VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Eylül 2018 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Uzayda Taht Oyunları
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Uzayda Taht Oyunları

Yeni dönemin yükselen bilim kurgu yazarı John Scalzi, ’ Bağlılık Serisi’ adını verdiği üçlemenin ilk romanı ‘İmparatorluğun Çöküşü’ ile bizleri fantastik bir uzay macerasına sürüklüyor.

CANSU ÇETİNKAYA


Bağlılık serisinin ilk kitabı ‘İmparatorluğun Çöküşü’nde’, bir yıldız sisteminden ötekine geçmenin yüzyıllar sürdüğü bir evrende insanlar 'Akım' diye bir şeyi keşfediyor. Uzayda kestirme bir yol gibi olan 'Akım' nehirleri sayesinde insanlık birbirine milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki farklı yıldız sistemlerine yerleşir.Ardından Akım nehirlerine bağlı farklı yıldız sistemlerinden oluşan imparatorlukları 'Bağlılık'’ı kurarlar. İnsanların geldiği yer Dünya ile Dünya’ya giden tek Akım nehri binlerce yıl önce bilinmeyen bir sebepten yok olduğundan bir daha iletişim kurulamıyor.
Ve Akım nehirlerinin birleştiği tek nokta: Kavşak. Herhangi bir sistemden diğerine doğrudan geçebileceğiniz tek yer olan 'Kavşak', ticaret ve seyahatin en önemli olduğu, kraliyet ailesinin yaşadığı gezegendir. Bağlılık’ın başkenti, evrenin merkezidir. Günümüz dünyasında da olduğu gibi aslında. Önemli ve avantajlı yerleri elinde bulunduranlar hakimiyeti de ellerine geçirirler.
Bu düzenli sistemde her şey yolunda gibi görünürken beklenmedik bir olay meydana gelir ve Akım yön değiştirerek gezegenlerin birbirleriyle olan iletişimini kesmeye ve imparatorluğun çöküşünü hazırlamaya başlar. Akım çöktüğü zaman insanların hayatta kalabilecekleri tek yer ‘Son gezegeni’ olacaktır. İnsanların ise henüz bu korkunç gerçekten haberleri yoktur. Artık önemli olan Kavşak değil Son gezegenidir…
Bu durumu önceden öngören bir akım fizikçisi, kendisi gibi akım fizikçisi olan oğlu Marce’ı olanları anlatması üzerine imparatorluk sarayına yollayacaktır.Lakin imparatoks VI.Attavio çoktan ölmüştür ve yerine imparatoriçe olmayı hiç beklemeyen kızı Cardenia(II.Grayland) tahta geçmiştir.
Bir yandan Bağlılık’ı koruma mücadelesindeki tek engel olan Nohamapetanlar, Son’un hâkimiyetini ele geçirmek ve yeni kraliyet ailesi olma niyetindedirler.
Hanedanlıkların başa geçmek için türlü entrikalara başvurduğu bu evrende yaşanacakları merakla beklerken, yolları kesişen bir akım fizikçisi ve genç bir imparatoriçenin Bağlılık’ı koruma mücadelesine tanık oluyoruz. Bu ikiliye, bir de Nohamapetan Hanedanlığı’nın baş düşmanı olan Lagos Hanedanlığı’nın uçarı kaçarı ve lafını bilmeyen leydileri, namı değer Leydi Kiva katılacaktır.
Şimdi herkes safını tutmuş ve yerini almıştır. Bağlılığı koruma mücadelesindeki bu savaşta neler yaşanacaktır? Kitabı okurken kim daha hırslı,Kim daha zeki,kimin planı daha zekice diye kendinizi sorguluyorsunuz.
Günümüz dünyasındaki güçlere ve içinde bulunduğumuz dünya düzenine göndermeler bulabileceğiniz bu fantastik uzay macerası sizi sayfaların arasına hapsediyor. John Scalzi’nin yarattığı birbirinden hırslı ve zeki karakterler ile planlanan zekâ dolu entrikaları heyecanla takip edeceksiniz.


Paylaş