VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Haziran 2014 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Tek bildiğimiz, Gaga özel bir yıldız
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Tek bildiğimiz, Gaga özel bir yıldız

“Lady Gaga’dan önceki dünyayı hatırlamak zor ama öyle bir dünya vardı ve daha sıkıcı bir yerdi.” Yeni milenyumun en büyük pop fenomeninin hayatını anlattığı kitabında Christian Guiltenane, Gaga hayranlığını gizlemiyor.

EMRAH GÜLER


Bu kitap, Canavarlarının yaşamını değiştiren kadına bir armağan,” diye yazıyor Guiltenane, Nar Kitap’tan çıkan ve Barış Çağlar Karakaş tarafından çevrilen Lady Gaga biyografisinin giriş bölümünde. Cümlede geçen “Canavarlar” Lady Gaga’nın büyümesiyle büyüyen, gerçek hayatta ve sosyal medyada her geçen gün daha iştahlı bir orduya dönüşen Lady Gaga hayranlarının gururla taşıdıkları isimleri. “2008’de bir anda patlamış gibi görünse de kesinlikle bir gecede ünlü olan tipik şarkıcılardan değil,” diye devam ediyor, her pop fenomeni için kullanılan cümleyi tekrarlayarak Guiltenane.

Lady Gaga’ya yönelik hiç dinmeyen, Müzik mi göz boyama mı? Sanat mı performans mı? tartışmalarından ilham alan ismiyle “Bir Şöhret Performansı: Lady Gaga” üç bölümden oluşuyor. “Bebek Gaga,” adından da anlaşılacağı gibi Stefani Germanotta olarak dünyaya gelen bu kadının doğumundan şöhrete adım atışına kadarki yaşamını anlatıyor. İkinci bölümün ne anlattığı da çok açık: “Şöhret.” “Doğuştan Böyle” isimli son bölüm ise şöhret sonrası Lady Gaga’ya ve bundan sonra kendisini nelerin bekleyebileceğine bakıyor.

Kronolojik sırayla ilerleyen hayat hikâyesinde Stefani Germanotta’nın doğumu öncesinde yer alan kısa giriş bölümünde Guiltenane, Lady Gaga’nın kimliğinin önemli bir parçası olan Canavarlar’a bir saygı duruşunda bulunuyor. Kendisinin de hatırı sayılır bir Canavar olduğu anlaşılan yazarın, Born This Way turnesinin 2012 Londra ayağındaki hayran kitlesini anlattığı bölüm belki de kitabın en heyecanlı satırlarını oluşturuyor. “Yüzüne Born This Way albümünün kapağındaki Lady Gaga gibi protez bir çıkıntı takmış otuz yaşlarındaki kadın” ve “Gaga’nın origami elbisesinin ucuz versiyonunu giymiş ve sarı peruk takmış olan kızı”ndan söz ediyor Guiltenane. Sonra, “yüzlerindeki plastik dantel maskelerin küçük ağız deliklerinden içkilerini içen bir arkadaş topluluğu” dikkatini çekiyor. Daha sonra ise konseri izlemek için stadyuma giriyor yazar binlerce Canavar’la beraber. Onun için konserin en çok iz bırakan anı ise Lady Gaga sahneye çıktığında stadyumu çınlatan, Canavarlar’ın haykırışları oluyor.

MÜZİKLE FLÖRT
Birinci bölümde, 28 Mart 1986 tarihinde varlıklı bir New York ailesinin kızı olarak dünyaya gelen Stefani Germanotta’nın küçüklüğünü, her zaman yakın olduğu ailesine düşkünlüğünü (“hem anne hem baba tarafım, ikisi de inanılmaz güçlü”), seçkin eğitimini, müzikle tanışmasını ve ilk sahne deneyimlerini öğreniyoruz.
Müzik tutkusuyla beraber “giyim kuşam merağı” da çok erken yaşta giriyor Lady Gaga’nın hayatına. “Moda benim hayatımı kurtardı” diyen Stefani, ilk sahne tozunu da şarkı söylemek için değil garip kıyafetler giyebilmek için yutuyor ve anaokulundaki çocuk oyununda rol alıyor. Bütün bunlar Manhattan’ın o havalı bölgesi (Gossip Girl takipçilerinin iyi bildiği) Yukarı Batı Yakası’nda oluyor. Müziğin albenisini ve giyimiyle kendini ifade etmeyi öğrendiği bu dönemde, farklı olmanın zorluklarını da keşfediyor. Farklı giyindiği için dışlandığını hatırlıyor Lady Gaga.

Stefani Germanotta’nın Lady Gaga’ya dönüşümü sürecinde önemli bir yeri olan sahne deneyimi kitapta ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Stefani, 2005 yılında katıldığı UltraViolet yetenek yarışmasından hüsranla ayrılsa da New York’un salaş, underground barlarında şarkı söylemeye başlıyor. Aynı dönem, “uyuşturucu kullanmanın, onu ayıkken erişemediği yaratıcılığa ulaştıracağını” keşfediyor ve kokain kullanmaya başlıyor. Lady Gaga o dönemini sanatçı olmayla ilgili kafa karışıklığına bağlıyor: “Andy Warhol’un ve sevdiğim diğer sanatçıların romantizmi yüzündendi. Kafam güzel olsun diye değildi... Sanatçı olmakla ilgiliydi.”

ET GİYSİLERİ

“Bir Şöhret Performansı: Lady Gaga” nedense medyada pek fazla konu edilmeyen Lady Gaga’nın aşk hayatına da ışık tutuyor. Yıllar boyu inişli çıkışlı bir ilişki yaşadığı, ayrılıp barıştığı Lüc Carl kitapta özellikle önemli bir yer tutuyor: “O ilişki beni şekillendirdi. Rüyalarınızın erkeğine sahip değilseniz, sevginizi vermenin başka yolları olduğunu anladım bir bakıma.” Kitabın ikinci bölümü ise Lady Gaga’nın dünya çapında tanınan, Canavarlar tarafından yere göğe konulamayan, etten yumurtaya ve çay takımına aklınıza gelebilecek her şeyi giysiye dönüştürdüğü ve pop müziği sonuna kadar savunduğu yükseliş dönemini anlatıyor.
Kitabın son bölümü ise Lady Gaga’nın geleceğine odaklanmaya çalışarak, pop müzik, pop kültür, moda ve feminizm için bu kadının ne kadar önemli olduğuna cevap arıyor. Lady Gaga’nın modayı ve feminizmi birleştirdiği şu sözleri ise son bölümün ruhunu çok güzel özetliyor: “Bir zamanlar avangart giyimin, şarkı sözlerinin ve müzik tarzının garip, tuhaf, itici, rahatsızlık verici ve şoke edici olduğu düşünülüyordu; şimdiyse moda. Belki de kadın haklarını modaya dönüştürebiliriz. Feminizm, güç, güvenlik ve kadın bilgeliğinin gücü... Hadi gelin hepsini moda yapalım.” Ya da Guiltane’nin içtenlikle yazdığı gibi, “Tek bildiğimiz, Gaga özel bir yıldız.”

Lady Gaga - Bir Şöhret PerformansıLady Gaga - Bir Şöhret Performansı

Christian Guiltenane

Detay için tıklayın

Paylaş