VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Eylül 2018 Salı | Anasayfa > Haberler > O. Henry''nin 156’ıncı doğum günü
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

O. Henry'nin 156’ıncı doğum günü

Yazdığı öykülerin şaşırtıcı sonlarıyla ünlü olan William Sydney Porter mahlasını kullanan yazar O. Henry’nin bugün 156’ncı doğum günü.

"Hayat hıçkırıklar, burun çekmeler ve gülümsemelerden ibarettir."-Son Yaprak


O. Henry 1862 yılının 11 Eylül’ülünde dünyaya geldi. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan William henüz üç yaşındayken annesini veremden kaybetmiş ve babasıyla büyük annesinin yanında yaşamaya başlamıştır. Küçük yaştan itibaren okumaya meraklı olan William amcasının eczanesinde çıraklık yapmaya başladıktan sonra 19 yaşında eczacılık ruhsatı almıştır.
Bankacılık yaptığı dönemde yazılar kaleme almaya başlayan yazar, günlük hayatın görünüşü olağan, iç yüzü acıklı olaylarını ince bir alayla, derin bir içtenlik ile anlatmıştır. Karısını da veremden kaybeden Porter, bir takım yolsuzluklar sebebiyle hapse mahkum edildi. Hapishaneden çıktıktan sonra bir yayınevinin daveti üzerine New York’a yerleşen Porter, burada New York World Sunday Dergisi için kısa hikayeler yazmaya başladı.
Yazdığı öykülerin şaşırtıcı sonlarıyla okuyucunun beğenisini kazanan Porter, 1907 yılında karşılaştığı çocukluk arkadaşı Sarah Lindsey Coleman ile evlendi. Yazar, dergilerde yayınlanan öyküleriyle gösterdiği başarıya rağmen aşırı alkol kullanımından dolayı sağlığı kötüye gitmeye başladı ve bu durum yazdığı öykülere de yansımaya başladı. Eşi Sarah onu terk ettikten bir yıl sonra 1910 yılında kalp büyümesi ve şeker hastalığınında etkisiyle karaciğer sirozundan hayatını kaybetti.
Yalın dili, yayımlandığı çağı yansıtması, özentisiz kalemi ve doğal anlatımı nedenleriyle Amerikan edebiyatının en güçlü öykü yazarlarından biri olarak bilinen O. Henry'nin yapıtları, 1901 yılından sonra 10 cilt olarak yayımlanmıştır.


"Beklemekten yoruldum. Düşünmekten yoruldum. Her şeyi bırakıp o zavallı yorgun yapraklardan biri gibi süzüle süzüle gitmek istiyorum."- Son Yaprak

Paylaş