VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
05 Haziran 2012 Salı | Anasayfa > Haberler > Tekfen Filarmoni ile “20 yıldır farklı sesler, aynı dil”
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Tekfen Filarmoni ile “20 yıldır farklı sesler, aynı dil”

Tekfen Filarmoni Orkestrası, kuruluşunun 20’nci yılını Türkiye’nin tarihi mekanlarında vereceği konserler dizisiyle kutluyor.

Barış adına ortak dil yaratmak amacıyla 1992 yılında kurulan Tekfen Filarmoni Orkestrası, kuruluşunun 20’nci yılını Türkiye’nin tarihi mekanlarında vereceği konserler dizisiyle kutluyor. Tekfen Filarmoni, nam-ı diğer Üç Denizin Sesi, ilk konserini 9 Haziran’da 40. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Aya İrini’de verecek. Orkestra ardından 11 Haziran’da Kumluca’daki Likya kenti Rhodiapolis’in Antik Tiyatrosu’da, 13 Haziran’da ise Kapadokya Zelve Açık Hava Müzesi’nde vereceği konserler ile klasik müzik tutkunları ile buluşacak.

Tekfen Filarmoni, İstanbul Müzik Festivali dahilinde Aya İrini’de vereceği konserin açılışını Macar besteci Zoltán Kodály’nin Galánta Dansları ile yapacak. Konser, Erdal Erzincan’ın solistliği eşliğinde, düzenlemesini Cengiz Özdemir’in yaptığı Classic Cem, Azeri besteci İlyas Mirzayev’in Karadeniz müziğinin ritm ve oynaklığını çok seslilikle buluşturduğu Karadeniz Rapsodisi ile devam edecek ve ardından Ney, Kanun, Ud ve Piyano için Konçerto ile sona erecek. Bu konçertoda, Tekfen Filarmoni ülkemizin önde gelen geleneksel müzik ustalarından Yurdal Tokcan (ud), Ercan Irmak (ney), Göksel Baktagir’e (kanun) eşlik edecek.

Orkestra, sanatla ve barışla geçen 20 yılını sırasıyla 11 Haziran’da Kumluca’da Rhodiapolis Antik Tiyatrosu’da ve 13 Haziran’da Kapadokya’da Zelve Açık Hava Müzesi’nde vereceği konserler ile kutlamaya devam edecek.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam