VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Haziran 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Yedi ölümcül günah tarikatı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yedi ölümcül günah tarikatı

Wattpad yazarlarından Mürşide Toslak, “İmparator” adlı kitabında; bir gizem bulutu içerisinde her zaman ilgi çeken İlluminati tarikatına benzer bir oluşumun günümüz İstanbul-Paris hattında geçen öyküsünü anlatıyor.

YONCA BOZTUNALI


Tüm dünyada aylık 40 milyon kişinin ziyaret ettiği Wattpad, yeni neslin ilgisi ve beklentilerine hızla cevap vererek, hem mobil uygulaması hem de web sayfası ile amatör yazarları okurlarıyla bir araya getiren bir platform. Kullanıcılarının, üye olduktan sonra kendi oluşturdukları sayfalarda yazdıkları hikâyeleri paylaştığı Wattpad’in çıkış noktası, telefonlarda kitap okuyabilmekti. Yazılımı da bu sebeple, özellikle mobil cihazlara uygun yapıldı. İşte bu da kaderini belirledi. Zira telefonlar hayatımızın bir parçası olmuştu ve yeni kuşak artık kitap okuma keyfini bile telefon üzerinden yaşamayı tercih ediyordu.
Ülkemizde aylık 2 Milyon ziyaretçisi olan Wattpad, yayın dünyamıza yeni yazarlar getirdi. Bu yazarlar, yaşıtlarının beklentilerine, duygu durumlarına, espri anlayışına uygun, içlerinden çıkan genç kalemlerdi. Bir anda kitap fuarlarındaki, alışveriş merkezlerindeki imza günlerinde, yaşları 20-25 arasında değişen bu yazarların kuyruklar oluşturan, hatta çığlıklarla bekleyen bir kitlesi oluşmaya başladı. Yayınevleri de bu ilgiyi önemsediler ve arka arkaya yeni nesil Wattpad yazarları kitap dünyamıza girmeye başladı.

Wattpad’de yazdıktan sonra şimdi ikinci kitabı Martı Yayınları’ndan çıkan Mürşide Toslak’ın “İmparator” adlı kitabı üzerinden bu kuşağın diline, öykü yaratma tarzına, yazılarda kullandıkları biçime göz atılabilir. Zira temsil ettikleri yeni nesil, geleceğin okuyucusunu, yazı dünyasını şekillendirecek.
Mürşide Toslak, “İmparator” adlı kitabında; bir gizem bulutu içerisinde her zaman ilgi çeken İlluminati tarikatına benzer bir oluşumun, günümüz İstanbul-Paris hattında geçen öyküsünü anlatıyor. Toslak’ın yazı stiline baktığınızda yazmaktan keyif aldığını anlayabiliyorsunuz, hızlı ve kolay okunur bir dili var, diğer Wattpad yazarları gibi. Alışageldiğimiz eski kuşak edebiyat yazarlarının aksine, öyküyü tasvirsiz ve hızlıca anlatma telaşı sizi etkiliyor satırlarda. Örnek vermek gerekirse; öyküde aslında karakteri çok etkileyeceğini düşündüğünüz bir mekân birkaç kelime ile anlatılıyor. Kitabın en önemli karakterini, kelimeleriyle ete kemiğe büründürüp gözünüzde canlandırmak yerine, “Duruşundan asalet akıyordu,” diye kısaca betimlemek yazara yeterli gelerek öyküye hızlıca devam etmeyi tercih ediyor. Yeni kuşağın bu hızlı kurgusu okuyucusunu tatmin ediyor olabilir. Ancak yazı dünyasında, edebi bir değer yaratmak hedeflendiğinde dilin zenginliği asla unutulmamalı.

Toslak, dizilerden alışageldiğimiz ve hep ilgi çeken “zengin erkek-fakir ve masum kız” klişesini enteresan bir hikâyenin içinde kurgulamış. Kitapta mitolojiden, tablolardan, Handel’den, Mozart’tan, Dali’den, Edgar Allan Poe’dan bahsedilmesi ve yedi ölümcül günahın baş harflerinden oluşan Saligia’ya ithafen yedi bölümde kurgulanması elbette dikkat çekici ve önemli.
Paylaş