VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Mayıs 2017 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Yaz oyunları başlıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yaz oyunları başlıyor

Sezon boyunca beğeniyle izlenen oyunların yer alacağı Yaz Oyunları, 29 Mayıs-8 Haziran tarihleri arasında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnelenecek.


Şehir Tiyatroları’nın geleneksel hale getirdiği Yaz Oyunları, bu yıl 29 Mayıs-8 Haziran tarihleri arasında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleşecek. “12. Gece” oyunu ile 29 Mayıs’ta başlayacak olan Yaz Oyunları kapsamında “Komik-i Şehir Naşit Bey”, “Cibali Karakolu”, “Pollyanna”, “Ay Işığında Şamata” ve “Şahane Züğürtler” seyirciyle buluşacak.

12. GECE
İkiz kardeşler Viola ve Sebastian, bir gemi kazasından sonra, birbirlerini öldü sanıp ayrı düşerler. Viola, Illyria dükü Orsino’nun hizmetine girebilmek için erkek kılığına girer. Orsino adına güzel Olivia’ya kur yapmakla görevlendirilir. Olivia ise kardeşinin ölümünden sonra yastadır, ta ki erkek kılığındaki Viola’ya âşık olana dek. Shakespeare’in yazdığı, Zeynep Avcı’nın dilimize kazandırdığı oyunu Serdar Biliş yönetiyor. Bennu Yıldırımlar, Berk Samur, Doğan Şirin, Erkan Sever, Ersin Umulu, Eylül Soğukçay, İsmet Şahin, Kubilay Penbeklioğlu, Levent Öktem, Mana Alkoy, Özge Özder, Pınar Aygün, Seda Fettahoğlu, Senan Kara ve Tolga Yeter rol alıyor. (29 Mayıs/ Saat: 21.15)

KOMİK-İ ŞEHİR NAŞİT BEY
Türk Tiyatrosu’nun önemli isimlerinden Naşit Özcan’ın yaşamından kesitler sunan oyun, 19. yüzyıl sonundan 20. yüzyıl ortalarına kadar olan süreçte tiyatromuzu Naşit ve Tiyatrosu’nun yaşadıkları üzerinden aktarıyor. Gökhan Erarslan’ın yazıp Ali Yaylı’nın yönettiği oyunda; Ada Alize Ertem, Bora Seçkin, Can Tarakçı, Emrah Can Yaylı, Erkan Akkoyunlu, Fahri Kıncır, Göksel Arslan, Kutay Kırşehirlioğlu, Mehmet Avdan, Metin Çoban, Rahmi Elhan, Semah Tuğsel ve Sinan Bengier rol alıyor. (31 Mayıs/ Saat: 21.15)

CİBALİ KARAKOLU
Bir karakol komiserinin eğlenceli öyküsünü anlatarak, kadın erkek ilişkileri başta olmak üzere, paranın ilişkilerdeki etkisi, çeşitli kurumlardaki eksikliklerin neden olduğu yetersizlik, toplumsal ve politik yaşama dair eleştirilerle biçimlenen “Cibali Karakolu”, Nedret Denizhan’ın rejisiyle sahneye taşınıyor. Oyuncular; Berrin Koper, Cem Uras, Derya Kurtuluş Oktar, Doğan Altınel, Şehnaz Bölen Taftalı, Tarık Şerbetçioğlu, Begüm Yazıcıoğlu, Tuğçe Açıkgöz ve Zihni Göktay. (2 Haziran/ Saat: 21.15)

POLLYANNA (7-77 Yaş)
Eleanor H.Porter’ın aynı adlı eserinden Binnur Şerbetçioğlu’nun uyarlayıp yönettiği oyun, annesi yıllar önce yaşamını yitirince, yardım derneği himayesinde yaşamaya başlayan Pollyanna’nın dokunaklı hikayesini anlatıyor. Başrolleri Onur Şirin, Ömer Barış Bakova, Serap Doğan, Yeşim Mazıcıoğlu, Z. Bahar Çebi ve Zeynep Çelik Küreş üstleniyor.(4 Haziran/ Saat: 21.15)

AY IŞIĞINDA ŞAMATA
“Ay Işığında Şamata”, Çalışkur apartmanında yaşayan Çalışkur Ailesi’nin ve apartman sakinlerinin sahte ilişkilerini ve yozlaşan aile yapısını gösterirken, küçük dünyalarından dış dünyaya bakışlarını eleştiren güldüren ve sürprizlerle şaşırtan bir oyun. Haldun Taner’in yazıp Naşit Özcan’ın yönettiği oyunda; Nilay Yazıcıoğlu, Özge Midilli, Özgür Dağ, Samet Hafızoğlu, Savaş Barutçu, Şenay Saçbüker, Şevket Avşar, Tuğçe Açıkgöz ve Yonca İnal rol alıyor.
(6 Haziran/ Saat: 21.15)

ŞAHANE ZÜĞÜRTLER
Rusya’daki devrimden sonra batıya kaçan Rus asilzadesi Ouratieff çifti, Çar’a ait yüklüce bir serveti de beraberinde götürürler ve başlarına akılalmaz olaylar gelir. Jacques Deval’ın yazıp Haldun Dormen’in yönettiği oyunda; Barış Çağatay Çakıroğlu, Buğra Can Ildırışık, Can Başak, Can Doğan, Ceylan Çete, Çağrı Özgür Hün, Dilay Taşkaya, Engin Akpınar, Hakan Güner, Müge Akyamaç, Onur Şirin, Özgün Akaçça, Süeda Çil rol alıyor. (8 Haziran/ Saat: 21.15)

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam