VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Haziran 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Yayıncılığın yeni formatı: Minikitap
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yayıncılığın yeni formatı: Minikitap

Can Yayınları tarafından format hakları satın alınan Minikitap, basılı kitapları kolay okunur ve taşınır hale getiren konseptiyle ilgi çekiyor.

İPEK CEYLAN ÜNALAN
Otobüste, vapurda, metrobüste kitap okuyan birine mutlaka denk geliriz. Çoğu zaman biz de yolda geçirdiğimiz vakti değerlendirmek, okumak isteriz. Ancak ya çantamız çok doludur kitaba yer bulmak için, ya da kitap çok ağır… Can Yayınları’nın geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü Minikitaplar, kolay okunabilen puntoları ve taşınabilir boyutuyla tam da bu istediğinize cevap verecek niteliğiyle dikkat çekiyor.Minikitaplar’ın en önemli özelliği taşımak açısından da okumak açısından da kolay ve rahat olmaları. Ama bu kolaylık sadece ufak ve kolay taşınır olmalarıyla sınırlı değil. Üstelik yazı karakterlerinin boyutları sıradan bir kitapla aynı büyüklükte olduğu için de gözleri yormuyor ve tüm kitapları "tam metin" okumak mümkün.Aradaki boyut farkını kullanılan kağıt ve tasarım sağlıyor. Franz Kafka’nın "Dava"sı ve "Dönüşüm"ü, Paulo Chello’nun "Simyacı"sı, George Orwell'ın "1984"ü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski'nin "Yeraltından Notlar"ı ve Can Dündar’ın "Lüsyen"i basılan mini kitaplar arasında. Kitaplar, Avrupa'nın 150 yıllık matbaası Jongbloed BV tarafından Hollanda'da, özel üretilen Indoprint kağıdı ile uluslararası patentli Minikitap formatında basılıp ciltleniyor.

Can Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal, Can Yayınları olarak yeni projelere, yeni fikirlere açık olduklarını söyleyerek "Can Yayınları olarak sürekli yeni projeler için araştırmalar yapıyor, sürekli farklı seçenekleri tartışıp konuşuyoruz. Bu aramalar, soruşturmalar sırasında mini kitaplara rastladık ve satış pazarlama departmanımızın önerisiyle bu projeyi denemeye karar verdik. Bu konuda merkezi Hollanda'da olan bir yayıneviyle işbirliği yapıyoruz ve Türkiye'deki tek temsilcisi de biziz. Minikitaplar, özellikle yolda uzun zaman geçirmek zorunda kalan büyük şehir insanları için büyük kolaylık. İyiki de yapmışız" diyor.

SATIŞLARI ETKİLEMEDİ ANCAK YENİ BİR ALAN AÇTI

Minikitapların satışları yükseltmediğini ancak yeni bir alan açtığını Sırma Köksal şöyle ifade ediyor: "Mini kitaplar var olan standart boyuttaki kitaplarımızın satışlarını doğrudan etkilemedi. Onun yerine kendisine yeni bir alan açtı. Gördüğümüz, minikitapların kendi okurunu bulduğu, kendi alanını açtığıdır".

Paylaş