VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Eylül 2014 Pazar | Anasayfa > Haberler > Yazmak benim için mutluluk demek
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yazmak benim için mutluluk demek

Oyuncu ve yazar Görkem Yeltan'la hem kaleme aldığı hem de çizimlerini kendisinin yaptığı on altıncı çocuk kitabı “Çok Şiir Bir Salıncak ”ı konuştuk.
Çocukların okuması için yazmak nasıl bir duygu? Yazım süreciniz nasıl gelişiyor?

Yazmanın, daha önce var olmayanı ortaya koymanın “mutluluk” duygusuyla tarif edilebileceğini düşünüyorum. Ortaya çıkmadan önceki heyecan, bittiğindeki rahatlama, hayata sımsıkı bağlandığını hissetme ve o dünyanın içinde dolanmanın tarif edilemez hazzı da söz konusu tabii ki. Çocuklar için yazmıyorum ben. Çocukların da okuyabileceği bir alanda üretmeye , hikayelerimi anlatmaya çalışıyorum. Süreçse her hikayede başka bir çizgiyle karşıma çıkıyor. Biriktirmek, şekillendirmek, şekillenen üzerine yeni birikimler eklemek üzerine bir yola koyuluşla başlasa da sonrasında her biri için başka başka yollar söz konusu.

Çocukların hayal dünyası yetişkinlerinkiyle kıyaslanamayacak kadar geniş. Bunun farkında olmak yazarken size ne gibi artılar sağlıyor?

Bir çeşit özgürlük bu. Çocuk dünyasına dalan okur o denizin içinde nefes almadan kalabileceğinden, yüzdüğü sürece nefes alıp vereceğinden emindir. “Balık değilim ki denizin içinde yüzeyim” diye düşünmez örneğin. “Suyun dibinde benimle birlikte uçan kuşları görüyorum, o halde saçma bir rüya bu!” diye de düşünmez. Hikayeyle birlikte yüzer eğer severse. İstemezse kafasını kaldırıp sudan çıkabileceğinin rahatlığını her an yanı başında hisseder.

Yeni kitabınızda özellikle hayvanlardan yola çıkarak yaptığınız betimlemeler var. Müzik dinleyen kuşlar, küsen balıklar vb. hayvan sevgisiyle büyüyen çocuklar topluma ne katar? Kişilikleri bundan nasıl beslenir?

Sevgi parayla satılan, zor ulaşılan bir duygu değil. Bugünün yetişkinleri hep sevgiyle büyüdüler. Hepsinin hayal dünyaları onları hayata sımsıkı bağlayan, sahip oldukları en önemli şeylerden biriydi. Bunları farkında olmadan kaybedenler ve onlara zaten sahip olduklarını kaybettirmek için pusuda bekleyen bir dünya var. Severek, sevilerek büyüyen, sevmeye ve sevilmeye devam ettiğinde barışın olmadığı toplumlardan, ayrımcılıktan, çocuk veya kadın ya da hayvan haklarının önemsenmediği yerlerden, oralardaki ürkütücü yaşamlardan bahsedebilir miydik sizce?

SÜPRİZLERİ SEVERİM
Kitaplarınızda çocuklara sürprizler hazırlar mısınız?


Sürprizleri severim ben. Kendime yapıldığında da ben birilerine yaptığımda da. Tanımadığımız birilerine sürpriz yapamayız öte yandan. Ben sürprizleri karakterlerime yaparım. Onlar çok iyi bildiklerim, tanıdıklarımdır çünkü. Onları dinleyenler bu sürprizleri bilebilirler ancak. O andan itibaren ortak bir tanıdığımız ve sevdiğimiz vardır artık. Ve ona yapılan sürprizlerin bizde bıraktıkları.

Paylaş