VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Nisan 2018 Pazar | Anasayfa > Haberler > Yeni bir doğuşun parçası olmak
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yeni bir doğuşun parçası olmak

Performans ve rekabet odaklı çocuk yetiştirme döneminde olduğumuzun altını çiziyor Berrin Tuncel “Kendine Doğmak” isimli kitabında ve anneliği temel alan bir anlatı sunuyor.

AYŞE YAZGAN


Her insanın kendine özgü özellikleri olduğunu ve hepimizin hayata bakış açılarının farklı olduğu aşikâr. Kişilik özelliklerimizin yanı sıra “annelik ve babalık” kavramlarına bakışlarımız da oldukça farklı. Annelik kavramı ise bambaşka bir kapı diyebiliriz. Zira her anne çocuğuyla her şeyden evvel içsel bir bağ kurar. Onu dünyaya getiren, vücudunda taşıyan olmanın bir getirisidir belki de bu bağ. Berin Tuncel’in hazırladığı “Kendine Doğmak” annelik veya güçlü kadın kavramlarına değiniyor. Annelerin çocukları üzerindeki etkisi tartışılamayacak bir gerçek fakat çocuğun benliğinde anne imajının büyük bir yeri olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Dönemin getirdiği annelik kavramının ne yazık ki performans ve rekabetçi olarak çocuk yetiştirme döneminde olduğumuzun altını çiziyor Berrin Tuncel kitabında.Çocuklara annelerin istediğinden çok kendi istedikleri bir hayatı vermek vurgulanan dikkat çekici noktalardan biri.
Kitabın ilgi çeken bir diğer bölümü ise, yeni bir yaklaşımı ele alıyor: nefs psikolojisini. Psikoloji alanında yeni bir yaklaşım sayılan nefs psikolojisi, tasavvufi bakış açısına odaklı olan ve rüya analizine önem veren bu yaklaşım bilimin somut olarak gerçekliğe dayandığının belirtilmesine karşın farklı bir bakış olarak maneviyatın önemine değiniyor. Tuncel’in kitabında yer alan annelik kavramı ve kendimizin aslında kim olduğumuz hakkında oldukça önemli noktalara değinilmiş. Berrin Tuncel kitabı için şöyle diyor: Kitabım nev-insanı anlatıyor özünde. Yunus Emre’nin ifadesi ile “her dem yeniden doğarız/ bizden kim usanası” diyerek insan olmanın her an yeni bir doğuşun parçası olmak olduğunu hatırlatıyor. Bunu bilimsel bir zemine oturtsa da aslında günlük hayata dokunuyor. Kendine doğmak demek kendi kitabını okumak demek. Her insan bir kitaptır ve kendini tanımak için adım atan her insan kendine doğma yolundadır. Nev insan da kendine doğan ve eskimeyen yeniyi anlayan insandır diyebiliriz.” Varoluşumuz hakkında tasavvufi bilgiler içeren bu kitapta nefs psikolojisi adı altında maneviyatımızda var olan benliğimize değiniliyor. Annelik kavramına bakılacak olursa nesnel birçok alanda annelik açıklanırken bilimsel olarak görülmeyen maneviyat kavramında anneliğin göz ardı edildiğine değiniyor yazar ve bundan ötürü kitapta annelik kavramının maneviyatının önemini vurguluyor.

‘Şimdi’nin gücünün ne kadar farkındasınız?
Zümra Atalay’ın kaleme aldığı “Mindfulness-Şimdi ve Burada” adlı kitabı ise bizi şimdiki anın bilinçli farkındalığına ulaştırıyor. Mindfulness diğer adıyla bilinçli farkındalığın tanımı olarak şimdiki anda gerçekleşenleri dikkat etmek, bu dikkatin niteliğini fark etmek ve tüm bu farkındalıkları yargısızca kabul etmek demek olduğu belirtiyor kitap. Bilinçli farkındalığın iki boyutu olduğunu ve bunların ilk boyutunda yaşanılan an içindeki olayları fark etmeyi açıklarken ikinci boyutta tüm bu fark ettiklerimizi nasıl algıladığımızı ve karşıladığımızı vurguluyor. Bu bilgilerin ışığında mindfulness sadece şimdiki anı değil, bizim olayları nasıl yorumladığımıza da değindiğini gösteriyor. Şimdinin önemine varmak isteyenler için…

Paylaş

İtimatGaliba en iyisi bir çırpıda söylemek. Doktorların yaptığı gibi. Ekim’den beri kanser tedavisi görüyorum ve biraz daha yolum var.

Devam
15 Eylül 2017 Yıl : 13
Sayfa : 163