VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ekim 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Uzaylı atalarımız
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Uzaylı atalarımız

Erich Von Däniken 2002’de yazdığı “Tanrıların Yolculuğu” kitabında bir kez daha atalarımızın uzaylı olduğunun kanıtlarını gözler önüne seriyor.


Kitaplarında uzaylı atalardan geldiğimizi kanıtlamaya çalışan Erich Von Däniken, saygınlığı tartışılsa bile varoluş hikâyemize farklı bir açıdan bakmamızı sağlayan az sayıdaki isimden biri. Yazarın 2002 yılında yayımlanan “Antik Yunan’da Dünya Dışı Varlıkların İzi - Tanrıların Yolculuğu”; Gılgamış Destanı’ndan Argonotlara, Piri Reis’in haritasından Atlantis’e meraklı okurların ilgisini çekecek pek çok konuyu ele alıyor.

Kitap, hiç uyumayan bir ejderha tarafından korunan Altın Post’u çalmak için Argo isimli bir gemi ile yola çıkan Jason ve Argonotların hikâyesiyle başlıyor. MÖ 3. yüzyılda Apollonius tarafından yazılan ve Antik Yunan’ın en renkli destanlarından biri olan Argonotların hikâyesinde adı geçen Altın Post’un elbette altın olmanın ötesinde bir gücü vardı: Uçabiliyordu!

Dipsiz kuyu
Efsanede uçan bir post olmasından başlayarak Däniken, sıra dışı yaratıkların ve olayların o çağdaki bir yazarın hayal gücünün çok ötesinde olduğunu savunuyor. Sentorların, altı kollu devlerin dünya dışı varlıkların insanlarla birleşmesinin sonucu ortaya çıktığını söyleyen yazar, yine efsanede söz edilen robot gibi mekanik aletlerin uzaylı teknolojisi olduğunu iddia ediyor. Antik tanrıların uzaylılardan başkası olamayacağını söyleyen Däniken, eğer büyük oranda gerçek olmasalardı, Gılgamış destanı ve Argonotların hikâyelerinin yazılması için onca tablet harcanmayacağının altını çiziyor.
Aslına bakarsanız Däniken’in iddialarına arka çıkanlardan çok onu sözde bir tarih yaratmakla suçlayanlar çoğunlukta. 1935 doğumlu İsviçreli Däniken, lise yıllarında hırsızlık yaptığı için dört ay okuldan uzaklaştırılmış. O da eğitim hayatına nokta koyarak otelcilik işine girmiş. Henüz öğrenci olduğu dönemde astronomi ve uçan cisimlere ilgi duymaya başlayan Däniken ilk kitabı “Tanrıların Arabaları” 1969’da piyasaya çıktığında zorlu bir yargı sürecinin içindeymiş. Çalıştığı otelden sahtecilik yoluyla yüz küsur bin dolar çalan Däniken her ne kadar bu parayı seyahat edip araştırma yapmak için kullandığını iddia etse de üç yıl hapis cezasına çarptırılmış.
1966 yılında, Däniken henüz ilk kitabını yazarken Carl Sagan ve I. S. Shklovski “Intelligent Life in the Universe” adını taşıyan kitaplarında eski insanların dünya dışı varlıklarla iletişim kurmuş olabileceklerini iddia etmişlerdi. Üstelik bu iddiayı ortaya atan sadece bu iki düşünür değildi. Däniken’in ilham kaynağının bu kitap olduğunu söyleyenlerin yanı sıra kendisinden alıntılar yapıldığını kanıtlayan başka yazarlar kanuni yollara başvurdular.

İnananlar ve inanmayanlar diye Däniken okurlarını ikiye ayırmak yerine yazdıklarının keyfini sürmeyi öneriyorum. Çünkü yazarın bir kitabını hatta tek bir hipotezini okumak bile bizi o kadar çok okumaya yönlendiriyor ki... Sadece Däniken’in söylediklerini çürütmek için bile yazılmış sayısız kitap var.

Paylaş