VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ağustos 2016 Pazar | Anasayfa > Haberler > Üniversitede aşk
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Üniversitede aşk

Üniversitenin hokey takımının yakışıklı ve başarılı oyuncuları ile onlara hayran kızlar. Aşk, arkadaşlık, partiler, hatalar ve elbette cinsellik üzerine kurulu roman, yeni yetişkin tarzının başarılı örneklerinden.

ÖZLEM AKALANErkek kahramanların hokey takımı oyuncuları olduğu serinin Türkçeye çevrilen ikinci kitabı “Hata”, üniversite üçüncü sınıf öğrencisi John ile birinci sınıftaki Grace’in tesadüfi bir karşılaşmayla başlayan aşklarını anlatıyor.
İlk roman “Anlaşma”da tanıyıp aşklarına şahit olduğumuz Garret ile Hannah’nın ilişkileri tüm hızıyla devam ederken, yazar bu kez hokey takımının bir diğer yakışıklı ve çapkın oyuncusu John Logan’ı hikâyenin merkezine koyuyor. İçten içe Hannah’ya âşık olduğunu düşünen John, onu unutmak için her gece bir başka kızla çıkmaktadır. Ta ki partinin yapılacağı kampüs binası ve oda numarasını karıştırıp Grace ile karşılaşıncaya kadar.

Tam ilişkiye başlayacakları sırada üst üste hatalar yapan John, gerginken çenesi düşen, komik ve güzel bir kız olan Grace tarafından reddedilir. Romanın ilerleyen bölümleri kaçma-kovalama oyununa dönerken, yazarın sürükleyici dili aşk, arkadaşlık ve ilk seks deneyimini genç okurlar için soluk soluğa bir okumaya dönüştürüyor.

Genç yetişkin (YA) romanlarının bir üst basamağı olarak nitelendirebileceğimiz yeni yetişkin (NA) türüne giren Elle Kennedy romanları, artık liseyi bitirip üniversiteye adım atmış gençlerin hayatlarına odaklanıyor. Genç yetişkinlerden farklı olarak bu romanların karakterleri artık bağımsızlıklarını elde etmişlerdir. Kendilerine ait bir evleri olmasa da anne babalarının dizinin dibinden ayrılmışlardır. Elbette iyi bir eğitim almanın yanı sıra üniversite yıllarının hayatlarının en eğlenceli dönemi olmasını istemektedirler. Sorumluluk alan, sadece bugünü değil, artık geleceği de düşünen bu gençler, yetişkinlikten hemen önceki dönemdedirler ve her şeye rağmen elbette en önemli meseleleri aşk ve sekstir. Anlayacağınız, “Alacakaranlık” dizisindeki liseliler ile “Grinin Elli Tonu”ndaki yetişkinler arasındaki bir noktada “Hata”nın kahramanları.

Her kitapta yeni çift
Kendisi bu tarzların büyük bir hayranı olduğunu söyleyen yazar Elle Kennedy, gençlerin onlara has bir dünyalarının olmasını çok sevdiğini söylüyor. “Bu tarz, yazara da özgürlük tanıyor,” diyen Kennedy ekliyor: “Klasik kahramanlara göre genç oldukları için onların daha çok hata yapma hakkı var. Hâlâ öğreniyor ve büyüyorlar. Bu nedenle işleri berbat ettiklerinde yazar alelacele onların hatalarını düzeltmenin yolunu aramak zorunda kalmıyor.”

Üniversitenin başarılı hokey takımı oyuncuları ve onlara tutkun kızların hikâyesini yazmaya başladığında bunun tek romanlık bir iş olacağını düşünmüş Kennedy. Ancak hem okurun yoğun ilgisi hem de anlattığı ortamı ve karakterleri çok sevmesi “off campus” (kampüs dışı) serisini doğurmuş. Her kitapta bir başka çiftin öyküsünü yazan Kennedy, henüz Türkçeye çevrilmeyen “The Score”da ilk iki kitaptan tanıdığımız Dean’i hikâyenin merkezine koymuş. Serinin dördüncü kitabı “The Goal” ise Eylül ayında yayımlanacak.


Paylaş