VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Nisan 2012 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Yarışma başlıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yarışma başlıyor

BU Yayınevi ilk defa 1996""da düzenlediği edebiyat yarışmalarına bu sene bir yenisini ekliyor.

BU Yayınevi, ilk kez 1996 yılında, yukarıdaki ilkelerden yola çıkarak oluşturuyor edebiyat yarışmalarının temelini. Zamanın su gibi akıp gitmesiyle 1997 yılında öykü, 1998’de masal yarışmaları derken, yepyeni halkalar ekleniyor zincire. Bu süreçte, onlarca yazarın kaleminden doğan yüzlerce eser katılıyor edebiyat dünyasına. Her biri harmanlanıp, okur beğenisine sunuluyor.

BU Yayınevi Edebiyat Yarışmalarında bugüne kadar Karin Karakaşlı’dan Aşkın Güngör’e, Filiz Tosyalı’dan Canan Tan"a pek çok isim ödül aldı. Yarışmanın türü ise her sene değişti. Çocuk edebiyatında roman, öykü, masal, mizah, fantastik roman; gençlik edebiyatında ise roman gibi türler yarışmanın konusu oldu.

1996’da büyük bir heyecanla başlattılan bu yarışmalar, her yeni gün daha geniş alanlara yayılarak, Türk Çocuk ve Gençlik Edebiyatının eksiklerinin giderilmesini amaçlıyor. Bu sayede daha önce belki de hiç işlenmemiş konular taşınıyor çocuk ve gençlik edebiyatına... Çocuğun düşsel düzlemini ele alıp harmanlayarak çocuk gerçekliğiyle buluşturan eserler doğuyor. Kimi zaman geçmişe tanıklık eden, kimi zaman da günümüz gerçekliğiyle hayatın sorgulanmasına olanak tanıyan nitelikli eserler oluyor bunlar. Ve çocuğa, geleceğin daha aydınlık olacağı (olması gerektiği) yönünde inanç aşılamaya gayret ediyorlar yazının gücüyle.

Çünkü, desteği, her geçen gün biraz daha artan bir coşkuyla ellerine aldıkları kitapların renkli dünyalarına dalan çocuklardan, yeniliğe sevdalı gençlerden alıyorlar. Hayatın en güzel “geri dönüşü” de bu olsa gerek.

Şimdi 2012 yılında, BU Yayınevi yeni bir yarışmayla bu zincire yeni bir halka takıyor. BU Yayınevi, Gençlik Edebiyatı Fantastik Roman Yarışması"yla edebiyata yeni eserler, belki de yeni yüzler eklemeyi amaçlıyor. Yarışma on sekiz yaş üstünde olan herkese açık... On iki yaş üstüne seslenecek olan eserlerin masalın temel öğelerini içeren, kendi özel mekanlarına, yaratıklarına ve olay örgüsüne sahip olması bekleniyor. Yayınlanmış ve dosya halinde eserlerin katılabileceği yarışmanın son başvuru tarihi 15 Temmuz... Bu sene jüride olan isimler ise şöyle: Yard.Doç.Dr.Zeynep Aktuğ (Psikolog, yazar), Şebnem Pişkin (Yazar), Adnan Özer (Yazar, şair, yayıncı), Yiğit Değer Bengi ( Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği- FABİSAD Başkanı, yazar, çevirmen), Doğu Yücel (FABİSAD Yönetim Kurulu Üyesi, yazar, senarist), Aşkın Güngör (Yazar, BU Yayınevi Editörü). Yarışmada birinci olan eser 3000 TL, ikinci olan eser 2000 TL, üçüncü olan eser 1000 TL ödül alacak. Yarışmanın sonuçları 17 Kasım 2012"de, İstanbul Kitap Fuarı"nın açılış gününde kamuoyuna duyurulacak.

Paylaş