VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Ocak 2014 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Ünlü yönetmen İstanbul''da
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ünlü yönetmen İstanbul'da

Beyazperdenin ustalarından Fransız yönetmen Michel Gondry, Noam Chomsky'nin hayatını konu alan 'Uzun Boylu Adam Mutlu Mu? Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet' filminin Türkiye galasını gerçekleştirmek üzere İstanbul'a geliyor.

Gondry’nin merakla beklenen son filmi "Uzun Boylu Adam Mutlu Mu? Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet" Türkiye galasını 13. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'ninde yapacak. Gondry’nin Noam Chomsky ile yaptığı sohbetlerden oluşan "Uzun Boylu Adam Mutlu Mu?Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet" filmi festivalin galalar bölümünde gösterilecek. Dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazar sıfatlarına sahip olan Noam Chomsky’le yaptığı sohbetleri canlandırma sinemasını kullanarak beyazperdeye aktaran Fransız yönetmen Gondry, yaşayan en büyük filozoflardan birinin çocukluğundan bugüne süren etkileyici hayatını gözler önüne seriyor.

Noam Chomsky

‘2000’li yılların ilk büyük filmi’ni çekti
Björk’ten Massive Attack’e, Rolling Stones’tan Radiohead’e pek çok ünlü şarkıcı ve gruba çektiği video kliplerle adını duyuran Gondry, 2001’de ilk sinema filmi olan Human Nature/İçgüdü’yü yönetti. Bir önceki filminde olduğu gibi Charlie Kaufmann imzalı senaryosuyla çektiği ikinci uzunu Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Sil Baştan’la 2000’ler sinemasına silinmemecesine adını yazdırdı. Film ayrıca, 50’ye yakın ödül ve senaryosuyla da Oscar kazandı. Gondry sonraki filmleri The Science Of Sleep/Rüya Bilmecesi (2006), Be Kind Rewind/Lütfen Başa Sarın, Yeşil Yaban Arısı/The Green Hornet, The We and the I ve son olarak geçtiğimiz sezon izlediğimiz Günlerin Köpüğü/L'écume des jours filmleriyle hayranlarını şaşırtmaya devam etti.

13. !f İstanbul 13 Şubat’ta başlıyor
!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 13-23 Şubat 2014 tarihlerinde İstanbul’da Beyoğlu Cinemaximum Fitaş, İstinye Park Cinemaximum Budak sinemalarında gerçekleşecek.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam