VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
06 Kasım 2015 Cuma | Anasayfa > Haberler > Umut varsa hayat vardır
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Umut varsa hayat vardır

Gerçek bir olaydan esinlenilerek yazılan “Şeytanın Hatırası” bir aşk ve intikam öyküsü.Ölümü kurtuluş olarak görmeye yakışmayacak kadar genç, naif ve savunmasız bir kız... Ancak bir ejderhanın ağzına yaraşacak alevlerle, yıllar boyu içinde büyüttüğü intikamını bir genç kızın saf varlığını kavurarak almaya yemin etmiş genç bir subay... Egoizmin doruğunda kendi bedensel doyumu ve çıkarları dışında hiçbir şeye değer vermeyen, buz tutmuş kalbi dillere destan güzelliğini dahi gölgeleyen bir karadul...

Fulya Gümüşpala Teke, “Şeytanın Hatırası”nda birden çok temayı akıcı bir dille gözler önüne seriyor. Genç bir kızın, Serap’ınintihara teşebbüs sahnesiyle daha romanın açılış sahnesiyle hikâyenin içine çekiyor okuru. Siz, “Neden? Değer mi?” diye bir sebep bulmaya çalışırken bir mucize gerçekleşiyor ve genç kızın umuda tutunuşunu okumaya başlıyoruz.
İlerleyen bölümlerde, Serap’ın neden intiharın eşiğine geldiğini öğreniyoruz; âşık olduğu genç subay Erkin, aslında intikam peşinde bir adamdır! Üstelik Serap’ı yaşamın kıyısına getiren tek şey Erkin’in oynadığı oyun değildir!

Romanında “Azrail’in en sevdiği yer, umudun bittiği yerdir,” diyerek tüm insanlığı umuda son zerresine kadar sahip çıkmaya davet ediyor Fulya Gümüşpala Teke.
Sonrasında, “Tesadüf diye bir şey yoktur. Yaşanan her olay yalnızca büyük resmin küçük bir parçasıdır,” diyerek her şeyin bir sebebi olduğunu anlatıyor. Bize en büyük mutsuzlukları yaşatanları bile affettiğimizde gerçek huzur ve mutluluğu bulacağımız fikrini savunan roman, uhrevi dokusuyla okuru kavrıyor.
“Aşk sevdiğini kendinden bilmektir,” sözleriyle başlayan bölümle gerçek aşka yelken açman kahramanın peşinden umutla ilerlerken siz de içinizden “Umut varsa hayat vardır” diye tekrar ediyorsunuz. Romanın sürpriz bir sonla bittiğini de buraya not düşelim.
“Şeytanın Hatırası”, derinden etkileyen, doğal akışlı, dinamizm ve heyecan dozu yüksek bir kişisel gelişim romanı.

Bu romanın gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenilerek kaleme alındığını bilmekse, okuru heyecanlandıracak bir başka dikkat çekici unsur.Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam