VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
28 Mart 2014 Cuma | Anasayfa > Haberler > Vatankitap, Ahmet Ümit´i üniversitelilerle buluşturdu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Vatankitap, Ahmet Ümit´i üniversitelilerle buluşturdu

VatanKitap, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleriyle işbirliği yaparak her ay bir yazarı üniversite öğrencileriyle buluşturuyor. Her ayın 15’inde kitap dünyasının nabzını tutan VatanKitap yazarları ve üniversite öğrencilerini buluşturarak yeni neslin yayıncılığa ve edebiyata olan bakış açısını da doğrudan incelemiş olacak.

Yazarları ve üniversitelileri bir araya getiren organizasyon dizisinin ilki Vatan Kitap ve Koç Üniversitesi Edebiyat Kulübü işbirliğiyle Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü’nde gerçekleşti. Vatan Kitap genel yayın yönetmeni Buket Aşçı’nın moderatörlüğünü yaptığı “Bir edebiyat metaforu olarak tarih” başlıklı söyleşinin konuğu ünlü yazar Ahmet Ümit oldu.

Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü’nde yer alan Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide ünlü yazar Ahmet Ümit samimi açıklamalarda bulundu. korkunun lezzetinden, aşkın devrimleştirici gücüne, Türkiye’nin çok kültürlülüğüne uzanan pek çok konuya değinen yazar önemli toplumsal değerlendirmelerde de bulundu.Türkiye’de polisiye romana yeni bir soluk getiren Ahmet Ümit “Türkiye yüksek değil çok kültürlü bir toplum. Suç kültürümüz de çok farklı. Bir yandan töre cinayetleri işlenirken, bir yandan büyük para sahtekarlıkları. Suç açısıdan da oldukça çeşitlilik gösteren bir ülkeyiz. Bir yazar açısından muhteşem bir durum bu.” diyerek romanlarında çizdiği olayların çeşitliliğinin nedenine dair de ipuçları verdi.

Ahmet Ümit öğrenmenin sonu olmayan bir süreç olduğuna dikkat çekti. Bir kişinin “en doğrusu budur, benim görüşüm en doğrusudur” şeklinde davranmasını yanlış bulduğunu belirten yazar, bu durumu asıl umutsuzluk olarak değerlendiriyor. ‘’ 17 yaşımda dünyadaki her şeyi biliyordum. 54 yaşımdayım bilmiyorum” diyen Ahmet Ümit insanoğlunun öğrenmekten asla sıkılmayacağını dile getirdi...

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam