VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Nisan 2014 Salı | Anasayfa > Haberler > Vatikan Kütüphanesi arşivi dijitalleşiyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Vatikan Kütüphanesi arşivi dijitalleşiyor

Vatikan Kütüphanesi’nde bulunan 40 milyon sayfalık arşiv, 50 uzman tarafından dijital ortama aktarılacak.


Papa V. Nicholaus tarafından 1451 yılında kurulan Vatikan Kütüphanesi’nin 82 binin üzerindeki el yazması arşivi dijital ortama aktarılıyor. 1800 yıllık bir geçmişe sahip kütüphanenin dijital ortama aktarılmasını, NTT Data adlı Japon teknoloji firması üstlendi. Bazı el yazmalarının bu yılın sonlarına doğru çevrimiçi ortama aktarılarak, sürecin başlatılması bekleniyor.


EL YAZMALARINA ÖZEL TARAYICI
Dijitalleşme başlamadan önce yapılacak bazı hazırlıkları bulunuyor. Bunların ilki, NTT Data ve Vatikan'ın tarayıcıların eski el yazmalarına zarar vermeyeceğinden emin olması. Wall Street Journal, Vatikan ile NTT Data'nın geçtiğimiz yıldan bu yana özel tarayıcılarla testler yaptığını belirtiyor. Bu tarayıcılar, tarama sürecinin el yazmalarına zarar vermemesi için özel bir ekranla donatılmış.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam