VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
10 Haziran 2014 Salı | Anasayfa > Haberler > Yazarların kahvaltı keyfi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yazarların kahvaltı keyfi

VatanKitap 11'inci yaşını gelenekselleşen kahvaltısıyla kutladı. Birbirinden değerli ve ünlü yazarların Antep usulü bir sofrada buluştuğu kahvaltının ortak konusu ise 'katmer nasıl yenilir'idi.


Türkiye'nin en prestjili kitap eki VatanKitap'ın geleneksel yazarlar kahvaltısının sonuncusu pazar günü gerçekleşti. 70'in üzerinde yayıncı ve yazarın katıldığı kahvaltıya damgasını vuran ise "bir kuş sütünün eksik olduğu" Ataşehir Sahan Restoran'ın Antep usulü kahvaltısı oldu. Tarhundan "katmer"e kadar birbirinden ilginç Antep yemeklerinun süslediği sofranın en büyük neşesi ve keyfi ise şüphesiz ki, 93 yaşındaki Aydın Boysan'ın varlığıydı. Söze "Ben doğduğumda Vahdettin padişahtı" diye başlayan Boysan, VatanKitap için bir de tarihi poz verdi ve ilk kez su kadehi ile fotoğraf çektirdi. Malum biz onu tek bir kadehle biliriz. O da zaten ünlü Çiçek Pasajı'nın duvarlarını süsler.Edebiyatımızın büyük kalemi Pınar Kür'ün, Türkiye'nin en ünlü Adli Bilimciler'inden Sevil Atasoy'un, yeni romanı yayımlanan Tuna Kiremitçi'nin, "Aykırı Sorular" programının "ancharman"i de olan yazar Enver Aysever'in de katıldığı kahvaltıya mimer Sinan Genim de katıldı.

Burak Eldem- Buket Aşçı ve Pınar Kür, 'kahvaltı selfisi' çektiler.

Genç yazarların usta yazarlarla sohbet ettiği, yayıncıların transfer etmek istediği yazarlarla "yakın temas" kurma imkanı bulduğu kahvaltıda bazı projelerin de ön anlaşması yapılmış oldu.


Sahan Restoran- Yiyenler yazar, yapan yazar!


Kahvaltıyı şenlendiren isim ise Aydın Boysan oldu.

İstanbul'da yaşıyorsanız ve görkemli Antep yemekleri yemek istiyorsanız Sahan Restoranlar en doğru adresiniz. İlk olarak 1970'te Caddebostan’daki küçük bir lokantayla lokanta sektörüne giren Sahanlar'ın bugün Ataşehir, Acıbadem, Suadiye'de şubeleri var ve Kurtköy'de de yenisi açılmakta. Gaziantep'te de şubesi olan Sahan Restoranlar'ın en büyük özelliği ise Gaziantepli kadınların mutfaklarında saklı kalan ve annelerinden öğrendikleri ve ne yazık ki restoran mönülerine yansımayan yemekleri bulup ortaya çıkarması. Bu sayede buraya gelenler birbirinden ilginç kebap ve tencere yemeklerini yiyebiliyor.
Bu gayretin arkasında ise Sahan Restoranlar'ın sahibi Tahir Tekin Öztan'ın büyük çabası var. Antep yemekleri üzerine bir yemek kitabı olan, Okan Üniversitesi'nde yemek kültürü üzerine dersler veren, Planet TV'de yemek programı yapan Öztan'ın amacı Gaziantep mutfağını dünyaya tanıtmak. Mesela burada mevsimi geldiğinde "yenidünya kebabı" ya da "ezme kebabı" yiyebilirsiniz. Ya da VatanKitap için hazırlanan tarhun, batma kaymağı, ciğer kavurması, alaca çorba, simit aşı, maş piyazı, nohut dürüm, tarhunlu börek ve daha pek çok yemekten oluşan görkemli pazar bir kahvaltısı yapabilirsiniz. Ama ne yerseniz yiyin, size tavsiyemiz, buraya aç gitmeniz.

(Tel: 216- 315 36 36/ @sahan_restoran)

Paylaş