VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Mayıs 2016 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Toptaş’ın sahaflarda kalan öyküleri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Toptaş’ın sahaflarda kalan öyküleri

Hasan Ali Toptaş’ın yıllardır sahaflarda bile bulunmayan ilk kitapları “Yoklar Fısıltısı” ve “Bir Gülüşün Kimliği”, “Geçmiş Şimdi Gelecek” ismiyle yeniden basıldı. Kitapta yazarın “Ölü Zaman Gezginleri” kitabıyla birlikte hiç yayımlanmamış bir öyküsü de var.

CANAN HATİBOĞLUHasan Ali Toptaş’ı okurken insanın içine arkeolojik kazı yapar gibi her cümlenin derinine inip sindire sindire okuyabilme isteği geliyor. Diğer taraftan da insanı, başka bir dilde yazdıklarının nasıl anlatabileceğine dair belki de saçma bulunabilecek sorulara gark ediyor. Çeviri meselesini bir yana koyacak olursak son zamanlarda, çok da yeni olmayan ama güncelliğini koruyan bir haber var elimizde: Hasan Ali Toptaş, yıllardır kitaplarını yayımladığı İletişim Yayınları’ndan ayrılarak Everest Yayınları’na geçti. Aslında bu geçiş güzel bir olaya da vesile oldu: Hasan Ali Toptaş’ın uzun yıllardır aranıp da bulunamayan ilk kitapları “Yoklar Fısıltısı”, “Bir Gülüşün Kimliği” ve “Ölü Zaman Gezginleri”nde yer almayan hikâyeler aynı kitapta toplanarak, “Geçmiş Şimdi Gelecek” ismiyle okurlarla buluştu.

“Geçmiş Şimdi Gelecek” özellikle iki noktada önemli bir kitap… Birincisi, Hasan Ali Toptaş’ın henüz yazmanın başında olduğu yıllardaki hâlini görmek için… Bir yazarı elbette herhangi bir yerden başlayarak okumak mümkün… Bir yazarın eserlerini kronolojik sırayla okumak akademisyenlerin yapacağı bir iş gibi dursa da aslında hoş bir edebiyat deneyimi… Her kitabında nasıl bir yol aldığını, nereye gittiği izlemenin zevki başkadır. Otuz yıldır beraber olduğunuz birini düşünün; onun başından geçenleri, yaşadıklarını, mutluluklarını, hüzünlerini beraber yaşadığınızı… O geçişe tanıklık etmek, yanınızdaki kişiyi tanıdıklıktan çıkarıp tanımaya götürür. Alışkanlığın ve karşınızdakini tanımanın verdiği ayrı bir duygu vardır. Çünkü herkese bunu yapmadığınızı bilirsiniz, sadece özel bir yeri olanlar bu emeği hak eder. Aynı şey edebiyat için de geçerli: Bir yazarın ilk kitabından başlayarak okumak, bağımsız okumalardan tamamen farklıdır. O ana kadar denk gelmediğimiz şeyleri farklı şeyleri görürsünüz.

Tanışmanın verdiği huzur hissini yaşarsınız zaman geçtikçe. Hasan Ali Toptaş da “Geçmiş Gelecek Şimdi” kitabında, yirmi dokuz yıl önce ilk kitabının yayımlanışından sonra nasıl yol aldığını görme şansını veriyor bize. İkincisi ise, elbette Hasan Ali Toptaş özlemini gidermek… Bazı yazarlar vardır, okumaya kıyamazsınız. Bitirdiğinizde yeni kitabı ne zaman gelecek bilmediğinizden, olabildiğince ötelemeye çalışır, acil durumlar için saklarsınız.

Bir edebiyat krizi anında okuyup bitirdiyseniz eğer tekrar tekrar okur, okuduklarınızdan farklı hazlar alır ama yine de yeni bir kitabının gelmesini isterseniz. Hasan Ali Toptaş’ın okuyucusu için de öyle… “Geçmiş Gelecek Şimdi” de tekrar tekrar okunup, farklı hazlar alacağınız, Hasan Ali Toptaş özleminizi gidereceğiniz bir kitap…

Paylaş