VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ocak 2018 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Türk sinemasının klasiği Şekerpare sahnede
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Türk sinemasının klasiği Şekerpare sahnede

Usta isim Yavuz Turgul’un başyapıtı, Türk Sineması’nın ünlü klasiği “Şekerpare”, Engin Alkan rejisiyle Şehir Tiyatroları’nda seyirciyle buluşuyor"Eşkıya”, “Gönül Yarası”, “Av Mevsimi” filmleriyle hafızalara kazanan yönetmen- yazar Yavuz Turgul’un 19’uncu yüzyıl İstanbul’unda geçen nostalji bezeli eseri “Şekerpare”, bu yıl yeniden sahnede taşınıyor. İlk olarak İBB Şehir Tiyatroları tarafından 2015 yılında prömiyeri yapılan oyun, neredeyse kapalı gişe olarak seyirci ile buluşmuştu. Bu ölümsüz ve kült eseri bizlerle yeniden buluşturan isim ise “Küskün Müzikal”, Şark Dişçisi”, “İstanbul Efendisi” müzikallerinden aşina olduğumuz Engin Alkan.

Mizaha ihtiyacım var
Oyunun rejisini üstlenen Engin Alkan oyunu sahneye taşınma hikâyesini şöyle açıklıyor: “Aydınlanma Çağı’ndan bu yana geçen yüzyıllarda insanlık baş döndürücü bir hızla ilerledi. Bilimde ve teknolojide insan aklının sınırlarını zorlayan yeni buluşlara, insanın doğaya üstünlüğünü kanıtlayan ilerlemelere her an bir yenisi eklendi, eklenmekte. Ne var ki bilişim, ulaşım, uzay, genetik, tıp ve savaş teknolojilerinin ulaştığı baş döndürücü menzilde medeniyetin bir arpa boyu yol aldığını söylemek mümkün görünmüyor. Karanlık çağlardan bu yana insanlık ne savaşları durdurabildi, ne cinayetleri, ne tecavüzleri... Her coğrafyada ezilen, acı çeken, emeği sömürülen, yaşadığı günün endişesi içinde, yarınından umudu kesmiş insanlar topluluğuyuz.

Yeni günün ilk ışıklarıyla içime doğan değersizlik duygusu çoğu zaman beni ele geçiriyor; her gün biraz daha azalan umudumun, yaşamın saçmalığı karşısında ortaya konan çabaların yararsızlığının yarattığı ekşi tat ruhuma yerleşiveriyor. Mizaha ihtiyacım var: Şu hayatta yalnız olmadığımı, tüm farklılıklarımıza rağmen diğerleriyle canımızın aynı yerlerinden acıdığını görmeye ve göstermeye ihtiyacım var. Korkularımı paylaşmaya, öfkemi sağaltmaya, toplumsal şizofreninin yarattığı heyelandan kurtulmak için, ait olduğum kültürün köklerine sımsıkı tutunmaya ihtiyacım var.

Farklı bakış açılarının diğerlerini ötekileştirdiği insan cehenneminde gerilimin şiddetini azaltabilmek için, kimi zaman taş kadar sert, kimi zaman içinde yaşanılan koşullara göre şerbetini ayarlayan birleştirici, bütünleştirici mizahın yardımına ihtiyacım var.

Bizleri birbirimizin uçurumlarına yuvarlayan zıtlıkların sihirli bir dokunuşla bizi bir araya getirip, biz ahmakları insan olmanın paydasında bütünleşebilmesi için, yaşadığımız acılara kafa tutabilmek, kadere muhalefet edebilmek için mizaha ihtiyacım var. Bu yüzden Şekerpare ile karşınızdayım.”

Oyunun dramaturgisini Sinem Özlek, sahne tasarımını Barış Dinçel, kostüm tasarımını Duygu Türkekul, ışık tasarımını Cem Yılmazer, koreografisini Senem Oluz, müzik düzenlemesini Burçak Çöllü yaptı. Oyuncu kadrosunda ise Aslı Menaz, Aybar Taştekin, Berfu Aydoğan, Cafer Alpsolay, Dolunay Pircioğlu Kaya, Emre Çağrı Akbaba, Engin Alkan, Ercan Demirhan, Nurdan Gür, Onur Demircan, Tarık Köksal, Uğur Dilbaz, Volkan Öztürk, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yeşim Mazıcıoğlu Bulut, Zeynep Göktay Dilbaz, Selin Türkmen ve Çağlar Ozan Aksu yer alıyor.

Oyun, 18-20 Ocak tarihleri arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde izlenebilir.

Paylaş