VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Eylül 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Yeniden okumaya korkarım büyüyü bozmamak için
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yeniden okumaya korkarım büyüyü bozmamak için

Spot: Bir gün, güneşin kanepeye yumuşaklıkla vurduğu bir sabah saatinde elim gitti bir kitap çektim kütüphaneden, Çingene ve Bakire, D.H. Lawrence. Kanepeye uzandım ve okumaya başladım,

Sırma Köksal

Okumak üstüne her düşündüğümde aslında okuduklarımdan çok okuyuşlarımı hatırlarım. Okuduklarımı unuttuğumdan ya da önemsemediğimden değil, okumak eyleminin kendini sevdiğimden. Bazen insan koltuğa, fincana, güneşin üstüne vuruşuna falan o kadar iyi yerleşir ki... Sırf o anı bozmamak için elimdeki gazetenin spor sayfasını bile okuduğum zamanlar bilirim. Halbuki ne ofsayt bilirim ne de sporcuların takımlarını...


Unutamadığım okumalarımdan biri, on dokuz yaşıma ait. Annemin ölümünün üstünden bir yıl geçmiş. Annem, kardeşim ve benim oluşturduğumuz üç kişilik hayat üstümüze çökmüş ve kardeşimle hayatı yeniden ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Hayatımızın en güzel günleri değil kısaca. Bütün zor zamanlarımın hem kurtarıcısı hem de yükü olan uyku üstümde kol geziyor. Başımı kaldıramıyorum, evden çıkamıyorum, çıktığımdamda paniğe kapılıp ağlayarak eve dönüyorum. Sonunda teşhis konuluyor: Depresyon. Bu bir de ilaçlarla uyutulmak demek. Uykuya hapsedilmiş bir zaman dilimi kısacası.

Sonra bir gün, güneşin kanapeye yumuşaklıkla vurduğu bir sabah saatinde elim gitti bir kitap çektim kütüphaneden," Çingene ve Bakire", D.H. Lawrence. Kanapeye uzandım ve okumaya başladım, okudum ve bitirdim. Genç kızın tutkuyla birlikte olduğu adamın adını bilmemesini, bunu bilmediğini farketmemesini düşündüm. Yabancılığın ağırlını ve hafifliğini... Bunu düşünmenin neyi değiştirdiğini tam olarak bilmiyorum. Açıklamaya kalksam sayfalarca yazabilirim ama o da kitabın ruhuna ters düşer.

Hayatta en sevdiğim kitap bu değil tabii ki. Hatta yeniden okumaya korkarım, büyüyü bozmamak için. İyileşmem de tabii ki zaman aldı ama hayatı uykuya tercih ettiğim gün o gündü.

Paylaş