VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Ağustos 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > “Yaz günü kim ister ki öldüğünü ”
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

“Yaz günü kim ister ki öldüğünü ”

Bugün “İkinci Yeni’nin Üç Atlısı”ndan biri olan Turgut Uyar’ ın 28. Ölüm yıldönümü. Aslında ağustos ayı, Turgut Uyar ayıdır. Çünkü usta şair hayata bir ağustos gününde açtığı gözlerini, 1985’ in yine bir ağustos gününde yumdu.


4 Ağustos günü Ankara’ da doğar Turgut Uyar. Babasının subaylığı sebebiyle ilk öğrenimini çeşitli kentlerde tamamlayan Uyar, babası gibi bir süre orduda subay olarak görev yapar. Fakat bu meslek onun dünya görüşüyle pek uyuşmaz. Onun dizelerine şöyle yansır bu değişim isteği: "Ben severim omuzlarımı bir gün / Sırmaları, apoletleri olmasa da"… 1958’de ordudan ayrılır. Seka’ nın Ankara bürosunda çalışmaya başlar. Bu sıra ilk şiir kitabını yayımlamış olan Uyar, şiirle iç içe olacağı, Cemal Süreya, Muzaffer Erdost, Nurullah Ataç, Bülent Ecevit, Süreyya Berfe, Ataol Behramoğlu gibi isimlerden oluşan bir çevrenin içine girer. 1968’de emekliye ayrılarak İstanbul’a yerleşir.

Dünyanın En Güzel Arabistanı’ yla İkinci Yenicilerin Müjdecisi

İstanbul’ da döndükten kısa bir süre sonra Cemal Süreya ile yeni ayrılmış olan Tomris Gedik’le tanışır. 1969’da evlenirler ve Tomris Uyar’ın deyimiyle fırtınalı bir aşk yaşarlar. Bu dönemde yoğun imgelerin ve simgeci bir söyleyişin etkili olduğu şiirlerinde İkinci Yeni akımının ayak sesleri duyulur ve “Dünyanın En Güzel Arabistanı” bu akımın müjdecisi olur. Büyük kent yaşamını bütün karmaşıklığı, parçalılığı ve sarsıntılarıyla içeren bir şiir oluşturur.. Türk şiiri üzerine yazıları ve edebiyat eleştirileri de bulunan Turgut Uyar’ın şiirleri İngilizce, Fransızca ve Sırpça’ya çevrilmiştir.

Paylaş