VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Kasım 2018 Pazar | Anasayfa > Haberler > “Tıbbiyeden her şey çıkar”
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

“Tıbbiyeden her şey çıkar”

“Gırnatacı” adlı kitabı Kanada ve Amerika’da müzikale uyarlanan Ercüment Cengiz’in yeni romanı “Yazmaya Devam Et” sayısız insanı ölümün eşiğinden döndürmüş olmasına rağmen hayatta kalıcı bir iz bırakmak için roman yazmaya soyunan bir doktorun hikâyesini anlatıyor.

DEMET SAROVAHer insanın hayatı derinlemesine sorguladığı, ölümün gölgesinin renklerin üzerinde her daim kol gezdiğinin bilinciyle yaşamdan tat alamadığı dönemleri olur... Mutlu olmak için her şeyin yetersiz kaldığı, büyük bir tatminsizlikle kendisi dahil her şeyden sıkıldığı dönemler... Ercüment Cengiz’in son romanı “Yazmaya Devam Et” özenilecek imkânların içinde olmasına karşın, rutin yaşamından bunalan kalp cerrahı Sarp Özkan karakterinin 40’lı yaşlarına denk gelen bu dönemiyle tanıştırıyor okuyucuyu.
Öyle ki, robotik cerrahi alanında tek isim olarak gösterilen ve hatta “Tanrı” olarak anılan, sayısız insanı ölümün eşiğinden döndürmüş olmasına rağmen hayatta kalıcı bir iz bırakmak ve içindeki boşluğu doldurmak niyetiyle, kendisine çok uzak olan bir işe, roman yazmaya soyunuyor Sarp Özkan. Okur, doktorun, kurguyla gerçeğin yer yer kesiştiği yeni macerasında, tutulduğu aşk sebebiyle roman yazma işine tutkuyla sarılmasına ve bu uğurda adım adım tükenişe doğru ilerleyişine tanıklık ediyor...
382 sayfa ve 25 bölümden oluşan “Yazmaya Devam Et” bu ay itibariyle raflarda yerini alırken, Ercüment Cengiz’in son romanı gibi Everest Yayınları’ndan çıkan ve edebiyat dünyasına ilk giriş yaptığı kitabı “Gırnatacı” ise şu sıralar Kanada ve Amerika’da müzikale uyarlanıyor.
Galata’da gırnata çalan 17 yaşındaki Osman’ın, Sultan II. Abdülhamit’in emriyle Chicago Jackson Parkta açılan Colomb Sergisi’ne gönderilen musiki heyeti içinde yer almasıyla tamamen değişen yaşamını konu eden “Gırnatacı”, 2012 yılı Everest İlk Roman Ödülü’nü kazanmıştı.
Kanada Hükumeti (Canada Councel For Arts) desteği ile iki ülke arasında kültür köprüsü kurmak amacıyla, bağımsız ‘Theatr Why Not’ tiyatro topluluğu ve Nedim Saban yönetiminde ‘Tiyatro Kare’ işbirliğiyle gerçekleşecek oyunun okuma provası 9 Kasım’da yapılacak. Müzikalin başta Chicago olmak üzere farklı ülkelerde ve tabii Türkiye’de sahnelenmesi planlanıyor.
Asıl mesleği doktorluk olan Ercüment Cengiz, edebiyat dünyasındaki başarısının yanı sıra müzikal sürpriziyle de Servet-i Fünun edebiyatının önde gelen temsilcilerinden ve aynı zamanda doktor olan Cenap Şahabeddin’in; “Tıbbiyeden her şey çıkar, arada bir doktor da çıkar.” sözünü adeta destekliyor...

Paylaş