VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
21 Nisan 2010 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Tesadüf hayatın yaratıcısıdır
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Tesadüf hayatın yaratıcısıdır

Amerikan psikoanalitik kültürünün fütursuz bir parodisi ve rahat okunan Zar Adam kitabı çok zekice kurgulanmış, hatta deyim yerindeyse şok edici...

Ümit Kurt

Nietzsche, şans için şunları söylemişti: “Ben tanrısız bir Zerdüşt’üm: Ben hâlâ kendi kazanımda her şansı pişiririm.” Ama burada kilit bir sözcük olan “tesadüf”ü de unutmamak gerekiyor. Darwin’in dediği gibi: “Tesadüf hayatın yaratıcısıdır.” ‹şte, Luke Rhinehart imzalı Zar Adam hayatın yaratıcılığını ve şansın uçsuz bucaksız iradesini içeren üzerinden yıllar geçse de asla unutulmayacak bir kitap.

Gündelik hayatın monotonluğundan sıkılmış psikiyatrist Luke Rhinehart Manhattan’da eşi ve iki çocuğuyla yaşamaktadır. Hem Batı hem de Doğu felsefelerinin hayatın anlamı alternatiflerinden tatminsizlik yaşayarak, basit zar atışlarıyla kendi dinini oluşturarak, hayatını sonsuza kadar değiştirir. Rhinehart ve hastaları kısa zaman içinde ebedi kurtuluşlarının tek yolunun her şeyi zarların kararına bırakmak olduğuna inanmaya başlarlar. Luke, seks, uyuşturucu ve terapi hakkındaki zar atışlarıyla yeni dinini muhafazakar davranış ve ahlak çöküntüsünün esprili bir birleşimine dönüştürür. O bu düşünceyle kendi yaşantısını ve dünyayı değiştirmeyi amaçlamaktadır.

Zar Adam aslında yazarını anlatan bir kitap... Aslını sorarsanız kitabın asıl yazarının adı Luke Rhinehart değil. Sadece öyle görünmesini istemiş. Zar Adam psikolog ve orta yaş bunalımına girip, zar atmaya başlıyor. Zarların numaralarına rastgele olaylar verip ne çıkarsa onu uyguluyor. Örneğin, 1’li gelirse komşusunun karısına tecavüz etmek, 2’li gelirse karısını hiç aldatmamak gibi... Böyle saplantılı bir yaşam tarzını öylesine ilerletiyor ki millet onun yaptıklarını benimseyip “zar adam” olmaya başlıyor. Hatta ülke çapında “zar merkezleri” bile kuruluyor. Amerika’da adeta yeni bir din gibi karşılanıyor.
Bu arada kitabın devam kitabı da çıktı: Zar Adam’ın Peşinde... Bu da Luke’un oğlunun yaptıklarını anlatıyor. Kötü şöhretli psikiyatrist Luke Rhinehart’ın oğlu Larry Rhinehart kitap boyunca babasının izini sürmekte... Zar Adam diye bilinen Luke, yetmişli yılların bir kült kişiliği olarak Zar Yaşantısı adı altında anarşik bir dünyada yaşamaları için binlerce kişiye esin kaynağı olmuştur. Larry ise kendisi için istikrarlı ve normal bir hayat seçmiştir. Babasının varlığını tümden yok sayarak borsada yatırım analizleri yapmaktadır ve zengin patronunun kızıyla nişanlıdır. Bir gün babasını arayan iki FBI ajanının iş yerine gelmesiyle tüm hayatı altüst olmuştur. Varlığıyla düzenini bozan babasını bulmaya karar verir ve bir yolculuğa çıkar. Babasını bulmadan önce onun takipçileriyle birlikte zaman geçirecektir ve bir süre sonra babasının kurduğu sistem onu da etkisi altına alacaktır.

Amerikan psikoanalitik kültürünün fütursuz bir parodisi ve rahat okunan Zar Adam kitabı çok zekice kurgulanmış, eğlenceli, mizahi, şaşırtıcı ve hatta deyim yerindeyse şok edici. Etkileyici bir şekilde yazılmış olağandışı bir roman olan Zar Adam’ı unutmanız bir hayli zaman alacak. Zar Adam gelecekte hayatınızı değiştirebilecek kışkırtıcı fikirlerle dolu, çok tehlikeli. Zira okuyucular gözlerinden yaş gelene kadar gülecekler. Çok sayıda eğlenceli unsurun ve faktörün olduğu adeta bir cehennemi andıran Zar Adam’da, Rhinehart bir yazar olarak üstün bir performans sergilemiş. Kitabın yalnızca ilk 30 sayfası çağdaş nihilizm düşüncesinin zekice bir özeti. Zarla yaşamın belirlenmesinin popüler olacağına ise sanırım kuşku yok. Dünyada rekor ilgi gören ve 30 ülkede yayınlanan Zar Adam eğlence ve cümbüş dolu hikâyesine sizleri de bekliyor.

Paylaş