VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
09 Mayıs 2011 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Vitrindekiler...
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Vitrindekiler...

Fatma Kahraman

Otomatik Milyoner/ David Bach/ Çev. Kübra Önem/
EME Yayıncılık/ 16 TL
Birkaç saat içinde zengin olmak ister misiniz? Cevabınız “Evet” se , o halde her şeyi bir kenara bırakın! Zengin yaşamaya ve yarışı zengin bitirmeye sizin de hakkınız var. “Otomatik Milyoner”i birkaç saat içinde okuduktan sonra elinizde milyoner olmak için güçlü, basit ve tamamen otomatik bir plan olacak. Kafanızı hiç karıştırmayacak olan bu kitap hayatınızda bir dönüm noktası olacak ve siz de bir gün ben de bir “Otomatik Milyonerim” diyeceksiniz!

Muhteşem Süleyman/ Yavuz Bahadıroğlu/
Paradoks Kitap/ 13 TL
Yavuz Bahadıroğlu, bu kitabında Kanuni ve Hürrem’in gerçek aşk hikayesi ve Osmanlı’da Bilinmeyen harem hayatını her açıdan ele alıyor. Aklımıza takılan bir dizi soruya da yanıt veriyor: Osmanlının eğlence hayatı var mıdır? Şehzade katledilmesinde Hürrem sultanın rolü varmıdır? Kanuni istediği zaman hareme girebilir miydi? Osmanlı’da cariyelik ve harem hayatı nasıldır? Birçok tatışmayı bitirecek, yeni tartışmaların fitilini ateşleyecek bir roman.

Mustafa Akyol/ Dini Dünya İşlerine Karıştırmanın
Faydaları/ Nesil Yay./ 11 TL
Mustafa Akyol, laikliğin “din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması” şeklindeki klişeleşmiş tanımı sorguluyor. “Siyasal din” ve “siyasal İslam” konusunda peşin hüküm verilmemesinin yanlış olduğunu savunan yazar, Dinin politikaya olumlu etkisini Türkiye ve dünya çapında örneklendiriyor. Örneğin, dünyada sömürüye karşı yapılan kimi isyan ve kitle hareketlerinde dinin birleştiriciliği ve öncülüğünü öne sürerek destekliyor.

Sıcak Bir Aşk Masalı/M. Nuttall Sayres/ Çev.M.Gün
Ayral/ Yakamoz Yay./ 20 TL
Anahita, babasının onu aşiretin yaşlı ve sevilmeyen lideriyle evlendirmek istediğini öğrenir. Engel olmak için aklına bir yarışma düzenlemek gelir. Onunla evlenmek isteyen kişi, Anahita’nın düğün halısına dokuduğu bilmeceyi çözmek zorundadır. Uçan halıyla Doğu’nun gizemine, zenginliğine ve aşkın doğasıyla mistisizmine yolculuğa çıkmaya hazır olun. Binbir Gece Masalları’nın diyarında aşkı arayan Anahita ile aşkın anlamını yeniden keşfedeceksiniz.

Kalbimin Sahibisin/ Deeanne Gist/ Çev.Derya Gezmişoğlu/ Yakamoz Yay./ 20 TL
Essie, uçuk kaçık haliyle kasabanın kendisinden beklediği ideal kadın rolüne bir türlü uyamamaktadır. Essie’nin doğallık ve neşesine hayran kalacak adam da sıra dışı olmalıdır. Fakat ne yazık ki etrafında o tip bir adam bulmak olanaksızdır.Otuz yaşına bastığında ve Tanrı’nın kendisine bir koca göndermekten daha önemli işleri olduğuna karar verir. Böylece kasabadaki koca adaylarının isimlerini kâğıtlara yazar, gözlerini kapatır, parmağını döndürür ve birini seçer.

En-El Hak Gizli Öğretisi-Hallac-ı Mansur/ Kevser Yalçın/
Sınır Ötesi Yayınları/ 23 TL
Yüzyılların ardından günümüze kadar gelen tek bir cümle... Adeta bir mühür gibi... Şu anda biz hâlâ bu sırrın mahiyetine ulaşmaya,derinliklerine inmeye çalışıyoruz: “En-el Hak”...Parça bütüne aittir ve bütünün bilgisini taşır. Tüm kainat insanın içinde, insan da o kainatın içindedir. Kuantum biliminin bugün ortaya koyduğu felsefi düşünce ile örtüşen sözler. El Mansuri soyundan gelen Şekip Mansuroğlu’ndan alınan çok özel bilgilerle hazırlanmış bir kitap.

Yanma Zamanı/ Robin Morgan/Çev.Burcu Bingöl/ Final
Kültür Sanat Yayınları/13 TL
Şair, siyaset teorisyeni, feminist aktivist, gazeteci, editör yazar Robin Morgan, kitabını 1324 yılında yaşanan gerçek bir hikâyeden yola çıkarak kaleme almış. Dolayısıyla,mahkeme kayıtları ve sicil defterleri gibi döneme ait tarihi belgelerden de yararlanmış. Roman, Engizisyon Mahkemeleri"nin İrlanda"ya yerleşirken yerel pagan gelenekler ile Kilise arasında meydana gelen toplumsal çalkantıları konu ediniyor.Bir yandan da erkek egemen toplumsal düzenin hangi araçlarla ve nasıl kurulduğunun tarihsel ipuçlarını veriyor.

