VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Ocak 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Yastık siperlerinizi hazırlayın!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yastık siperlerinizi hazırlayın!

Korku sineması ve elbette edebiyatın mihenk taşı eserlere toplu bir bakış sunan “Popüler Kült”, eğlenceli ve ufuk açan bir derleme.
Ateş başında anlatılan hikâyelerden perili köşklere, internet söylencelerine kadar yıllardır bile isteye korkuyoruz. Hatta “Popüler Kült” kitabının yazarı Ezgi Aksoy’un da dediği gibi “yastık siperinin altında” çığlık atmaktan keyif alıyoruz. Kitap, sadece korku sinemasından örnekler sunmuyor okurlarına. Kutlukhan Kutlu’nun önsözde dediği gibi; “Distopya gibi bilimkurgunun alanına giren türleri de, dikizcilik, delilik, anti-kahramanlar ve sinemada hayvan kült gibi farklı farklı türlerin sahasında gezinebilen konuları da ele alıyor. Fakat hikâye anlatma geleneğimizin içine diktiğimiz ve adına şairane bir isabetle ‘kült’ dediğimiz bu küçük ama son derece meşgul tapınakları o kadar iyi temsil ediyor ki korku sineması, adeta oranın ‘poster çocuğu’.”

Aksoy, incelemesinde korkuya “malzeme olan” unsurları tüm detaylarıyla anlatmış. Örneğin, vampir kültünün doğuşunun tarihteki izlerini sürerken bir yandan da kayıtlara geçmiş gerçek vakalarından örnekler vermiş. Zombiler, yamyamlar, açlık ve et yeme ile başlayan kitap, röntgencilik ve bunun sanat ile devlete yansımasıyla sürüyor. Kitapta distopya, deliliğe övgü ve idealize edilen şiddeti, Hollywood’un çok ekmek yediği dünyanın sonu hikâyeleri alıyor. Kıyamet teorileri, uzaylı istilaları elbette bu türün başköşesine yerleşiyor. Western türünün ayrılmaz parçası atlar ve eğlence sinemasının meşhur köpeği Lassie ile akıllı yunus Flipper ise okuru geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Sanmayın ki Ezgi Aksoy bu sevimli hayvanların cazibesine kapılıp Hitchcock’un “Kuşlar”ını es geçmiş… Teknolojik kâbuslar, seri katiller ve özellikle son dönemde çok moda olan paranormal kültü de kitapta yerini alırken yazar araştırmasına son noktayı cadılık “müessesesi”yle koyuyor. Özellikle konuya meraklı olanların ilgisini çekecek bu incelemeden tadımlık alıntılar yaptık.

* Popüler kültür yarattığı birbirinden farklı ve birbirinden tutarlı evrenlerde, hep ortak geçmişi ve geleceği olabilecek rakipleri sevdi. Tıpkı kurt adam ve vampirler gibi. Orijinal Dracula’da kurt adam yoktur, ama Kont Dracula kurtlara hükmedebilir. Muhtemelen popüler kültür külliyatında kurt adamları vampirlere esir eden fikir de kaynağını buradan alıyordu. Bir de ebette kurt adamın, dönüşümden sonra tamamen hayvana dönmesi ve vampirlerin kibirli pislikler olması işleri kolaylaştırıyordu.

* Distopya, bir fikir olarak insanların aklına ilk ne zaman geldi bilinmez. Kaç bin yıldır bu toplu yok oluşu düşünüyoruz kim bilir. Ekonomik, ahlaki, dini, doğal, ruhani ya da teknolojik nedenlerle toplum sisteminin çökmesi ve bu durumun totaliter rejimlerle yönetilmek, kitlesel açlık, çevre kirliliği ve sosyal çürüme gibi sonuçlar doğurması ihtimalinin 19. yüzyılda konuşulmaya başlandığı biliniyor. Konuşulmak dediysem; dikey bir düzlemde, düşün bazında ve kâğıt üstünde… Kalabalık insan toplulukları tarafından bir ihtimal olarak kapıda belirmesi ve endişe kaynağı olarak konuşulmaya başlanması Aldous Huxley, George Orwell gibi ileri görüşlü yazarlar sayesinde 20. yüzyılda oldu.

* Sosyal medya filmleri henüz çok yeni ve verilen örnekler iki elin parmaklarını geçmiyor. Ama genel eğilim, bu türde daha çok filmle karşılaşacağımızı gösteriyor. Her geçen gün sosyal medyada yeni kullanıcılar katılıyor ve sosyal medya hayatımızda televizyondan da, radyodan da, sinemadan da daha çok yer ediyor. Hangi sinema yapımcısı bu gücü kullanmak istemez ki?

Paylaş