VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
17 Mayıs 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Türkiye’nin ilk daktilo müzesi açıldı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Türkiye’nin ilk daktilo müzesi açıldı

Türkiye’nin ilk daktilo müzesi Eskişehir’de açıldı. Müzede Bülent Ecevit’in daktilosunun başında oturmuş balmumu heykeli de yer alıyor
Eskişehir’deki tarihi Şamlıoğlu Konağı Daktilo Müzesi'ne dönüştürüldü. Müzeye, çok sayıda daktilo bağışlayan gazeteci ve televizyon programcısı Tayfun Talipoğlu'nun adı verildi. Bülent Ecevit ve Tayfun Talipoğlu'nun balmumu heykellerinin de bulunduğu müzede, gazeteciler, siyasi liderler ve vatandaşların kullandığı 100’e yakın daktilo sergileniyor.

MÜZENİN HİKAYESİ

Daktilo Müzesi’nin açılışında konuşan Tayfun Talipoğlu, daktilo müzesi hikâyesini şöyle anlattı: “Ot dergisindeki bir yazımda daktilolarla müze yapmak istediğimi söyledim. Odunpazarı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Arif Anbar, Kazım Başkanla konuştuğunu söyledi ve böyle bir müze açalım dedi. Ben de 'Kazım Başkan’a bu yakışır' diyerek bir kenti sevmek için o kentte doğmanın gerekmediğini, o kentte anılar biriktirmenin yeterli olduğunu belirtti.

Odunpazarı Belediyesi Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi'nde Olivetti, Remington, Halda, Brother, Alpina, Facit gibi 50'den fazla daktilo markası ve çeşidi ziyaretçilere sunuluyor. Müze, pazartesi günleri hariç, 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam