VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ekim 2017 Pazar | Anasayfa > Haberler > Umuda yolculuğa var mısınız?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Umuda yolculuğa var mısınız?

Gazeteci Nilay Örnek, müzikten edebiyata, sanattan sosyal medyaya, duygulardan anılara kısacası hayata dair ne varsa kalemini sakınmadan anlatıyor “Bütün İyiler Biraz Küskündür”de.

İPEK CEYLAN ÜNALAN


Deneme dedin mi durur bir düşünürüm; “Okusam mı, hiç kapağını açmadan kaçsam mı,” diye. Nilay Örnek’in kaleminden çıkan “Bütün İyiler Biraz Küskündür”, hepsinden önce adıyla, sonra kapağıyla beni çağıran bir kitap oldu. Sonrasında kitabın ortaya çıkış hikâyesini okudum ve “evet” dedim “İyi ki yazı var, iyi ki düşünebiliyor, üretebiliyoruz”.

Örnek, kitaba karar verdiği anı şöyle anlatıyor: “İclal Aydın beni arayıp da ‘Şu günleri anlatan yazılarından bir kitap yapmak istiyoruz,’ dediğinde önce pek istemedim; gazeteci daha önce yayınlanmış yazı sevmez. Hemen bir gayret yeni yazılara koyuldum. Yazdım da. Sonra fark ettim ki bazı yazılar var, bir taraftan bugün de çok geçerli ve zamansızlar, ama bir taraftan bugün yazmaya kalksanız bir daha asla aynı duyguyla yazılamazlar.”

Nilay Örnek kitapta yer alan birçok yazıyı yeni kaleme almış ama “aynı duyguları hissederek yazamayacağını” düşündüğü yazılarını da seçip yer vermiş. Milliyet, Habertürk, Akşam ve Sözcü gazetelerinde, Tempo dergisinde yazdığı yazılardan bazıları da kitapta yer buluyor.

Bedeli ödenmesi gereken mutluluklarımızdan “seviyormuş gibi” yapılan sahte arkadaşlıklara, kentsel dönüşümün yaşamlarımızdan aldıklarından teknolojinin yüz yüze olmadığımız insanlara karşı bizi nasıl vicdansızlaştırdığına kadar pek çok yaraya parmak basmış. Hayatında iz bırakan Ünsal Okay’a, Nurcan Akad’a minnetini ve saygısını da dile getirmiş.

“Türkiye’de Gerçek İyiler Biraz Küskündür” (s:141) isimli yazısında şöyle diyor yazar: “Türkiye’de bir konunun ünlüsü olma konusunda bir çıta var sanki. O çıtayı geçene kadar ne yaparsan yap fark etmez. Sen yaparsın, bakılır ama görülmez, görülse de senden bahsedilmez, adın zikredilmez. Ama ola ki aynı şeyi, hatta binde birini, o çıtayı geçen ‘konforlu alan’daki biri yapmaya görsün. Tüm alkışlar, ışıklar ona döner.” Küskünlüğün kaynağının nereden geldiğini göstermesi açısından oldukça güzel bir yazı.

Kitabın son sayfalarında da bir sürpriz bekliyor okuru: Örnek, tanık olduğu, hayran kaldığı yerlerin fotoğraflarına yer vermiş. Her fotoğrafın hikâyesini tek tek anlatmış. Bir fotoğraf Şirince’de bir bağ evine giden yola aralanıyor, bir diğeri kıymetini bilene mutluluğun bir avuç içi kadar olabileceğini gösteren 74 yaşındaki Özer İplikçi’nin penceresine. Her fotoğrafın başka bir hayatı ve hikâyeyi barındırdığına bir kez daha şahit oluyorsunuz.

Sözün özü “Bütün İyiler Biraz Küskündür” sanatı, edebiyatı, müziği, hayvanları seven, yaşamın her alanından beslenmeyi bilen bir gazetecinin, bir yaşam aşığının kaleminden çıkan okunası bir kitap.Paylaş