VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Haziran 2012 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Tuna Kiremitçi"den bir pazartesi kitabı ve şarkısı...
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Tuna Kiremitçi""den bir pazartesi kitabı ve şarkısı...

Tuna Kiremitçi""nin pazartesi için seçimi Murakami""den ""Sahilde Kafka"" ve Prince""ten ""Purple Rain""...

Haruki Murakami"nin Doğan Kitap tarafından yayınlanan kitabı "Sahilde Kafka", Oedipus efsanesine göz kırpıyor. Eserleri 40’ın üzerinde dile çevrilen, son günlerde "1Q84" romanıyla da çok konuşulan Murakami"nin İlk romanı "Kaze no oto vo kike", 1979’da yayımlandı.

Asıl adı Prince Rogers Nelson olan Prince, Amerika"nın pop ikonları arasında gösterilen bir isim... "Rolling Stone" dergisinin düzenlediği Tüm Zamanların En İyi 100 Sanatçısı listesinde yirmi sekizinci sırada yer alan Prince"ın "Purple Rain" isimli albümü Amerika"da 13 milyon kopya fazla sattı. "Purple Rain" adlı film için yapılmış olan albüm, kendi başarısının yanı sıra sadece ABD"de filme 80.000.000 $"lık bir gişe rekoru kırdı.

Sahilde KafkaSahilde Kafka

Haruki Murakami

Detay için tıklayınKitaptan bir bölüm:

"Uzun bir banyodan sonra dişlerimi özenle fırçaladım. Yatağa uzanarak biraz kitap okudum. Kitap okumaktan yorulunca televizyonda haberleri izlemeye başladım. Fakat son yirmi dört saat içinde başımdan geçenleri düşününce, haberlerin tümü bana sıkıcı göründü. Az sonra televizyonu kapatıp yatağa girdim. Saat onu geçmişti. Ancak bir türlü uyuyamadım. Yeni bir yerde, yeni bir gün. Üstelik benim doğum günüm. Bugünün büyük bir kısmını tuhaf ama bir o kadar da cezbedici bir kütüphanede geçirdim. Bazı yeni insanlarla karşılaştım. Sakura. Oşima ve Saeki Hanım. Ne mutlu ki beni tedirgin eden kimse çıkmadı. Belki gelecek için uğurlu bir anlamı vardır.

Sonra uzaklardaki bir ev ve o evde oturan babam geldi aklıma. Ben aniden ortadan kaybolunca neler hissetmiştir acaba? Ben ortadan kaybolunca rahatlamış mıdır?Belki de ne yapacağını kestiremiyordur. Belki hiç umursamamıştır. Hatta benim evde olmadığımın farkına bile varmamıştır."
Paylaş