VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Aralık 2017 Cuma | Anasayfa > Haberler > ‘Yazgısını belirler yolunu bulur şiir’
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

‘Yazgısını belirler yolunu bulur şiir’

Enver Aysever “Bize Sağanak Aşk Lazım” isimli ilk şiir kitabında aşktan, ölümden, yalnızlıktan, özlemekten, Datça’dan, denizden, yağmurdan ve düşlerden bahsediyor.

YONCA BOZTUNALI
Çantasında pek çok kimlik taşıyan TV program yapımcısı, sosyolog, gazeteci, yazar Enver Aysever, bu sıfatlarına şairliği de eklemek üzere; “Bize Sağanak Aşk Lazım” isimli ilk şiir kitabını çıkardı. Aşktan, ölümden, yalnızlıktan, özlemekten, Datça’dan, denizden, yağmurdan ve düşlerden bahsettiği şiirleri; hem yeni hem de yıllar önce yazdığı şiirlerden oluşuyor.
“Şiir için sunu yazılmaz. Kendi dışında hiçbir şeye tahammülü yoktur şiirin” diye bir ön giriş yapmış Aysever kitabına ve eklemiş: “okur şairle ölçer dizelerini, oysa çoğu zaman elde değildir o sözcüklere hükmetmek. Yazgısını belirler, yolunu bulur şiir...”

Aysever’in serbest şekilde yazığı şiirlerinde akıcı, berrak bir dil var. Kelime oyunları, ağdalı tasvirler, kasvet yok. Evet, başta şiirlerine sunu yazmamış Aysever ama son derece samimi şekilde aralarda düzyazı ile şiirlerini ne zaman, ne duygu ve düşüncelerle yazdığını anlatmış. Mesela bir şiirini; “çocukluğuma selam durma şiiridir bu” diye tanımlarken, bir diğerini “ölüm üstüne düşündüğüm günlerin şiiri” olarak anlatıyor. Şiirlerinde Datça’nın ilham verici etkisini de sıklıkla vurgulayan Aysever’in bu açıklamaları da şiirler kadar duygu yüklü ve etkileyici. İşte “özlem ki unutmaktır adını” bölümündeki şiirilerin arka planı: “... bu şiirleri farklı zamanlarda ancak benzer bir süreçte yazdım..bazen eski sevgililerle karşılaşmak, onların nasıl yaşlandığını görmek ya da artık o çok sevilen kişinin yaşamadığını fark etmek kanatır kalemi...”

“Bize Sağanak Aşk Lazım”da son bölümde şiire başlama macerasını ve geçen yıllarla bu tutkusunun değişiminden, gelişiminden de bahseden Aysever, şöyle bitirmiş: “Şiir arınmak, yalınlaşmak ve kendinle hesabını kesmek için bir yol aynı zamanda”.


Kitaptan:

“rüzgar
yalnız yaprak dökmez
Ağaçlardan”
bazen
ağaçlar
güz döker
dallarından
altında oturur beklerim
bankta
gölgem
ve ben


****

Ölüme gidiyorum
Gel demem kimseye
Doğumu bilmem ama
Ölüm mutlak yalnızlık ister


***

Insan hem cesur hem korkak olabilir aynı anda
Hep güler yüzlü hep kırık kalpliydim ben
Dokunmak an dır
Hem tene hem ruha hem zamana
An bakmak an görmek an söylemek
Bu sabah farkettim de acılarım ihtiyarlıyor
Içi kalabalık hep yalnız kişiyim ben
Dokunmak an sızın
Hem ellere hem gözlere hem dudaklara
An cesaret an düşünmek an sezmek

Yaraları sarmak zor hele bellek kanıyorsa
Yorgun bir sabahın demiyim ben
Imkansız an dır
Hem uzak hem yakın hem karmaşık
An hüzün an cesaret an sessizlik

Paylaş