Pervane’nin Rüyası/ Vedat Ali Tok/ Sütun Yay./3.90 TL
Pervanenin Rüyası “Kanuni Dönemi”ne dönemin yaşanmışlıklarına hiç bakılmamış bir yerden ‘şairlerin’ penceresinden bakıyor. Ve romanın merkezine Fuzuli’yi koyuyor.
Bu kitapta Sultan Süleyman’la birlikte Hürrem Sultan, Vezir İbrahim Paşa, Hayati, Zâti, Baki de var, Sinân da. Fuzuli ise saklı bir umman, onun sanat şiir ve kitap üzerine düşündüklerini okumak bir ayrıcalık. Beyitleri üzerine söyleşmek ise farklı bir tat bırakıyor insan aklında.

İngilizlerin Osmanlı’yı Yok Etme Siyaseti/ Halil Halid/
Ekim Yay./10 TL
Halil Halit Osmanlı gizli istihbarat örgütü olan “Teşkilat-ı Mahsusa” da görev üstlenen vatansever bir idealisttir. Bu kitapta, Halil Halid’in İngilizlerle ilişkilerin acı sonuçları, petrol ve Irak operasyonları, Musul oyunu,Türkler ve Hint Müslümanları, Türkler ve Mısırlılar, Türk ve Arap’ın kader birliği gibi konular işlenmiş ve bugünle parallelikler kurulmuş.

Bela/ Stella Aciman/ Galata Yay./18 TL
Kadın olmak başlı başına sorunluyken bizimki gibi toplumlarda, bu kimliğini başka kimliklerle birlikte taşımak isteyen kadınların yaşamı çekilmez bir hale gelebilir. Erken yaşta, aşkı ve cinselliği tanımadan istemediği bir evlilik yapıp çocuk sahibi oluyor. Erkeklerde bulamadığı sevgiyi ve şefkati hemcinslerinde arıyor.Bella, alıştığımız türden bir ‘kahraman’ değil. Çünkü bu toplumun kutsadığı bütün çarpık değerlere karşı bayrak açıyor. Bella, aslında bir anti-kahraman.

Aranan Adam/ John le CarrÈ/ Çev. S.Cenani Alioğlu/
Altın Kitaplar/ 20 TL
Gece yarısı hırpani görünümlü genç bir Çeçen gizlice Hamburg Limanı"na ayak basar. Görünüşte bu genç, İsa adında dini bütün bir Müslüman"dır. Bir Türk ailesi ile idealist avukat Annabel sınır dışı edilmemesi için kendisine yardım eder. “Aranan Adam” soğuk savaş yıllarının sona ermesiyle sahneye çıkan yeni oyuncu “terör”ü ele alıyor. Gerçek adı, David John Moore Cornwell olan John le CarrÈ , 1961 ’den bu 18 kitap yazmıştır. Yedi tanesi sinema filmi, üçü de televizyon dizisi olmuştur.

Uyanış/ Lisa Mcmann/ Çev.Z.İyidoğan Babayiğit/
Altın Kitaplar/ 6 TL
On yedi yaşındaki Janie bıçak sırtında yaşamaktadır. Hayatından memnun değildir. Başkalarının düşlerinin içine çekilmekten usanmıştır. Daha da korkuncu istemediği bir yeteneğe sahiptir ve onu kontrol edememektedir. Bunun başına çok büyük dert açacağın farkındadır. Günün birinde korktuğu gibi onu iliklerine dek donduran korkunç bir kâbusun içine düşer. Janie yalnızca sapkın bir ruhun yaptıklarına tanık olmakla kalmayıp ona yardımcı da olmaya başlar...

Eyüp Gezi Rehberi/ Talha Uğurluel/ Kaynak Yay./ 16 TL
Mimar Sinan’ın ilk eseri olan Ayas Paşa Türbesi’nin, İstanbul’un en büyük mezartaşı olan Hoca Sadrettin Efendi’ye ait mezar taşının, dünyanın en güzel celi sülüs hattının, Kanuni Sultan Süleyman’ın şeyhülislâmı Ebu Suud Efendi, dünyanın en uzun yaşayan adamı Zaro Ağa ve birçok ünlü simaya ait kabirlerin ve daha fazlasının Eyüp’te olduğunu biliyor muydunuz? Gezi rehberi olmaktan öte tarih boyunca İstanbul’un en önemli ibadet ve kültür merkezi olan Eyüp’ün tarihi izlerine tanıklık eden bir kitap.

Ölümlüler Uyurken/ Kurt Vonnegut/
Çev.Kıvanç Güney/ April Yay./
Buldozerler, greyderler ve asfalt sericilerden oluşan bir orduyu yöneterek yollar inşa eden bir adam, Stenografi havuzunda kısılıp kalmış hayalperest bir genç kız, kaçak bir soyguncudan gelen ses bandıyla ilginç bir teklif alıyor. Huysuz birgazeteci Noel aydınlatmalarını değerlendirecek komitede zorla jüri üyesi yapılıyor. İnsanlar ve makineler, sanat ve zanaat; servet, şöhret ve aşk ideallerinin sıradan yaşamlara nasıl girdiğini anlatan öykülerden oluşan ilginç bir Kurt Vonnegut kitabı.

Paylaş