VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Temmuz 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > ‘Yeni’ maceralar eşliğinde kraliçe!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

‘Yeni’ maceralar eşliğinde kraliçe!

Polisiyenin kraliçesi Agatha Christie’yi özleyenlere müjde! On iki öyküden oluşan “Listerdale’in Gizemi”, elbet bir “On Küçük Zenci” ya da “Şark Ekspresi Cinayeti” değil ama yine de bir Christie kitabı.

MURAT MERİÇAgatha Christie adını, Hercule Poirot’dan sonra duymuş bir kuşağa mensubum. TRT’de gece yarısı ya da hafta sonu gösterilen filmler arasında en sevdiklerim, Hercule Poirot’lu cinayet filmleriydi ve ben, dedektifin soğukkanlılıkla ve “gri hücreleri”ni çalıştırarak olayı çözmesini ve herkesi topladığı bir ortamda bunu tadını çıkarta çıkarta açıklamasını çok severdim. Belçikalıydı, ilk Agatha Christie kitabının kahramanıydı ve sonrasında pek çok roman ve hikâyede karşımıza çıktı. Filmleri saymıyorum.
Agatha Christie, gerçekçi hikâyelerin ustası. Heyecanlı, gizemli, gerilimli ve merakla okunan hikâyeler bunlar. Hayranlarınca beklenen “yeni” Christie kitabı, bunların on ikisini, Çiğdem Öztekin’in çevirisiyle gözlerimizin önüne seriyor: Tuhaf karşılaşmalar, garip soruşturmalar, kaybolan bir lord, vişne sepetinde gizlenmiş mücevherler ve daha nicesini bu kitapla tanıyoruz. Altın Kitaplar tarafından yayımlanan “Listerdale’in Gizemi”, heyecanlı bir kitap. Üstelik sadece yazarın hayranlarını değil, meraklılarını da heyecanlandıracak parçalar var içinde.

Christie kitaplarını anlatmak, okumamışlar için bir eziyet. Kimileri için çok önemli olabilecek bir ayrıntıyı gözler önüne serip beklenmedik bir tüyo vermek ve işin tadını tümden kaçırmak gibi tehlikeleri var. Bu yüzden yazının kalan kısmında kitaptan değil, yazardan söz edeyim biraz. Hepimizin bildiği bu “gizemli” ismi, dilim döndüğünce ve yazının sınırları dahilinde anlatmaya çalışayım…

1890 doğumlu Christie ve ilk kitabını otuz yaşındayken yayımlatabiliyor. Öncesi maceralı: Babasını küçük yaşta kaybedince annesiyle baş başa kalıyor ve eğitimini evde tamamlıyor. Yalnız geçen çocukluğunda kendini yazmaya veriyor. On altı yaşında şan eğitimi almak üzere Paris’e gidiyor ancak orada kalmıyor. İlk öyküleri, aşk üzerine. 1914 yılında (soyadını ölümüne dek taşıyacağı) Archibald Christie ile evlenmesini müteakip ikinci Fransa seferi başlıyor ve uzun süre orada kalıyor.

İlk romanı, “The Mysterious Affair Style”ı (Türkçeye “Ölüm Sessiz Geldi” adıyla çevrildi) yayımlatacak yayınevi bulamaması hayatındaki ilk büyük hayal kırıklığı belki ama direniyor, diretiyor ve nihayet 1920’de kitap raflara çıkıyor. Çocukluğumun kahramanı Hercule Poirot ile tanıştığımız kitap bu. Zeki ve esprili, çok iyi gözlem yapan ve bu gözlemleri sayesinde olayları çözen şahane dedektifin en yakın rakibi, sevimli ihtiyar Miss Marple. Christie’nin, ünü hiçbir zaman Poirot’nun yakınına erişemeyecek ikinci büyük kahramanı.

Sadece cinayet romanları yazmıyor, Mary Westmacott müstearıyla aşk romanlarına da imza atıyor Christie ki bunların da farklı bir alıcısı var. 1928’de ikinci eviliğini yapıyor ve kocası Max Mallowan ile dünyayı geziyor. Romanlarının beynelmilel mekânlara taşması, bu tarihten sonra. Kitaplarını tek tek saymayayım ama 1939 tarihli “On Küçük Zenci”yi kenara ayırayım… Bütün zamanların en iyi polisiye kitaplarından biri ve bu yüzden, ilk etapta okunması gereken bir şahika. Şöyle açayım: Polisiye kraliçesinin zirvesi. Aranızda hâlâ Agatha Christie ile tanışmamış olan var mı bilmiyorum ama varsa bu “yeni” kitabın yanına “On Küçük Zenci”yi ve bir Hercule Poirot kitabını iliştirirseniz, sonrasında kurtulamayacağınız bir yola girebilir, müptelası olacağınız bir yazarla tanışabilirsiniz. Olaya, başta sözünü ettiğim filmleri de katarsanız, önümüzdeki birkaç yılı “kurtarmamanız” işten değil. Hele ki memleketin şu sıkıntılı günlerinde, atmaya değer bir adım bu. O halde hâlâ neden duruyorsunuz?


Paylaş