VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
08 Temmuz 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Yazarların Evleri Ziyaretçilerini Bekliyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yazarların Evleri Ziyaretçilerini Bekliyor

Türk Edebiyatı’ nın severek okunan kalemlerinin evleri müzeye çevrildi. Orhan Kemal, Tevfik Fikret gibi yazarların evleri ziyaretçileriyle buluşmayı bekliyor.İşte İstanbul’ un değişik semtlerinde bulunan yazar evlerinden bazıları.


Aşiyan Müzesi- Tevfik FikretAşiyan Müzesi ünlü Türk şairi Tevfik Fikret’in 1906–1915 yılları arasında yaşadığı Bebek’teki üç katlı evidir. Ev, Tevfik Fikret tarafından tasarlanmıştır. Şair, inzivaya çekildiği yıllarda bu evde yaşamıştır. Aşiyan 1940 yılında dönemin Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından alınıp müze haline dönüştürülmüştür. 1945 yılında ise Edebiyat-ı Cedide Müzesi adıyla hizmete sokulmuştur.
Müze evin birinci katında; kadın şairlerimizden Nigar Hanım’a ait fotoğraf, resim ve eşyaların sergilendiği Şair Nigar Hanım Odası, Edebiyat-ı Cedide yazarlarına ait eserlerin ve belgelerin sergilendiği Edebiyat-ı Cedide odası, Abdülhak Hamit’e ait eşya ve belgelerin sergilendiği Abdülhak Hamit Salonu bulunmaktadır. Tevfik Fikret’e ayrılmış ikinci katta ise; yazarın hayata gözlerini yumduğu yatağı ve özel eşyalarının bulunduğu yatak odası; koltuğu ve çalışma masasının yanında şaire ait eşyaların ve tabloların bulunduğu, yazılarını ve şiirlerini kaleme aldığı yazarın çalışma salonu bulunmaktadır.
Edebiyat-ı Cedide Müzesi 1961 yılında Aşiyan Müzesi adını almıştır. Aşiyan Yokuşu’nda bulunan müze meraklıları tarafından ziyaret edilebilir. Aşiyan Müzesi haftanın her günü 09.00-16.00 saatleri arasında açık tır. Müzeye giriş ücretsizdir.

Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal Müzesi, Orhan Kemal Kültür Sanat Vakfı tarafından 2000 yılında kuruldu. Beyoğlu’nda bulunan müzede yazarın çoğu Ara Güler tarafından çekilmiş özel yaşamıyla ilgili 70 fotoğrafı, aile albümleri, kitaplarının orijinal ilk baskıları, özel mektupları, hakkındaki yazılar, makaleler ve doktora tezleri, daktilo, yatak, diş fırçası, kalem gibi özel eşyaları ve öldüğünde yüzünden alınan yüz kalıbı gibi çeşitli eşyalar bulunmakta. Üç katlı binada kitaplık ve İkbal Cafe adında bir cafe de bulunuyor.
Hafta içi 09.00-18.00 cumartesi günleri 10.00-18.00 saatleri arasında açık olan müzeye giriş ücretsizdir.

Sait Faik Abasıyanık MüzesiCumhuriyet Dönemi’ nin güçlü kalemlerinden Sait Faik yaşamının son 10 yılını Burgaz Ada’ da geçirmiştir. 1959 yılında şairin yaşadığı ev müzeye dönüştürülmüştür. 1964 yılında ise şairin mirası Darüşşafaka Cemiyeti tarafından koruma altına alınmıştır. Müze ev 2009 yılında bakıma alınmış 11 Mayıs 2013 yılında ise edebiyatseverlerle yeniden buluşmuştur. Müzede ‘büyük öykücü’ nün basılmamış el yazması eserleri , mektupları ve kişisel eşyaları sergilenmektedir.
Burgazada’ daki Sait Faik Abasıyanık müzesi pazartesi ve Salı günleri hariç diğer günler 10:00-19:00 arasında ziyaretçilerine açıktır. Müzeye giriş yazarın vasiyeti üzerine ücretsizdir.

Hüseyin Rahmi Gürpınar MüzesiHüseyin Rahmi Gürpınar’ ın 1912-1944 yılları arasında yaşadığı ev 2000 yılında müze haline getirilmiştir. Diğer müze evlere göre daha bakımsız olan evin ziyaretçi sayısı da oldukça azdır.
Müzede şairin yaptığı el işi eşyalar ve kitapları bulunmaktadır. Heybeliada’ da bulunan müze ev pazartesi ve salı günleri hariç her gün 10.00-16.00 saatleri arasında açıktır. Müzeye giriş ücretsizdir.

Yahya Kemal Beyatlı Müzesi


Sessiz Gemi’ nin yazıldığı, Yahya Kemal’ in Beyazıt’ ta ki evi de edebiyatseverlerlerin ziyaretine açık. Yahya Kemal’in kişisel eşyalarının tamamı, Londra Albümü, madalyaları ve radyosu sergilenen evdeki en ilginç eşya ise sevgilisinin saçları ve yine sevgilisinden aldığı kurumuş karanfil.
Hafta içi her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye giriş ücretsizdir.

Paylaş