VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Haziran 2017 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Tren vagonuna matbaa kuran dâhi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Tren vagonuna matbaa kuran dâhi

1 milyon 100 bin adet basılarak Türkiye rekoruna imza atan “Her Şey Seninle Başlar”ın yazarı Mümin Sekman, bu kez başarıları ile dünya tarihine adını yazdıranların yaşamöykülerini çocuklar için kaleme aldı. Dizinin ilk kitabı 20’nci yüzyılı “aydınlatan” ampulün mucidi Thomas Edison’un hayatını konu alıyor.

İPEK CEYLAN ÜNALAN
"Her Şey Seninle Başlar” isimli kitabı 1 milyon 100 binlik baskısıyla rekor kıran, kitapları toplamda 2,5 milyon baskıyı aşan Mümin Sekman, başarı üzerine yazdığı kitaplarına yeni bir dizi ekledi, üstelik bu kez çocuklar için: “Çocuklar İçin Başarı Hikâyeleri”. “Her çocukta bir başarı hikâyesi gizlidir” mottosundan yola çıkan dizide Sekman, icatlarıyla, keşifleriyle, bilime, teknolojiye ve tıbba katkılarıyla adını dünya tarihine yazdıran isimlerin hayatlarını konu edinerek çocuklara başarı disiplini ve başarı motivasyonu kazandırmayı amaçlıyor. Luca Tambasco’nun resimlediği dizinin ilk kitabı, 12 yaşındayken tren vagonuna matbaa kurup gazete yayımlayan, 16’sında telgraf operatörlüğünü öğrenen, 21’inde oy kayıt cihazı icat eden, 29’unda dünyadaki ilk AR-GE merkezini (icat merkezi) kuran ve film makinesinden pilli bebeğe, fotokopi makinesinden ampule kadar pek çok icat geliştiren 20’nci yüzyılın en önemli mucitlerinden Thomas Edison.

Ünlü dahinin çocukluğundan başlayan kitap, çiftçi bir baba ile öğretmen bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Edison’un deney yapma amacıyla tavuk kümesine girerek yumurtaların üzerinde uyumasının hikâyesiyle başlıyor.

Oldukça meraklı olmasına rağmen sıradan oyuncaklarla ilgilenmeyen, evdeki makineleri parçalara bölerek kendi oyuncaklarını yapan bir çocuk olan Edison, 7 yaşında okula başlar. Ancak çok hareketli olduğundan okula uyum sağlamakta zorlanır. Bir gün koridorda gezinirken öğretmeninin “Tom tam bir ahmak, bir türlü anlatılanları dinleyemiyor” dediğini duyup annesine söyler. Kendisi de öğretmen olan annesi, Edison’un eğitimine evde devam etme kararı alarak onu okuldan alır. Böylece annesinin deneyler yapmasına imkân verdiği, kitap okumasını teşvik ettiği bir ortamda temel eğitimini tamamlar.
12 yaşına geldiğinde evin sınırları Edison’a dar gelmeye başladığından demiryolu şirketine başvurarak trende gazete satmaya başlar. Her sabah altıda kalkıyor, Detroit’e giden trende gazete satıyordu. Geri dönmeden önce tren Detroit’e birkaç saat bekliyordu. Boş durmaktan hoşlanmayan Edison bu süreyi fırsata çevirip şehir kütüphanesinde bilim ve teknik üzerine kitaplar okuyordu. Trenin boş bir vagonunu da deney odası yapmıştı. Bazen orada dinleniyor bazen de deneyler yapıyordu. Trenin yöneticileri bunu biliyor, onun çalışkanlığını sevdikleri için bir şey demiyorlardı.

15 yaşındayken kendi işini kurmaya karar verdi. Gazete satıyordu, neden gazete çıkaramasındı? Bir baskı makinesini alarak kullanmayı öğrendi ve tren vagonuna matbaa kurarak kendi gazetesini yayınladı. Ancak bir gün deney yaparken vagonda yangın çıkarması trenden atılmasına neden oldu. Ama trenden atılması Edison için bir son değil, kendi icat merkezini kurmasına gidecek yolda atacağı ilk adım olacaktı.

“Edison: Hayalini Nasıl Gerçekleştirdi?” akıcı dili ve eğlenceli çizimleri ile bir mucidin maceralarını “başarı” özelinde ele alan öğretici bir kitap.


Paylaş