VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ağustos 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Ya sanat ve drama olmasaydı?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ya sanat ve drama olmasaydı?

Psikolog ve Psikodramatist Asena Yurtsever’in yazdığı “Sanat Psikodrama”, sanat psikodrama felsefesini, kavramsal temellerini, içeriğini ve uygulamalarını konu alıyor. Ayrıca sekiz hafta süren 16 kişilik bir grup yaşantısı da okuyucuyla paylaşılıyor.

Ayla AkbuarÜlkemizde “kişisel gelişim kitabı” deyince yok, yok. İnsanlar hazır reçeteleri uygulayarak istedikleri sonuca hızla ulaşacağını düşünmeye devam ettikçe, Amerikan tarzı “hap şeklinde” çözüm sunan kitapların da modası geçmeyecek. Kişisel gelişim kitaplarının bolluğuna rağmen, derinlikli psikoloji kitaplarının sayısı ne yazık ki ihtiyacın çok altında. Bu konuda nitelikli kitaplar yayınlayan az sayıdaki yayınevlerinden biri olan OkuyanUs, önemli bir misyonun öncülüğünü yapıyor. OkuyanUs Psikoloji/Psikiyatri serisinde çok sayıda nitelikli kitap yayınladı. Carl Rogers’tan Rolla May’e, Vamık Volkan’dan Paul Ekman’a psikoloji dünyasının önemli insanlarının kitaplarını basan OkuyanUs, son olarak da APA (American Psychology Association)’nın yayınlarını Türkçeye kazandırarak “Psikoterapi Kuramları Dizisi”ni başlattı. Seride meraklısının çok ilgisini çekecek; “Şiir Terapi”, “Birey Odaklı Psikoterapi”,” Kişilerarası Terapiler”, “Psikanaliz ve Psikoanalitik Terapiler” gibi kitapların ardından “Feminist Terapi”, “Anlatı Terapisi”, “Gerçeklik Terapisi” gibi “sürprizli” kitaplar da yayınlanmayı bekliyor.

“Sanat Psikodrama”, Psikoterapi Kuramları Dizisi’nin dördüncü kitabı. Yazarı, Psikolog Asena Yurtsever master tezini travma sonrası stres bozukluğu üzerine yapmış. 1999 Marmara Depremi sonrasında iki buçuk yıl travma mağdurları ile çalışmış. Dışavurumcu sanat terapisti ve psikodramatist olan Yurtsever, EMDR terapisti ve eğitimcisi aynı zamanda. Bu kadar çok karpuzu koltuğunun altında taşıyan bir uzmandan da yeni bir yöntemin uygulanmasını ve dahi kitabını yazmasını beklemek de çok olmasa gerek. Öncelikle alana yaptığı bu yaratıcı katkı önemli.

Kitapta sanat terapisi, dışavurumcu terapiler, psikodrama, drama terapi ve intermodel dışa vurumcu sanat terapisi üzerine giriş düzeyinde bilgiler yer alıyor. Yazarın da belirttiği gibi, bu ekolleri ayrıntılara girerek anlatmak yerine, genel bir bilgi verilmek istenmiş.
Yurtsever’in çalışmasının odağında, intermodel dışa vurumcu sanat terapisi ile psikodrama ekollerinin sinerjik şekilde birarada kullanıldığı “Sanat Psikodrama” var. Henüz birkaç yıllık bir geçmişi olan bu modele dair yazılmış bu kitap, gerek açık ve temiz dili, gerek Türkçedeki psikoloji kitaplarında rastlamadığımız grup çalışmalarının süreçlerini açıklama becerisi açısından tebriki hakediyor. Psikodrama yirminci yüzyılın başında Jacob Levi Moreno tarafından geliştirilmiş bir grup-psikoterapi çalışmasıdır. Bireylerin hayat olaylarının kullanıldığı bir teknikten çok, aktif olarak rol aldığı bir yöntemdir. Kişilerin yaşantılarını, ilişkilerini, iç ve dış çatışmalarını spontane bir şekilde, elbette liderin yönlendirmesiyle bir oyunun içinde rol alarak farkındalığa ulaşmalarını hedefler. Derin duygusal yaşantılar deneyimlenir.
Sanat terapisi ise, İkinci Dünya Savaşı rehabilitasyon hareketi sırasında ilk olarak uygulanmaya başlamıştır.

1942 yılında ilk kez “Sanat Terapisi” kelimesi kullanılmıştır. Sanatın çeşitli alanlarının (resim, müzik, dans, heykel) kullanıldığı ve sanat materyalleri aracılığıyla danışanın kendini ifade etmesi ve içsel dönüşümünü hedefleyen bir terapi yöntemidir. Sanat terapisinde estetik ve sanatsal değerlendirme yapılmaz. Malzeme olarak kalemler, boyalar (kuru-sulu-pastel-mum-akrilik vs), her türlü artık malzema (karton-eski dergiler-mercimek-şeker-şişeler-kurdele-ip vs), çeşitli kağıtlar, kolaj malzemeleri, doğal malzemeler (kum- ağaç kabuğu-yaprak-taş-kozalak vs), kil ve benzerleri kullanılır. Her iki yöntemde de, başlangıçta ısınma oyunları yer alır. Ardından oyun ya da sanatsal çalışma yer alır. Son olarak da katılımcılar öznel deneyimlerini paylaşırlar.

Sanat Psikodrama, bu iki yöntemin bileşkesi olan bir grup terapisi. Sanat Psikodrama’nın Psikodramatik Sanat Terapisi ile benzer olduğunu söylemek lazım. Ancak, teorik yapısında ve pratikte sentezlenmiş yeni bir oluşum ortaya koymaktadır. Sanat Psikodramada yaratıcılık, imgeleme ve spontanite önemli bir rol oynar. Tüm bu süreçler, kitapta anlaşılır uygulamalı örneklerle anlatılıyor.

Kitap, uzmanlara hitap ettiği kadar bu konuya ilgi duyan ve sanat psikodrama çalışmalarının içinde yer almak isteyen ve bu konulara ilgi duyan okuyucuya da geniş bir bakış açısı kazandırıyor. Verilen teorik bilgiler, meslekten olmayanlar için bile anlaşılır bir dille yazılmış. Tabiri caizse, grup psikoterapilerinin mutfağına giriyoruz. Çok sayıda ısınma oyunu, bu konuda yazılmış kitaplarda olmadığı kadar renkli ve eğlenceli.

Ancak kitabı farklı kılan en önemli kısmı, sekiz haftalık grup yaşantısının anlatıldığı son bölüm.Daha önce grup yaşantısını oturumların detaylarıyla anlatan Türkçe yayınlanmış bir kitap yayınlandığını hatırlamıyorum.
Kitapta grup yaşantısını detaylandırmasının hem alandan olanlara tecrübe aktarması gibi bir faydasının yanısıra, konuya ilgi duyan ve sanat psikodrama çalışmasıyla hayatını iyileştirerek dönüştürmek isteyen okurlara da, grup terapisinin korkulacak bir şey olmadığını söylemesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir psikolog olarak, danışanlarımın grup terapisi lafı geçtiğinde nasıl ürkek tepkiler verdiğini bildiğim için, bu kitap sayesinde konuya ilgi duyan okuyucuların grup terapisi kavramına bambaşka bir açıdan bakıp, yaklaşacağını umuyor ve seviniyorum.


Sanat PsikodramaSanat Psikodrama

P. Asena Yurtsever

Detay için tıklayın

Paylaş