VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
24 Mayıs 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Usta evine dönüyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Usta evine dönüyor

Büyük usta Yaşar Kemal, doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği Hemite (Gökçedam) Köyü’nde Hemite Yaşar Kemal Kültür Evi’nin açılışını yaptı.

Açılışta konuşan Yaşar Kemal duygularını şöyle dile getirdi: “Ben bu köyün sevgili çocuğuydum. Cennet gibi bir yerde büyüdüm. Burada hepimiz kardeşçe yaşadık. Bunu söylemek, bununla gurur duymak gerekir” dedi. Geçen pazar günü yapılan açılışa yazarın Tarık Akan, Sadık Karamustafa, Ahmet Güneştekin, Yalçın Sadak, Nebil Özgentürk ve Can Dündar gibi dostları katıldı.

Tarık Akan, Arif Keskiner, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Oktay Akbal ve Şener Şen gibi Yaşar Kemal’in sanatçı dostlarının dağlardan taşıdığı kaya parçalarına oturtularak yapılan İnce Memed heykeli, 1993 yılında Yaşar Kemal’in doğum yeri olan Osmaniye’ye bağlı Hemite (Gökçedam) Köyü’nde açılmıştı.

Demirtaş Çelebi, Tarık Akan ve Arif Keskiner’in ortak fikriyle yaratılan İnce Memed heykelini, Metin Deniz ve Abidin Dino tasarlamış, heykeltraş Yunus Tonkuş yapmıştı. Şimdi İnce Memed heykelinin bulunduğu bu park, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah ve Vali Yardımcısı Sadık Tunç'un özverili çalışmalarıyla yeniden düzenlendi ve içinde bir Yaşar Kemal Kültür Evi açıldı.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından düzenlenen “Duvarın Dibinde Resmim Aldılar/ Ak Kağıt Üstünde Tanıyın Beni” başlıklı bir sergi ile açılan Hemite Yaşar Kemal Kültür Evi 16 bin metrekare alanda kurulu olan, yürüyüş yolları, çocuklar için oyun, yetişkinler için spor grupları, piknik yerleri ve Kımıtlı Kuş Cenneti seyir terası bulunan Yaşar Kemal Parkı’nda bulunuyor.

Sergi, Yaşar Kemal’in kitaplarından seçilmiş parçalardan oluşuyor. Duvar yerleştirmesi, videolar ve fotoğrafların yer aldığı küratörlüğünü ise Sadık Karamustafa’nın yaptığı sergi ile açılan Hemite Yaşar Kemal Kültür Evi’nin bir yandan kütüphane olarak hizmet verirken, diğer yandan da Yaşar Kemal’in Türkçede ve dünya dillerinde yayımlanmış kitaplarının bütün basımlarını bir araya getirmeyi amaçlayan koleksiyon projesine de ev sahipliği yapması hedefleniyor. Gençlerin de kullanımına açık olan bu koleksiyonda yazarın birinci basım kitapları da bulunuyor.

Paylaş