VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Ocak 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Yazarlardan 2016 okuma takvimi...
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yazarlardan 2016 okuma takvimi...

Yeni yılda ne okusak? Yazarlardan sizler için her aya bir kitap önermelerini istedik. İşte Türk yazarların önerileri ile hazırlanan 2016 okuma takviminiz
OCAK
HAMDİ KOÇ


Naipul’un “Nehrin Dönemeci” romanını önermek isterim. Çünkü Naipul’da Conrad kalitesinde bir yazarlık var. Ayrıca kitabın anlamlarını bile bir kenara bırakacak olursak birinci sınıf bir yazarlık söz konusu. Bir de sıcak memleketlerde geçtiği için de kış aylarında okunması tatlı olabilir.

ŞUBAT
HAKAN BIÇAKÇI

Okuma Takvimi’nin Şubat ayı için Gogol’ün Petersburg Öyküleri’ni öneriyorum. Kara kışın ortasında paltosunu çaldıran bir adamın insanın içini ürperten trajikomik endişeleri için Şubat soğuğu gayet uygun bir atmosfer olacaktır. Her şubat yeniden okunacak kadar büyük bir yapıt...

MART
NAZLI ERAY

Jose Saramago’nun “Bütün İsimler”i en sevdiğim kitapların başında gelir… Mart ayında havalar ısınırken, kış yavaş yavaş elini eteğini çekmeye başladığında insanı tepeden tırnağa sarsıp, düşündürecek ve değiştirecek bir kitaptır. Ve mutlaka okunması gereken kitaplardandır.

NİSAN
M. ÜNSAL ERİŞ

Nisan’da “Hisardan Ahmet”i okumalı. Çünkü Nisan çocuk ayıdır. Yalnızca çocuklara bir günlüğüne makamlar, şenlikler verildiğinden değil. Baharın insanın içine verdiği çocukluk tazeliğinden. “Hisardan Ahmet” ise çocuk saflığındaki bir babanın hikayesini anlattığından çok yakışır Nisan’a.

MAYIS
İNCİ ARAL

Patti Smith’i çok beğeniyorum. Kendi hayatından yola çıkarak yazdığı “M Treni”nde içten bir şekilde anlatmış hayatından geçenleri … Duygusallığı, duygularını araya bir perde koymadan ortaya koyması beni derinden etkileyen bir yazar olduğu için önerim Patti Smith’ten yana.

HAZİRAN
YEKTA KOPAN

İngiliz mizahıyla kaleme alınmış, daha ilk satırından itibaren dudağınıza yerleşen bir tebessümle okuyacağınız “Boğulmamak İçin” belki George Orwell’in en iyi romanı değil. Ama yaza hazırlanmaya başladığımız ve ‘büyük şehirden kaçma’ hayalleri kurduğumuz Mayıs ayında iyi bir yol arkadaşı.

TEMMUZ
BUKET UZUNER

er meslekten insanın, en çok da öğrenci ve ev kadınlarının okumasını önereceğim “Kaçırdıklarımız” kitabı hayatta arzuladığımız şeylere ulaştığımızda tatmin yerine diğer alternatifleri kaçırmış olduğumuz hissiyle hüsrana uğrayış nedenlerini elinizden bırakamayacağınız akıcılıkta açıklıyor.

AĞUSTOS
HAYDAR ERGÜLEN

Yine açıp internete baktım, Turgut Uyar’ın mıydı Edip Cansever’in miydi diye? Ağustos bende böyle bir karışıklığa yol açıyor. “Kirli Ağustos”u hep Turgut Uyar’ın sandım. Adı Uyar’a, gövdesi Cansever’e ait bir şiir diye düşündüm. Belki ikisinin de buluştuğu bir kitaptır. Ağustosun ağırlığının tadına ağır ağır varmak için.


EYLÜL
İLHAMİ ALGÖR

Sesi güzeller gazel okumalı : “Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil” dizelerinin geçtiği. Bir de Mahir Ünsal Eriş‘ten “Bütün bunlar yalandı. Aslında bunlar doğruydu ama kendisi yalandı“ cümlelerinin geçtiği “Olduğu Kadar Güzeldik” kitabını şöyle demlene demlene okumalı Eylül’de.

EKİM
AHMET ÜMİT

Edip Cansever’in “Ben Ruhi Bey Nasılım” şiirinin dizeleri kaybetmiş bir insanın hayatını anlatır. Ve mekan olarak da şiirin finali Beyoğlu’nda gerçekleşir. Aslında İstanbul’un tükenmişliği ile Ruhi beyin tükenmişliği anlatılır. Hüzünlü bir havası vardır. Sonbahara en çok yakışan kitaptır.

KASIM
ETHEM BARAN

BIrindar/ Abdullah Ataşçı
Kimi zaman korku, kimi zaman işkence, kimi zaman ağıt, kimi zaman da bir masal kılığında ortaya çıkan ve savaş adını vermediğimiz bir çatışmanın yaşandığı topraklardaki savaşla birlikte tarafların ruhlarındaki savaşı da, “savaş" sözcüğüne yer vermeden anlatma becerisini gösterdiği için...

ARALIK
SELİM İLERİ

Oktay Rıfat yaşadığımız zaman dilimini en güzel anlatan eserlerden biri. Ayrıca roman anlatımı açısından kolay kolay benzeri olmayan bir köşe taşı. Oktay Rıfat, ne yazikki romancı yanıyla çok az bilinen bir yazar. Daha pek çok sebep var “Bir Kadının Penceresinden”i okumak için…

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam