VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Mart 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > ''Yılın en iyi tasarımı’na aday oldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

'Yılın en iyi tasarımı’na aday oldu

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un 'Masumiyet Müzesi' romanının ardından İstanbul'da açtığı Masumiyet Müzesi, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Tasarım Müzesi tarafından her yıl düzenlenen 'Yılın en iyi tasarımlarına' aday gösterildi.


Geçen bir yıl boyunca dünya genelinde mimari, moda, grafik, ürün, ulaşım, mobilya ve dijital alanlarındaki en iyi tasarım adayları, 20 Mart-7 Temmuz'da Londra'daki Tasarım Müzesi'nde sergilenecek. Yarışmanın sonucu gelecek ay belli olacak.Pamuk'un Masumiyet Müzesi, "En iyi mimari tasarımları" arasında aday gösterilirken, bu kategoride ayrıca, Batı Avrupa'nın en yüksek binası olan Londra'daki "Shard", Belfast'taki Metropolitan Sanat Merkezi, Cleveland'daki Çağdat Sanat Müzesi ve New York'taki "Dört Özgürlükler Parkı" da bulunuyor.


Mahsumiyet Müzesi Hakkında

Masumiyet Müzesi, Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk'un 29 Ağustos 2008 tarihinde piyasaya sunulan ve kızı Rüya'ya ithaf ettiği aşk romanıdır. Günlük hayat, resim, arkadaşlık, yalnızlık, mutluluk, gazeteler ve televizyon, aile gibi konuları barındıran roman, Pamuk'un on yıllık çalışması sonucu oluşturuldu. Roman, Türkiye'de piyasaya çıktıktan sonraki ilk üç günde en çok satanlar listesinde birinci sıraya yerleşti.1975 yılı ile başlayan kitapta, tekstil zengini Basmacı ailesinin okumuş 30 yaşındaki oğulları Kemal ile uzak akrabaları, yoksul Keskin ailesinin 18 yaşındaki güzel kızı, tezgahtarlık yapan Füsun arasındaki aşk anlatılmaktadır. Romanın çeviri hakları kitap basılmadan satıldı ve Türkiye'den sonra ilk kez Almanya'da “Das Museum der Unschuld” adıyla yüz bin adet basılacağı bildirildi. New York Times tarafından "2009'un en iyi kitapları" listesinde yer aldı.


Ayrıca kitaptan esinlenerek bir müze oluşturuldu ve bu müze, 28 Nisan 2012'de açıldı. Orhan Pamuk'un küratörlüğünü yaptığı ve aynı zamanda İstanbul'un ilk şehir müzesi olma özelliğini taşıyan müze, Çukurcuma’da yer alan 1897 yapımı üç katlı tarihi binadan oluşmaktadır.

Paylaş