VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Şubat 2016 Pazar | Anasayfa > Haberler > Tarihin arka planı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Tarihin arka planı

Murat Akan’ın “Üst Akıl: Derin İktidarın Küresel Efendileri” kitabı, Türkiye ve Ortadoğu’da olup bitenlere gizli planların, gizli örgütlerin dünyasından bakıyor.

BARIŞ EMRAH11 Eylül sonrasınde sadece Türkiye’de değil tüm dünyada “komplo teorisi” türünde kitapların yazımında ve satışında büyük bir patlama yaşanmıştı. Bunda elbette “Hristiyanlığın gayri resmi tarihi” olarak da yorumlanan “Da Vinci Şifresi” kitabının aylarca çok satan listelerinden inmemesi, ortaya attığı teorilerin, bu teoriler daha önce “Kutsal Kase, Kutsal Kadeh” kitabında yazıya gelmişti, tartışmalar yaratması, Vatikan’ın gündemine bile girmesi bu ve benzeri kitaplara olan ilgiyi daha da artırmıştı.
Artık, çok satanlar listeleri bu kitap türünü çok sevmişti: Bir komplo teorisi olan ve bu teoriyi hiçbiri net olarak ispatlanamayan çeşitli verilerle yorumlayan kitaplardı bunlar. Bu kitapları ve bakış açısı öyle yaygınlaştı ki, kimse artık söylene gelene inanmaz oldu. Hatta teoriler ne kadar ispatlanamaz olursa, komplo teorisi o kadar inandırıcı oluyor. “İşte” deniyordu; “Tam da bu yüzden bu bilgiler yok, çünkü yok edilmiş olabilir!”
Böylece ortaya “her şeyin hem mümkün hem de saçma olduğu” bir algı ortaya çıktı. İlk başta bu kitaplar, 11 Eylül ve nedenleri ya da Hristiyanlık, Tapınak Şövalyeleri ve benzeri konularda yoğunlaşsa da zamanla her türlü siyasi, dini alanda varlık göstermeye başladı.
Türkiye de bu türü çok sevdi.

Hele hele alanında adeta fenomen olan “Kurtlar Vadisi” televizyon dizisinin bu alandaki etkisini asla unutmamak gerek. Özetle; biz komplo teorisi türünü çok sevdik ve doğal olarak bu türün de hem çok iyilerine hem çok niteliksizlerine rastladık.

Gazeteci-yazar Murat Akan’ın kaleme aldığı “Üst Akıl: Derin İktidarın Küresel Efendileri” kitabı da bu türün örneklerinden. Türkiye, üst akıl kavramını özellikle Kobani Olayları‘ndan sonra Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın dile getirmesiyle duymuştu. İşte Akan, bu kavramın iki yüzyıllık geçmişini küresel düzlemde sürüyor. Bunun içinde 1839 Tanzimat dönemine yoğunlaşıyor ve Türkiye’de adından çokm da bahsedilmeyen ve hakkında çok az şey bilinen “Alliance Israelite Universel le” isimli “küresel siyonist bir eğitim teşkilatı“na odaklanıyor.

Bu örgütün Osmanlı’yı parçalamak için gizli faaliyetler yürüttüğünü ve böylece yetiştirdiği öğrencileri Türk ve Müslüman ülkelerin başına geçirdiğini örneklerle iddia ediyor; yani bir paralel yapılanmanın varlığını.

Bu nedenle de kitabın diğer konuları arasında “İlk Paralel Devlet yapılanması“nı, Osmanlı’daki ilk muhalif harekete finansal destek sağlayan Rothschild ailesinin kara para imparatorluğu Oppenheim firmasını, İngilizler’in “Doğu’nun Sesi” dedikleri büyükelçileri Lord Stratford Canning’in Osmanlı’da kurduğu ilk gizli teşkilatı, Osmanlı sarayında cirit atan Carbonari ajanlarını, Üst Aklın “oryantalist” adı altında Osmanlıya gönderdiği casusları, İttihat ve Terakki Cemiyeti içerisindeki Yahudi/ mason cepheyi, Erdoğan ile Sultan Abdülhamid arasındaki benzerlikleri görüyoruz.

Murat Akan’ın “Üst Akıl: Derin İktidarın Küresel Efendileri” kitabı, Türkiye ve Ortadoğu’da olup bitenlere ajanların, gizli planların, arka kapılar ardında konuşulanların dünyasından bakan bir kitap.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam