VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
21 Kasım 2012 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Tolkien ailesinin 80 milyon dolarlık davası
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Tolkien ailesinin 80 milyon dolarlık davası

Ünlü İngiliz yazar J.R.R. Tolkien'in ailesi, “Yüzüklerin Efendisi” ve The Hobbit filmlerinin yapımcılarına eserleri “metalaştırdığı” için dava açtı. Ancak Tolkien hayattayken kitaplarının haklarını sattığından ailesinin eserleri üzerinde hiçbir hak talep etme hakkı yok.

Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” romanı ünlü yönetmen Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanmış en iyi film dahil 11 dalda Oscar Ödülü almıştı. Gerek romanın fanları gerekse de genel izleyici tarafından büyük beğeni toplayan ve tüm dünyada milyonlarca izleyici bulan film şimdi yazarın ailesi tarafından “içi boşaltıldığı” gerekçesiyle dava ediliyor. Bu davanın yazarın bir diğer eseri olan “Hobbit”in beyaz perde uyarlamasının gösterime girmeye hazırlandığı şu günlerde açılması tartışmayı başka boyutlara taşıyor. Peter Jackson’un yönetmenliğini yaptığı film 14 Aralık’ta gösterimde.
Tolkien Ailesinin Warner Bros film şirketini dava etme gerekçesi, yazarın ve yazarın yarattığı fantastik dünyanın karakterlerini kullanarak onun saygınlığına gölge düşürmek. Dahası yazarın eserlerini ticari meta haline getirdiği… Bu nedenle de Warner Bross’tan 80 milyon dolar tazminat istiyor.

ÇOCUK FİLMİ GİBİYDİ
Ancak tartışmanın arka planına baktığımızda ilginç bir durumla karşılaşıyoruz. Çünkü Tolkien hayattayken her iki kitabının yayın haklarını da satmıştı. Bu yüzden Tolkien ailesi, tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından izlenen kitabın sinema uyarlamalarından ve bu filmlerden esinlenerek üretilen yan ürünlerden (oyuncak, afiş, kıyafet vs) hiçbir kazanç elde etmemişti.
Şimdi ise 11 Oscar Ödüllü “Yüzüklerin Efendisi” serisi de dahil olmak üzere, bu filmlerin eserlerin “içini boşaltarak 15-25 yaş arasındakilerin hoşlanacağı bir aksiyon filmi”ne dönüştüğü ve eserleri “metalaştırdığı” gerekçesiyle 80 milyon dolar talep ediyor.

Paylaş