VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Mart 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Travmanın ardında saklanan kader
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Travmanın ardında saklanan kader

Yayımlandığı 18 ülkede çok satanlar listelerine yükselen M. Katz Krefeld’in “Raydan Çıkanlar” adlı polisiye romanı, sinematografik anlatımı ve yüksek gerilimi ile serinin yayımlanacak olan diğer iki cildi için de referans niteliğinde.

HAKAN GÜRKAN
Ben Masja. 21 yaşındayım. Cehenneme gelmişim ben. Bu da benim günlüğüm. Anlıyor musunuz? Kimseye yazılmadı bu. Sadece kendime. Ben yazar değilim, biliyorum. Ama dayanabilmek için yazıyorum. Hayatta kalabilmek için. Kendime hâlâ yaşadığımı gösterebilmek için. Annem hep benim öğretmen olmam gerektiğini söylerdi. Ama ben öğretmen değilim. Ben hiçbir şeyim.”
Bu cümleler, Michael Katz Krefeld’in “Raydan Çıkanlar” isimli romanından. Bu küçük alıntıdan da anladığınız üzere, zor bir hayat onunkisi. “Kimin zor değil” diyeceksiniz ama onunki biraz daha farklı. Bir kere sevgilisinin kumar borcunu ödemek zorunda. Hem de bedeniyle. Yaşadıkları bununla sınırlı kalsa yine iyi. Stockholm’ün arka sokaklarındaki hikayesi her an her türlü tehlikeye de açık. Nitekim, Sırtlan lakaplı bir katilin avı olur. Hemen her seri katil gibi onun da çocukluk travması vardır. Sevgilisinin cinayeti sonucu hayata sırtını dönmüş bolan Ravn ise Masja’nın günlüğünden yola çıkarak katilin izini süremeye başlar. Ama bu da tıpkı Masja’nın yolu gibi zorlu ve tehlikeli olacak, uçurumun kenarında bir mücadele vermek zorunda kalacaktır.

KUZEY POLİSİYESİ TRENDİ
Danimarka’da yayımlandığı gün 10 binin üzerinde okura ulaşan ve on sekiz ülkede yayımlanan “Raydan Çıkanlar”, dünyanın en mutlu bölgesi olarak anılan Kuzey ülkelerinden olan Danimarka ve İsveç’in bambaşka bir yüzünü gözler önüne seriyor. Yani bu romanı da son yıllarda yükselişe geçen Kuzey polisiyesi ve geriliminin bir öğesi olarak kabul edebiliriz.
Elbette bir gün birileri Kuzey polisiyesinin bu yükselişinin nedenlerini sosyolojik olarak araştıracaktır. Zira Steg Laarson’un “Ejderha Dövmeli Kız”ı ile tepe noktasına çıkan bu trendin muhakkak sosyolojik ve siyasal bir alt yapısı olmalı.
Ama biz şimdi romanımıza dönelim. “Raydan Çıkanlar” gerilim dozu yüksek, sürükleyeci bir gerilim romanı. Yazar Michael Katz Krefeld bu öğeleri değişen suç ve suçlu profilleri üzerine oturturken başarılı bir psikolojik zemin üzerinde hareket ediyor.
Yazar Michael Katz Krefeld’in bu başarısında ise dedesinin tıpkı kendisi gibi bir polisiye yazarı olan Herman Krefeld olmasının da elbette payı var. 1966 Danimarka doğumlu olan yazar, kariyerine ise kısa film yönetmenliği ile başlamış. Kendisi halen Danimarka televizyonlarında yayınlanan dizilerden on beşini (bazıları: Nikolaj & Julie, Hotel, Hidden Track, Humming) hazırlıyor. Belki de bundan olsa gerek romanında sinematografik anlatım çok yoğun ve başarıyla kullanılmış.
Michael Katz Krefeld’in edebiyat kariyeri de çok parlak. Pek çok ödülün sahibi. İlk düllü eseri “Before the Storm”a ait. Bu kitapla Danimarka Polisiye Yazar Akademisi tarafından 2007 yılında “İlk Kitap Ödülü”nü kazanmış. Dördüncü kitabı olan “Black Snow Falling” ise 2012 yılında yazara “Yılın En iyi Danimarka Suç Romanı Ödülü”nü getirmiş.
Ancak yazara asıl başarıyı anakahramanı özel dedektif Thomas Ravnsholdt’un olduğu ve ilk cildini “Raydan Çıkanlar”ın oluşturduğu “Ravn” serisi getirdi. Telif hakları 18 ülke tarafından alınan ve yayımlandığı her ülkede çok satanlar listelerinin en üst sıralarına yerleşen serinin ikinci kitabı olan Savnet bu yıl piyasaya çıkacak ve onu “Sekten” takip edecek.

Paylaş