VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Temmuz 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Tüm Sırlar “Son Detay”da Gizli
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Tüm Sırlar “Son Detay”da Gizli

Harlan Coben’in başarılı bir seri kurarak en çok ilgi toplayan roman karakterlerinden biri haline getirdiği Myron Bolitar, bu romanda kendini şaşırtıcı bir intikam oyununun içinde buluyor.

İyi kurgulanmış polisiye romanlar, edebi birer bilmece gibi okurun zihnine takılıp, onu sayfaları boyunca peşinden sürükler. Bugün bu türü en iyi temsil eden yazarlardan birisi, Amerikan Edebiyatı'nın önemli ödüllerinden Edgar, Shamus ve Anthony ödüllerine sahip, romanları tüm dünyada en çok satanlar listesinde bulunan Harlan Coben. Harlan Coben’in başarılı polisiyesi “Son Detay ” yazarın Türkçe'ye çevrilen sekizinci romanı. Coben'in romanlarını Myron Bolitar serisi ve diğerleri olmak üzere iki kategoriye ayırırsak, “Son Detay”ın ana kahramanı da, serinin önceki kitaplarından da tanıdığımız Myron Bolitar.

Dünyaca ünlü polisiye yazarı Harlan Coben, akıcı ve hızlı üslubuyla, okurunu daha ilk satırlardan merakla izleyeceği bir polisiye maceranın içine çekiyor. Okura kitabın başında tattırılan gizem, hızla dallanıp budaklanıyor ve okur da yazarla beraber cinayetin çözümüne yönelik teoriler üretmeye başlıyor.

Harlan Coben, “Son Detay ”da , Myron, Win, Jessica, Esperanza gibi tanıdık karakterlerle, yine tanıdık bir evrende sıra dışı bir hikaye kurguluyor. Myrın Bolitar, basketbol kariyeri talihsiz bir sakatlanmayla başlamadan biten eski bir sporcu, spor menajeri ve polisiye yetenekleri çok gelişmiş bir hukuk öğrencisi. Tekdüze yaşantısından sıkılarak, kimseye haber vermeden bir süre gözden uzak kalmak için Karayip Adaları'na tatile gider. O, gizli kaçamağından kimsenin haberi olmadığını zannederken, yakın arkadaşı ve maddi destekçisi Win çıkagelir ve Myron'ın menajerliğini yaptığı bir beyzbol oyuncusunun öldürüldüğü ve iş ortağı Esperanza'nın da cinayetten tutuklu olduğu haberini verir. Myron tüm bu olaylarda bir tuhaflık sezer ve hemen araştırmalara başlar.

Başarılı bir seri kuran Harlan Coben, adım adım takip ettiği bu polisiye hikayede okurlarına tüm kartları tek tek açarak ilerliyor. Bütün detaylar, bu edebi bilmecenin içerisinde sırasıyla yerini alıyor. Ancak yine de, Coben'in diğer romanlarında da olduğu gibi, sonucu tahmin etmek pek kolay değil.

Son Detay , derin ve uzun tasvirler yerine, kısa ve özlü bir üslup barındırıyor. Ancak bu durum, karakterlerinin derinlemesine ve etraflı çizilmiş olmasına engel olmamış. Harlan Coben, Myron’un onun alter-egosundan çıktığını söylüyor. “Onun istediklerine ben sahibim banliyöde bir ev, küçük ve sevimli çocuklar. Benim istediklerime de o sahip anne babası hâlâ hayatta ve eğer benimkiler de erken ölmeseydi onunki gibi bir aile bağına sahip olmak isterdim.” Coben, karakteri Myron’ın geçmişine doğru bir yolculuğa çıkıyor ve iyi-kötü, doğru-yanlış ikilemlerini de sorguluyor. Myron olaylar zinciri içinde birçok noktada neyin etik, neyin ahlaksızca olduğu konusunda çelişkiler yaşıyor ve böylece okurun ahlaki konulardaki geleneksel ve muhafazakar eğilimlerini sorgulamasını sağlıyor. Roman, olgunlaşma, hayatı yakalama, kişiliğinizle ve hislerinizle yüzleşme konularında ahlaki ve etik detayları sorgulayan bir polisiye olmasıyla da diğer örneklerinden ayrılıyor.

Son Detay , modern ilişkiler, arkadaşlıklar gibi sosyal hayatın gündelik parçalarını, iş hayatını ve cinselliği esprili ve güncel bir dille, kısa ve özlü tasvirleriyle ve iyi bir polisiyeden bekleneceği üzere kurgusundaki şaşırtıcı öğelerle harmanlayan bir roman.

Paylaş