VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
16 Temmuz 2013 Salı | Anasayfa > Haberler > Yazarlardan yaza özel edebiyat atölyeleri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yazarlardan yaza özel edebiyat atölyeleri

Türk Edebiyatının güçlü kalemleri edebiyatseverlere ve yazıya ilgi duyanlara özel atölye eğitimleri vermeye başladı. Sizler için yaz boyu sürecek olan atölyelerden öne çıkanları derledik.


13-20 Temmuz “Satır Arası Mavi” Mario LeviTürk Edebiyatı’nın sevilen yazarlarından Mario Levi, mimar Füsun Bay Canbay’ın düzenlediği ”Güverte Atölye” projesinde bir mavi tur gezisi eşliğinde, bir hafta sürecek olan bir yazarlık atölyesi eğitimi veriyor.

17 Temmuz- Oruç Aruoba- Türker Armaner

Yazar ve felsefeci Türker Armaner ile Oruç Aruoba’nın düzenlediği bu etkinlik, birbirine bağlı üç aşama olarak tasarlandı: İlk bölümde, “toplum”, “hak” ve “adalet” kuramları, Fichte ve Hegel açısından ele alınacak. İkinci bölümde, “Politika açısından başkalarının hayatı”, bir “kimlik” problemi itibariyle konuşulacak. Üçüncü bölüm ise “başka”dan ziyade, aslında var olan ama kişinin hayatında sadece bir imge, bir tahayyül olarak bulunan biri ile ilişkisini tanımlamaya ayrılıyor.

20-21 Temmuz “Haydar Ergülen ile Şiir Atölyesi”Gümüşlük Akademisi Vakfı, bu yılki teması olan “Başka Hayatlar”ın izini, 20- 21 Temmuz tarihlerinde Haydar Ergülen’in “Başka Şiirler ve Başkasının Yerine Şiirler” adı atölyesiyle sürüyor. Ergülen, Türk Edebiyatı’nda hiçbir akıma dahil olmamış “başka şairler”ini, Abidin Dino, Ercümend Behzat Lav, Osman Nuran Baransun, Nilgün Marmara, Samii Baydar, Reşit İmrahor, Lina Salamandre ve Hafız’ı ele alacak.

20-21 Temmuz “Kahramanın Yolculuğu Atölyesi”

Yeşim Cimcöz’ün Büyükada’da düzenlediği bu atölye çalışması, Joseph Campbell ve Carl Jung’ın çalışmalarından yola çıkarak katılımcılarına her birimizin kendi hikayelerimizin kahramanı olduğunu ve bundan memnun değilsek yenisini yazabileceğimizi, ağırlıklı olarak yazılı hikaye tekniğini kullanarak gösteriyor.

22- 23 Temmuz “Şiirsel Yaratıcılığın Felsefi Kökenleri”

22 ve 23 Temmuz günlerinde Gümüşlük Akademisi’nde Alphan Akgül ile “Şiirsel Yaratıcılığın Felsefi Kökenleri” adlı atölye çalışmaları yapılacak.

19 Ağustos-7 Eylül Ekim Pınar Kür’le Yazarlıkta Ustalaşıyoruz


30 yılı aşkın bir süredir zevkle okunan Pınar Kür, amatör veya profesyonel yazı yazmakla ilgilenenler için, 29 Ağustos- 7 Eylül tarihleri arasında Ayvalık Ticaret Odası'nda bir yazarlık atölyesi düzenliyor.
27-28 Ağustos Defne Halman- Okuma TiyatrosuDefne Halman’ın yöneteceği Okuma Tiyatrosu, tüm şairleri, şiirseverleri, İlhan Berk dostlarını, şairin ölüm yıl dönümünde Gümüşlük Akademisinde düzenlediği buluşmaya davet ediyor.

2 Eylül- 11 Kasım Notos Yaratıcı Yazarlık AtölyesiSemih Gümüş, Kaan Özkan, Roni Marguliez ve Turgay Fişekçi’nin yaratıcı yazarlık eğitimi vereceği ve on hafta sürecek çalışmada bir yazınsal metnin öğelerinin neler olduğundan, karakterlerin yaratılma biçimleri ve olay örgüsünün kurgulanışına kadar çeşitli başlıklar üzerinde çalışılacak.

Çağdaş Şiir AtölyesiEfe Duyan ve Ayşegül Gürsel’in yürüttüğü, “Çağdaş Şiir Atölyesi”, 2000’li yıllar Türk ve Dünya şiirini tartışarak, güncel şiiri takip ediyor ve atölyede okunan örnekler arasındaki benzerlikler ve ayrımlar doğrultusunda bir karşılaştırma ortamı yaratmayı amaçlıyor. Tüm bunların yanında sizin yazdıklarınızı da masaya yatırıyor ve yayımlamanın yollarını aramayı gündeminde tutuyor. Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde başlayacak olan atölyenin kayıtları devam edyor.

Paylaş