VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
27 Mayıs 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Uluslararası Man Booker Ödülü Lydia Davis''in
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Uluslararası Man Booker Ödülü Lydia Davis'in

İngiltere’nin en prestijli ödüllerinden Uluslararası Man Booker Ödülü‘ne bu yıl kısa hikayeleriyle tanınan Amerikalı yazar Lydia Davis layık görüldü.


Yazar Paul Auster'ın eski eşi olan Davis, New York'taki Albany Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık dersleri veriyor. Eserleri "yenilikçi ve etkileyici" olarak tanımlanan Davis, Fransızca'dan yaptığı çevirilerle de tanıyor.

60 bin sterlinlik ödülü kazanan Davis’in, ona yakın öykü kitabı, bir tane de romanı bulunuyor. Davis yalnızca öyküleri değil, aynı zamanda çevirileriyle de tanınıyor. Başta Gustave Flaubert ve Marcel Proust’un romanları olmak üzere Fransızcadan İngilizceye çeviri yapan Davis, daha önce Fransız hükümeti tarafından çalışmaları için onur ödülüne layık görülmüştü.

Yalnızca hayattaki yazarlara bir kere verilen Uluslararası Man Booker Ödülü’nün eski sahipleri İsmail Kadare, Chinua Achebe, Alice Munro ve Philip Roth.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam