VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Kasım 2018 Pazar | Anasayfa > Haberler > Yeni, farklı, iyi ne okusam?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yeni, farklı, iyi ne okusam?

“Aç Gözünü Artık Yaşamıyorsun” gezegenin farklı coğrafyalarından kaçırılmış, ıskalanmış, bilinmeyen veya fark edilmeyenleri bulup çıkarıyor ve biz okuyucuları adeta zahmetsiz bir yolculuğa çıkarıyor. Hem de sadece dil aracını kullanarak.


LEVENT TÜLEK


Aslında bu son yıllarda okuduğum en şahane kitaplardan biri için bir yazı olacaktı ama tam dokuz yıldır aralıksız yazdığım VatanKitap için de son yazı olacak maalesef. Sevgili Buket Aşçı’nın bir gün bir tiyatro gösterisi sırasında yazmamı teklif edip başladığımız ve onun anısına söz verdiğim gibi hiç bırakmadığım harika bir süreç oldu bu. Bir sürü kitap okudum, bir sürü yazar, yayınevi, çevirmen tanıdım bu kitap eki sayesinde. Bir sürü ülkeye gittim sayfaların içinde, bir sürü kahramanlar tanıdım, bir sürü maceralar yaşadım, yaşamıma zenginlik ve renk katan hikâyelerde gezdim durdum. Her kitap beni iyileştirdi, geliştirdi ve daha iyi bir okuyucu yaptı. Her kitap beni daha iyi bir insan kıldı. Yaz kış demeden bu yolculukta hep yeni bir kitap, yeni bir yazar ve yeni bir dünya vardı yanımda. Çok iyi hissettim kendimi çok. İyi ki Buket’le o tiyatronun fuayesinde karşılaşmışız ve iyi ki benim yol göstericim olmuş. Nurlar içinde yatsın.
Gelelim kitabımıza. Yıllardır edebiyat ve kitap dünyasının önemli dinamiklerinden olan Kalem Ajans (Kalem Kültür) yeni ve çarpıcı yazarlar keşfedip bizlere armağan ediyor. Yurt dışındaki yazarları keşfetmemizi olanaklı kılan sevgili Nermin Mollaoğlu önderliğindeki bu ekip aynı zamanda yerli yazarlarımızın kitaplarının yabancı dillere çevrilmesi ve oralarda basılması için çok ciddi çalışmalar yapıyor. Gezegenin birçok coğrafyasından kaçırılmış, ıskalanmış, bilinmeyen veya fark edilmeyenleri bulup çıkarıyor ve biz okuyucuları adeta zahmetsiz bir yolculuğa çıkarıyor. Hem de sadece dil aracını kullanarak.
İşte ben bu kitaplardan yalnızca birini seçerek size kısacık anlatmak istiyorum. Çünkü birçok yeni kitap arasından iyi kitap bulmak şu aralar cidden biraz çaba istiyor. Kitabımız Polonyalı yazar Olga Tokarczuk’un “Aç Gözünü Artık Yaşamıyorsun”u. Biraz araştırdım da kitap kurtları zaten çoktan keşfetmişler bu kitabı. Ben haberi olmayanlara duyurayım o zaman. 2018’de edebiyatın en prestijli ödüllerinden Man Booker ödüllü Tokarzcuk, adeta her öyküsüyle akılları parçalıyor, zihinleri dağıtıyor ve üşüyen ruhumuzun üstünü örtüyor. Her bir öyküdeki anlatım, kurgu, dil ve biçim o kadar çarpıcı ve sağlam ki kitaba deyim yerindeyse çakılıp kalıyorsunuz.
Birkaç küçük örnek vermek istiyorum. İskoçya’da Bir Ay öyküsünde doğup büyüdüğü ülkeyi ve insanlarını tarifi muazzam! “…gece çiçeği gibiyiz biz; senede sadece bir gece açarız, o da bayramda. Tohumlarımız, nehirler aracılığı ile gezer tüm dünyayı. Bizse arada sırada savaşlar, isyanlar ve felaketler yüzünden çıkarız ortaya. Her sabah giysi değiştiririz. Hepimiz meleziz, karavanlarla gezeriz ve pasaportlarımız doğru dürüst okunmaz…” Böyle sürüp giden bir tariften tutun da Borges’e selam çaktığı kendi kendisiyle rekabet halinde olan yazar ve yansımasını anlattığı (ötekisi) Özne öyküsüne kadar… Şahane Polonya humor’undan da bol bol kullandığı derin, çok katmanlı ve bir o kadar da dupduru metinlerle karşılıyor kitabında bizi yazar.
Örneğin kendi tarzı için (gerçekten de Olga Tokarczuk’un literatüre geçecek özgün bir tarzı var) “Benim öykümden bir kurmaca öykü çıkarabilirsiniz; bir öykü kitabınıza koymanız yeterli, fantastik bile olabilir. Zaten siz ne yapacağınızı iyi bilirsiniz.” diyor Ada öyküsünde. Gerçekten de bir çok keşif yapıyorsunuz öykülerde. Onun özgür kurgusunda okuyucu da neredeyse interaktif olarak kurgunun içine giriyor. Güçlü anlatımı ve lezzeti öykü okumanın tadını bir kez daha yaşatıyor okuyucuya.
Neşe Taluy Yüce’nin kusursuz çevirisini unutmadan “Aç Gözünü Artık Yaşamıyorsun”, “yeni, farklı, iyi ne okusam?”ın tam da yanıtı işte.
Başta VatanKitap için canhıraş çalışan sevgili İpek Ceylan Ünalan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek başka mecralarda, edebiyat dünyasının tatlı ama anaforlu sularında buluşmak üzere diyorum.

Paylaş