VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
31 Mayıs 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > The Godfather’ın karalama defteri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

The Godfather’ın karalama defteri

1972 yapımı kült filmlerden The Godfather’ın yönetmeni Francis Ford Coppola’nın filmin arka planını ve düşüncelerini not ettiği karalama defteri kitaplaştırılıyor.

Merve AKINCI ALMAZ


II. Dünya Savaşı sonrası New York’ta yaşayan bir İtalyan mafya ailesinin hikâyesini konu edinen The Godfather’ın kitaptan filme uzanan yolculuğu Francis Ford Coppola’nın kalemiyle Regan Arts tarafından basılıyor.

Coppola’nın defterinde filmin uyarlama, kast, çekim ve yapım aşamalarına dair karalamalar, düşünceler yer alıyor. 720 sayfalık bir zihin haritası denilebilecek kitapta, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış set görüntüleri de yer alıyor.Kasım ayı itibariyle okur karşısına çıkacak kitap için Coppola, bu durumun mutluluk verici olduğunu ve Mario Puzo’nun romanından filme ne gibi aktarımlar yapıldığını anlamak için de bir kaynak olacağını belirtiyor.

Francis Ford Coppola’nın defterinin sırrı

Coppola, sinemaseverlerin yakından tanıyıp takip ettiği, İtalyan asıllı ABD'li bir yönetmen. 1960’lı yıllardan itibaren sinemaya gönül veren Coppola, hemen her dönem gençliğin ilgi odağı olmayı başarmış, pek çok başarılı filme imza atmış bir yönetmen. Asıl çıkışını 1972 yılında The Godfather filmiyle yakalayan Coppola, bu kez yazar olarak karşımıza çıkıyor. Filmin, Mario Puzo’nun romanından uyarlanma aşamasından yapım aşamasına kadar pek çok ayrıntı ve düşünce, Coppola’nın kalemiyle yeniden canlanıyor.

Her dönemin kült filmlerinden olan The Godfather’ın ve yönetmeni Francis Ford Coppola’nın başarısı bir yana, kitap başlı başına bir önem arz ediyor. Gerek bir yönetmenin zihin haritasını görmek adına, gerek çok sevdiğiniz bir filmin merak ettiğiniz çekim aşamasını öğrenmek adına, gerekse okurlar ve sinemaseverler için böyle bir çalışmaya tanıklık etme şansı sunmak adına önemli bir yer tutuyor. Sinemacı adayları için teknik olarak bir ders niteliği taşırken, filmi dönüp dolaşıp izleyen bir The Godfather âşığı için farklı bir anlam taşıyor.

Öte yandan, kitaptan uyarlanan her filmde yapılan “tutarlılık/tutarsızlık” tartışmasına bir çözüm de getirdiğini düşünmekte fayda var. Kitabın mı filmin mi daha iyi olduğu tartışmaları, filmden ya da kitaptan çok daha önemli bir noktaya gelebiliyor eleştirilerde. Coppola, defterinde Mario Puzo’nun romanından uyarlama yaparken dikkat ettiği, filme aktardığı noktaları da not ediyor. Böylece aslında bir kitap uyarlamasının nasıl yapıldığı, nelere dikkat edildiği, hangi noktaların önem arz ettiği gibi konulara da ışık tutuyor.

Bir yönetmenin zihin haritası, bir filmin anatomisi diyebiliriz Coppola’nın The Godfather defteri için. Regan Arts tarafından yayımlanacak kitap, Kasım itibariyle piyasadaki yerini alacak. Merakla bekliyoruz.Paylaş