiş.. Ve tabii, anlı şanlı tezahürat ettiğimiz... Sahaya ilk kez 1990'da çıkan Bu Maçı Alıcaz!'ın, notlandırılmış yeni baskısı...


Diyarbakırspor Düğünde Kalabalık Taziyede Yalnız
Yazar: Faruk Arhan
İletişim Yayınları
Türkçe
221 Sayfa
İstanbul - 2012
17,50 TL

Simon Kuper’in ünlü “futbol sadece futbol değildir” sözü Türkiye’de belki en çok Diyarbakırspor için geçerli. Türkiye futbolunun ayrık otu Diyarbakırspor, tarihi boyunca hep bir “siyasi işlev”, bir “temsil” basıncı altında olmuş. Bir yandan devlet politikaları, bir yandan Kürt kimliği… Diyarbakırspor, Kürt kimliğini temsil eden yanıyla İspanya’nın Barcelona’sı, Athletic Bilbao’sıyla akraba… Ama dönem dönem de devletin “bölge”yi futbolla “eğleme” politikalarının aracı olmuş… Maçlarında Hernepeş de söylenir, formaların altından Gaffar Okkan resimli tişörtler de çıkabilir…Ama “sadece futbola” dair bir tarihi de yok değil Diyarbakırspor’un. Daha “sakin” zamanlarda, 1970’lerde, dünyada üç yılda üst üste üç küme atlayan nadir takımlardan biri olmuştur, mesela. Kendine özgü bir futbol folkloru vardır. Diyarbakırspor nasıl kuruldu, nasıl yükseldi? Nasıl siyasi mücadelelerin sahnesi oldu? Faruk Arhan, kuruluşundan bugüne Diyarbakırspor’u, Türkiye’nin siyasi tarihinin ışığında anlatıyor. Bir hazin hikâye: Düğünde kalabalık, taziyede yalnız…


Endüstriyel Futbol
Tuğrul Akşar
Literatür Yayıncılık
Türkçe
446 Sayfa
İstanbul - 2005
40 TLFutbolun gösteri niteliğinin endüstriyel bir sürece doğru evrilmesi, kendi karakteristik yapısını da değiştirdi. Başta taraftarın, gelirlerin ve kulüplerin yapısı değişti. Futbol sadece yeşil sahalarda oynanan ve basit kuralları olan bir oyun olmaktan çıktı. Elinizdeki bu kitap işte bu konuyu tarihsel ve küresel bîr bütünlük içinde toplumsal, ekonomik ve sportif olarak İrdeliyor. Endüstriyelleşmenin yol açtığı finansal krizin kaynaklarım, iç ve dış dinamikleri ele alarak sorguluyor. Türk futbolunun mali, ekonomik ve sportif içsel dinamiklerini Avrupa futboluyla karşılaştırıyor.
Bunu yaparken de ülkemiz özelinde somut analizlere girişiyor. Başta üç büyük kulübümüz olmak üzere futbol kulüplerinin finansal ve sportif performanslarım inceliyor. Yaşanılan mali sıkıntıları ve bunlardan kurtulabilmenin yollarım araştırıyor. Bu konuda da oldukça iddialı... Bugüne kadar ülkemizde böylesine bir çalışmanın yapılmamış olması kitabın önemini bir kat daha arttırıyor. Kısacası "Endüstriyel Futbol", içerdiği global, istatistiki ve ansiklopedik bilgilerle futbolseverin bir başucu kitabı olmayı hak ediyor.


Futbol ve Kültürü
Tanıl Bora
İletişim Yayınları
Türkçe
404 Sayfa
İstanbul - 1993
26 TL

Aslında sadece bir oyun futbol; bir spor. Ama aynı zamanda bağlayıcı ve kitlesel bir tutku. Kimisine göre çağdaş bir din; ya da halkın afyonu. Ancak son yıllarda futbolun böyle basitçe "aşağılanmasını" doğru bulmayan, futbol evrenini bir popüler kültür olgusu olarak ele alan çalışmalar sosyoloji ve kültür eleştirisi edebiyatında yer tutmaya başladı.

Bu kitapta, 18 Avrupalı ve 11 Türkiyeli yazar, sosyolog, gazeteci veya "sadece" eli kalem tutan futbolseverin katıldığı bir keşif kolu, futbolun milliyetçilikle, yerelliklerle ve politikayla ilişkisini, taraftar âlemini ve hooliganizmi; kapitalistleşme/sanayileşme ve medya egemenliğinin futbola yaptıklarını; futbol mitolojisini ve sahada durduğu gibi durmayan "büyük oyun"un daha nice yüzünü, çeşitli ülkelerden özgül örneklerle inceliyor.


Futbolu Neden Sevmeli? Futbolu Neden Sevmemeli?
Kolektif
YGS Yayınları
Türkçe
231 Sayfa
İstanbul - 2006
16 TL

Türkiye'de spor denilince ilk akla gelen disiplin futbol. Futbol, spor disiplinleri arasında en çok ilgi göreni. Futbol, spor dalları içinde en çok sevileni mi, en çok sevilmeyeni mi? İnsanlar neden futbola bu kadar ilgi gösteriyor? Onları futbolcularla, futbol kulüpleriyle özdeşleşmeye iten neden nedir? Günümüzde futbol, sadece bir oyun olarak değerlendirilebilir mi? Kitap, bunlar gibi birçok soruya cevap bulmaya çalışıyor.

Yazıların yanı sıra futbol konulu fotoğraf ve karikatürlerden oluşan ve iki ayrı bölüm, iki ayrı kapak halinde hazırlanan bu derleme kitap, zengin içeriğiyle, kafasında futbola dair sorular taşıyanlara teorik olarak düşünme ve tartışma imkanı sunuyor.

Paylaş