VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
29 Mart 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Tarihi kütüphanelerimiz yenileniyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Tarihi kütüphanelerimiz yenileniyor

İstanbul İl Özel İdaresi, tarihi kütüphanelerimizi ve büyük arşivleri yenileyerek gelecek nesillere armağan ediyor. Bir milletin en kıymetli hazinelerinden biri de şüphesiz kütüphaneler...İstanbul İl Özel İdaresi, tarihi kütüphaneleri ve paha biçilemez büyük arşivleri yenileyerek kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılması için çalışmalara başladı.

İdare, Türkiye'nin ilk devlet kütüphanesi olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nin yenileme çalışmalarını yüzde 95 oranında tamamladı. 2009 yılında başlayan çalışmalar bahçe ve meydan düzenlenmesiyle sona erecek. Restorasyon tamamlandığında hem kütüphane hem de bu tarihi mekan sergi ve konferansların yapıldığı bir kültür merkezi olarak hizmet verecek.AYASOFYA ÖZEL KOLEKSİYONU

Ayasofya'nın bilgi deryası I.Mahmut Kütüphanesi'ni de restorasyonla buluşturanİdare; 1 milyon 273 bin TL ile geçtiğimiz yıl başladığı çalışmaları bu yıl nihayetlendirerek asırlık eserlerin bulunduğu kütüphaneyi daha nice asırlara dayanıklı hale getirecek. Sultan I. Mahmud tarafından yapının güney kısmında iki payanda arasına yaptırılmış olan kütüphanenin "Ayasofya Özel Koleksiyonu" adıyla bilinen bölümünde yer alan, Sultan I. Mahmud ve dönemin kitap bağışlarıyla oluşmuş, yaklaşık 5000 adet kitabın yer aldığı tarihi önemi büyük bir kütüphane daha mirasa kazandırılacak.KOCA RAGIP PAŞA KÜTÜPHANESİ RESTORASYONLA DİRİLECEK

Laleli semtinde 17. yüzyıldan miras kalan Koca Ragıp Paşa Kütüphanesi de restorasyon yapılacak olan kütüphaneler arasında yer alıyor.yapılardan biri.dirilecek yapılardan biri.

ORHAN KEMAL İL HALK KÜTÜPHANESİ'NİN ELEKTRİK TESİSATI
1463 tarihli kitabesiyle Simkeşhâne olarak kurulmuş olan tarihi yapı, 1964'lü yıllarda kütüphaneye çevrilmiş önemli bir eser.

MEŞİHAT ARŞİVİ EMİN ELLERDE
İstanbul Müftülüğü'nün cümle kapısının girişindeki binanın alt katında yer alan Meşihat Arşivi'nde, yazma ve matbu muteber fetva kapları başta olmak üzere; Şeyhülislâmlık Defterleri, Sicil-i Ahvâl Müdüriyeti Defterleri,Nakîbü'l-eşrâf Defterleri, Anadolu ve Rumeli Kadıaskerliği Defterleri, Mühür Tatbik Defterleri, Sicillât-ı Şer'iyye Kayıt Defterleri bulunuyor. Ayrıca 19. yüzyılda Şeyhülislâmlıkta teşekkül eden meclis ve dairelere ait toplam 5211 defter bulunuyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam